REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Ukraina. Rozmowa telefoniczna Merkel-Hollande-Poroszenko

Ukraina. Rozmowa telefoniczna Merkel-Hollande-Poroszenko

-

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko rozmawiał w środę przez telefon z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz francuskim prezydentem Francois Hollande’em, by poinformować ich o sytuacji na Ukrainie po odbiciu z rąk rebeliantów szeregu miast na wschodzie kraju.

Petro Poroszenko  fot.Sergei Chirikov/EPA
Petro Poroszenko fot.Sergei Chirikov/EPA

REKLAMA

O trójstronnej rozmowie, trwającej około 40 minut, poinformował Pałac Elizejski.

Według komunikatu wydanego przez siedzibę francuskiego prezydenta jednym z tematów rozmowy było m.in. zapewnienie ze strony prezydenta Ukrainy, że działania wojskowe będą prowadzone w sposób powściągliwy, by uniknąć strat wśród cywilów.

Ponadto – podano w komunikacie – Merkel i Hollande podkreślili konieczność szybkiego rozwiązania politycznego kryzysu na Ukrainie, które będzie się opierało na dwustronnym zawieszeniu broni, uruchomieniu mechanizmu kontroli granicy przez OBWE oraz uwolnieniu wszelkich zakładników.

Oboje wezwali też Rosję do skutecznego kontrolowania granicy rosyjsko-ukraińskiej oraz do wywarcia presji na separatystów, by przystąpili do negocjacji. Pałac Elizejski poinformował, że będzie to temat “ich kontaktu” z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w najbliższych dniach.

W miniony weekend ukraińskie siły rządowe zajęły kontrolowane od kwietnia przez separatystów miasta w obwodzie donieckim: Słowiańsk, Kramatorsk, Drużkiwkę, Artiomowsk i Konstantynówkę. Szczególnie zdobycie tych dwóch pierwszych miast, uznawanych za rebelianckie bastiony, to duży sukces sił rządowych, ale nie wiadomo jeszcze, czy okaże się przełomowy – zauważają obserwatorzy. Poroszenko niespodziewanie odwiedził w środę Słowiańsk. W rękach separatystów pozostają Donieck i Ługańsk. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA