REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKierowcyBezdech senny u kierowców

Bezdech senny u kierowców

-

Temat zdrowia, lub raczej jego braku, u kierowców CDL powraca jak bumerang. Odkąd Departament Transportu zaostrzył wymagania dotyczące kondycji fizycznej kierowców zawodowych, wielu z nich nie mogło podołać nowym kryteriom i musieli pożegnać się z zawodem. Jedną z chorób najczęściej nękających ludzi, którzy nie wykazują się zbyt dużą aktywnością fizyczną, jest obturacyjny bezdech senny (Obstructive Sleep Apnea, OSA).

  • głośne chrapanie

    REKLAMA

  • zmęczenie pomimo przespanej nocy

  • częste przebudzenia, spowodowane brakiem tchu bądź duszeniem

  • poranny ból głowy

  • suchość w ustach

  • wysokie ciśnienie krwi

Certyfikowany lekarz, uprawniony do odnawiania i wydawania kart medycznych, widząc otyłego kierowcę, u którego stwierdzono przynajmniej jeden z wymienionych objawów, ma prawo sądzić, iż jest on chory na OSA. Dodatkowymi wskazówkami, poza otyłością (masą ciała powyżej 40 punktów BMI), są: wykryta cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i ponadnormatywny obwód szyi. Lekarz chcąc potwierdzić swoją diagnozę, musi wysłać pacjenta na odpowiednie badania. Kierowca na okres badań może otrzymać tymczasową kartę medyczną, która zazwyczaj jest ważna od 30 dni do 6 miesięcy.

Po badaniach, jeżeli nie stwierdzono choroby, pacjent otrzymuje normalną kartę medyczną ważną przez kolejne dwa lata. Jeśli jednak wyniki testów są pozytywne, to delikwent będzie zmuszony poddać się kuracji pod nazwą CPAP, Continuous Positive Airway Pressure, a tłumacząc na polski – stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych.

Nie jest to przyjemna kuracja. Pacjent musi spać z maską na ustach i nosie, która podłączona jest do specjalnej pompy powietrznej wytwarzającej nadciśnienie w układzie oddechowym. Pierwszy etap leczenia to 30 dni (a raczej nocy), przy czym maska musi być stosowana przez przynajmniej 70 proc. czasu (czyli 21 dni i każdej z tych nocy) przez przynajmniej 4 godziny.

Jeżeli rekonwalescent po pierwszych 30 dniach pokaże lekarzowi dokumentację potwierdzającą prawidłowe i systematyczne stosowanie CPAP, to otrzyma zalecenie na kontynuację leczenia przez kolejnych 30 dni, następnie 60 i wreszcie 90 dni. Ostatecznie po kilku cyklach kierowca będzie mógł otrzymać regularną kartę medyczną.

Na koniec ważna rada, która słyszeliśmy już od rzeszy lekarzy. Drodzy kierowcy! Nie ukrywajcie tej choroby z nadzieją, że wcześniej czy później sama przejdzie. Nieleczony bezdech senny może prowadzić do poważniejszych konsekwencji, takich jak utrata pamięci, impotencja, ból głowy i nadwaga. Przyczynia się również do podwyższonego ciśnienia krwi i chorób krążenia oraz serca.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve Truckers!

fot.Olichel/Pixabay.com

REKLAMA

2091047800 views

REKLAMA

2091048101 views

REKLAMA

2092844564 views

REKLAMA

2091048390 views

REKLAMA

2091048538 views

REKLAMA

2091048682 views