Petycja w sprawie ułaskawienia Edwarda Snowdena

Już ponad 22 tys. Amerykanów podpisało się pod petycją z żądaniem niezwłocznego ułaskawienia Edwarda Snowdena, który ujawnił informacje o supertajnym programie inwigilacji elektronicznej prowadzonym przez amerykańską Narodową Agencję Bezpieczeństwa (NSA).

NSA logo fot. NSA

NSA logo fot. NSA

Petycja została umieszczona na portalu Białego Domu w niedzielę. „Edward Snowden jest bohaterem narodowym i powinien zostać niezwłocznie w pełni ułaskawiony” – głosi tekst petycji, w której podkreśla się następnie, że ułaskawieniem powinny być objęte „wszelkie przestępstwa, które (Snowden) popełnił lub mógł popełnić, ujawniając tajne programy inwigilacji NSA”.

Jeśli pod petycją podpisze się elektronicznie do 9 lipca 100 tys. osób, Biały Dom przeanalizuje ją. NSA zażądała śledztwa w związku z ujawnieniem tajnych programów. Snowden przebywa w Hongkongu. Jest byłym pracownikiem CIA, a ostatnio pracował dla amerykańskiej firmy Booz Allen Hamilton, świadczącej usługi dla amerykańskiego resortu obrony – ujawnił dziennik „Guardian” na prośbę Snowdena.

On sam nie wyklucza, że poprosi o azyl na Islandii, ponieważ rząd tego kraju jest znany z zaangażowania na rzecz obrony wolności w internecie.

(PAP)

Categories: Ameryka

Comments

  1. Laura N. Gates
    Laura N. Gates 13 czerwca, 2013, 11:53

    Jeśli pod petycją podpisze się elektronicznie do 9 lipca 100 tys. osób, Biały Dom przeanalizuje ją, przekaże ekspertom, po czym wystosuje oficjalną odpowiedź.NSA zażądała śledztwa w związku z ujawnieniem tajnych programów. Snowden przebywa w Hongkongu. Jest byłym pracownikiem CIA, a ostatnio pracował dla amerykańskiej firmy Booz Allen Hamilton, świadczącej usługi dla amerykańskiego resortu obrony – ujawnił dziennik „Guardian” na prośbę Snowdena.On sam nie wyklucza, że poprosi o azyl na Islandii, ponieważ rząd tego kraju jest znany z zaangażowania na rzecz obrony wolności w internecie.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*