Kierowco, odłóż telefon

Kierowco, odłóż telefon

Od 1 stycznia w Illinois obowiązuje zakaz używania trzymanych w ręku telefonów komórkowych i innych urządzeń komunikacyjnych w czasie prowadzenia pojazdu. Mandat za naruszenie zakazu wynosi 75 dolarów. Po trzykrotnym zatrzymaniu kierowca traci prawo jazdy.  

kierowca-tel-kom

fot.Ed Poor/Wikipedia

Nowe prawo przewiduje jednak pewne wyjątki:

– Kierowca może użyć telefonu komórkowego do zgłoszenia wypadku lub groźnej sytuacji i może komunikować się za pomocą telefonu z personelem pogotowia.

– Kierowca może rozmawiać przez urządzenie elektroniczne, jeśli nie musi używać do tego rąk lub jeśli urządzenie włącza się za pomocą głosu.

– Dozwolone jest rozmawianie, jeśli samochód jest zaparkowany na poboczu drogi.

– Kierowca może prowadzić rozmowę telefoniczną, kiedy ruch samochodowy został wstrzymany, musi  wówczas przełączyć bieg na jałowy.

– Można używać komunikacyjnych urządzeń elektroniczne, których włączenie i wyłączenie wymaga naciśnięcia tylko jednego guzika.

Od pierwszego stycznia kierowcy, którzy spowodowali wypadek rozmawiając podczas jazdy przez telefon, będą surowo karani. Jeśli ofiara wypadku odniesie poważne rany, sprawca może trafić do więzienia na rok. W  przypadku śmierci ofiary wypadku sprawcy grozi od roku do trzech lat pozbawienia wolności.    

(eg)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*