Archidiecezja chicagowska objęta śledztwem ws. księży pedofilów

Archidiecezja chicagowska objęta śledztwem ws. księży pedofilów

Archidiecezja chicagowska została objęta śledztwem prokuratora generalnego Illinois zainicjowanym po szokującym raporcie dotyczącym księży pedofilów w Pensylwanii. Siedmiu księży wspomnianych w raporcie ma powiązania z Illinois.

Opublikowany 14 sierpnia raport zespołu ekspertów powołanego przez prokuraturę stanu Pensylwania ujawnił, że na przestrzeni 70 lat blisko tysiąc dzieci padło ofiarami około 300 księży pedofilów w tym stanie. Co najmniej siedmiu księży wspomnianych w 1400-stronicowym raporcie ma powiązania z Illinois.

Według prokurator generalnej Illinois Lisy Madigan, archidieceza chicagowska zgodziła się współpracować z prokuraturą. Prokurator liczy na tę samą współpracę z poszczególnymi diecezjami w całym stanie.

„Kościół katolicki ma moralny obowiązek informować swoich parafian oraz opinię publiczną o wszystkich przypadkach niebezpiecznych zachowań seksualnych księży w Illinois” – napisała Madigan w oświadczeniu. Chicagowski kardynał Blase Cupich odpowiedział, że archidiecezja dokłada wszelkich starań, aby informować o znanych przypadkach przestępstw seksualnych wśród księży i pociągać ich do odpowiedzialności.

Wśród siedmiu wymienionych w raporcie księży, którzy mają powiązania z Illinois, są zarówno duchowni, którzy byli poddawani ewaluacji zdrowia psychicznego w naszym stanie, jak i ci, którzy nadal pracują w kościołach w Illinois.

Madigan zapowiada pełne śledztwo we wszystkich diecezjach w stanie Lincolna i liczy na współpracę hierarchów kościelnych.

(jm)

Na zdj. kardynał Blase Cupich fot. EPA/CHARLES REX ARBOGAST / POOL

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*