Rosja akceptuje Johna Teffta jako ambasadora USA

Rosja akceptuje Johna Teffta jako ambasadora USA

Kreml udzielił agrement na przyjęcie Johna Teffta jako ambasadora Stanów Zjednoczonych w Moskwie – poinformował w środę doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow. Zaznaczył, że plusem jest to, iż Tefft pracował w Rosji, zna ten kraj i mówi po rosyjsku.

Ambasador John Tefft (w środku) fot.Sergey Kozlov/EPA

Ambasador John Tefft (w środku) fot.Sergey Kozlov/EPA

65-letni Tefft, poprzedni ambasador Stanów Zjednoczonych na Ukrainie (2009-13), był także ambasadorem w Gruzji w czasie, gdy doszło do kilkudniowej wojny Moskwy i Tbilisi, która zakończyła się uznaniem przez Rosję niezależności dwóch separatystycznych republik gruzińskich: Abchazji i Osetii Południowej.

Tefft był także zastępcą ambasadora USA w Rosji w latach 1996-99 za prezydenta Borysa Jelcyna, a później w latach 2000-2003 ambasadorem na Litwie.

Jeśli nominacja Teffta zostanie zatwierdzona przez Senat amerykański, John Tefft zastąpi na stanowisku ambasadora USA w Moskwie Michaela McFaula. W lutym, po dwóch latach pracy w Rosji, 50-letni McFaul zrezygnował z funkcji. Przed przyjazdem do Moskwy McFaul był doradcą ds. Rosji prezydenta Baracka Obamy. Był uważany za architekta polityki „resetu” w stosunkach z Moskwą, czyli ich poprawy po okresie zamrożenia w końcowej fazie rządów poprzedniego prezydenta USA George’a W. Busha.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*