Największe bolączki branży transportowej

fot.123RF Stock Photos

Jest takie polskie powiedzenie, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Sprawdziło się ono w przypadku ostatniej ankiety przeprowadzonej przez American Transportation Research Institute, ATRI. Po miesiącach badań, w których uczestniczyły zarówno firmy transportowe – 50,4 proc., kierowcy zawodowi CDL – 35,7 proc., jak i pozostali udziałowcy przemysłu transportowego – 13,9 proc., stworzono dziesięciopunktową listę największych problemów, z którymi musi zmierzyć się branża w 2017 roku.

Dla firm transportowych i kierowców nie zawsze te same bolączki są najważniejsze. Podczas kiedy przedsiębiorstwa jako wiodący problem wskazują brak kierowców, sami kierowcy uważają, że prymat na liście kłopotów wiodą ELD (Electronic Logging Devices). Z kolei brak parkingów, będący jedną z największych bolączek kierowców, ich szefowie uplasowali dopiero na dziewiątej pozycji.

Podsumowując badanie otrzymujemy listę największych obaw sektora transportowego w roku 2017. Oto one:
1. Brak kierowców
2. Nowe przepisy dotyczące elektronicznych dzienników pokładowych, ELD
3. Godziny pracy
4. Brak miejsc parkingowych dla ciężarówek
5. Odchodzenie kierowców z zawodu
6. Przepisy CSA
7. Zbyt duża liczba przepisów
8. Brak koncentracji kierowców za kierownicą
9. Brak funduszy na rozbudowę infrastruktury
10. Zdrowie kierowców

Od zeszłego roku priorytety trochę się zmieniły. Przykładowo, godziny pracy, które w 2016 r. były na drugim miejscu listy problemów, a w 2014 i 2015 nawet na pierwszej, tym razem przesunęły się na trzecie miejsce – dzięki zatwierdzeniu w bieżącym roku paru kluczowych przepisów.

Dla nikogo nie jest niespodzianką, że największym wyzwaniem jest niedobór kierowców. Przewiduje się, że do końca roku zabraknie około 50 tys. kierowców, co stanowi większy deficyt niż w 2016 r., kiedy brakowało ich 36,5 tys., a w 2015 roku – 45 tys.

Miejmy nadzieję, że nowa administracja rozluźni nieco nadmiar przepisów i przeznaczy większe fundusze na rozbudowę infrastruktury parkingowej oraz dróg.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve Truckers!

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*