Przeszła 2 tys. mil, prosi o azyl

Dina Mutate fot.YouTube

Dina Mutate fot.YouTube

9-letnia Dina Mutate przeszła 2 tys. mil, aby dołączyć do rodziny w Chicago. Trwa proces deportacyjny dziewczynki, która uciekła z ogarniętego wojną gangów Hondurasu.

Autobusem, autostopem, ale głównie pieszo podróżowała 9-letnia Dina Mutate, która samotnie pokonała prawie 2 tys. mil z rodzinnego Hondurasu do Chicago, gdzie mieszkają jej mama i brat. Dziewczynka zdecydowała się uciec z kraju, gdy na jej oczach gangsterzy zastrzelili jej kuzyna. Ocenia się, że każdego roku południową granicę USA przekracza 68 tys. podróżujących samotnie dzieci. Wiele z nich decyduje się na ryzykowną podróż, by dotrzeć do przebywających w USA rodziców lub krewnych.

W Chicago przed sądem imigracyjnym trwa proces deportacyjny Diny. W czwartek 9-latka przez ponad 3 godziny zeznawał przed sądem prosząc o szansę pozostania w Stanach Zjednoczonych i azyl polityczny. Adwokat Christopher Helt, który reprezentuje Dinę Mutate, podkreśla determinację i odwagę dziewczynki. Prawnik jest przekonany, że szczerość z jaką Dina opowiadała przesłuchującym ją urzędnikom imigracyjnym o swoim życiu w niebezpiecznym Hondurasie sprawi, że 9-latka otrzyma status uchodźcy. Wyrok w sprawie Diny ma zapaść w przeciągu najbliższych 2 miesięcy.

(gd)

Categories: Chicago

Comments

 1. kimo
  kimo 16 czerwca, 2015, 18:50

  Nie rozumiem jednego ? Jakim sposobem chcą ja deportować ? a nie deportowali jej matki i brata?

  Reply this comment
 2. roman
  roman 17 czerwca, 2015, 08:47

  Mordercow i gwalcicieli, ktorzy sa znani wladzom USA nie potrafi sie deportowac (albo sie nie chce), a prowadzi sie proces deportacyjny 9 dziewczynki. To jest Ameryka Obamy.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*