Nowa era w stosunkach amerykańsko-afrykańskich

Elektryczność z piłki nożnej dla Afryki

W administracyjnej stolicy Tanzanii Dar es Salaam doszło do spotkania prezydenta Baracka Obamy z jego poprzednikiem prezydentem G.W. Bushem. Obaj przybyli pod monument ofiar terrorystycznej napaści na amerykańską ambasadę w 1998 roku.

fot. PAP/EPA

fot. PAP/EPA

Celem podróży prezydenta Obamy do Afryki była próba zapoczątkowania nowej ery w stosunkach amerykańsko-afrykańskich. Bushowie przybyli do Tanzanii na konferencję afrykańskich kobiet.

Obama z małżonką zakończyli w Tanzanii oficjalną podróż po Afryce. Prezydent nie chce by kontakty z Afryką polegały wyłącznie na przyznawaniu pomocy, lecz również na wymianie handlowej i partnerstwie. Barack Obama przedstawił innowacyjny program zapewniający elektryczność w miejscach odległych od miejskich skupisk. Podczas wizyty w elektrowni wybudowanej dzięki grantowi z USA, zaprezentował piłkę nożną wytwarzającą energię elektryczną. Produkt ten o nazwie SOCCKET jest projektem dwóch absolwentów Harvardu. Z mechanizmem w środku przypominającym wahadło, po 30 minutach gry, piłka wytwarza dostateczną ilość prądu na 3 godziny oświetlenia żarówką typu LED.

Przy tej okazji Obama wspomniał o zasługach Busha w zakresie ratowania życia milionom ludzi poprzez przyznanie funduszy na leczenie chorych na AIDS.

Podczas gdy prezydenci unikali publicznych wypowiedzi, ich żony wdały się w przyjacielską rozmowę na temat wspólnego wystąpienia na konferencji kobiet. Promowanie roli pierwszych dam państw afrykańskich w próbach zaprowadzenia zmian było celem podróży państwa Bushów do Tanzanii.

Prezydent Obama z małżonką już wrócili do kraju. Państwo Bush pozostali w Tanzanii, gdzie prowadzą rozległą działalność charytatywną.

(HP – eg)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*