16. Dystrykt Policji: Dzielnicowy dialog z policją. Uwaga na oszustów oferujących naprawę aut

16. Dystrykt Policji: Dzielnicowy dialog z policją. Uwaga na oszustów oferujących naprawę aut

16. District, CPD   |   5151 N. Milwaukee Ave. Chicago, IL 60630   |   tel. (312) 742-4480

 

 

Dzielnicowy dialog z policją

Przedstawiciele 16. dystryktu chicagowskiej policji zaprosili lokalną społeczność na pierwsze spotkanie w celu omówienia i wypracowania wspólnych działań poprawiających bezpieczeństwo w dzielnicy. Spotkanie odbyło się 11 marca i wzięła w nim udział również społeczność polonijna.

W poniedziałek wieczorem przybyłą grupę przywitała w Wilbur Wright College przy 4300 N Narraganset Ave. komendantka 16. dystryktu policji, Maureen C. Biggane. Podkreśliła, że władze dystryktu bardzo cenią zaangażowanie społeczne w poprawę bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców. Towarzyszyło jej kilku policjantów, którzy biorą czynny udział w opracowaniu strategicznego planu współpracy mieszkańców z lokalną policją. Dla osób słabiej znających język angielski zapewniono obecność polskojęzycznego funkcjonariusza.

Spotkanie było doskonałą okazją do bliższego zapoznania się policjantów z problemami, z jakimi borykają się mieszkańcy ich dzielnicy, oraz z oczekiwaniami, jakie mają względem ich pracy.
Dyskusja na ten temat odbyła się w popularnej formie dyskusyjnej World Cafe. „Światowa kawiarnia” jest prostym, a zarazem efektywnym sposobem organizowania dialogu grupowego. Grupy uczestników, zajmujące poszczególne stoliki, wspólnie omawiają bieżący temat, dzieląc się po zakończeniu swoimi przemyśleniami z pozostałymi członkami narady.

Uczestnicy poniedziałkowego spotkania dyskutowali na temat trzech pytań dotyczących relacji policji oraz mieszkańców. Pierwszym pytaniem było: „W oparciu o twoje osobiste doświadczenia, co jest kluczowym problemem, na który chciałbyś, żeby policja zwróciła uwagę w tym roku?” Drugim zadanym pytaniem było: „Jak chciałbyś, żeby wyglądały relacje pomiędzy lokalną społecznością a policją?” Trzecie pytanie to: „W jakich organizowanych imprezach lokalnych chciałbyś, żeby uczestniczyli policjanci?”

Zebrani chętnie odpowiadali na zadawane pytania oraz sami poruszyli najbardziej nurtujące ich sprawy, zwłaszcza dotyczące bezpieczeństwa dzielnicy i kontaktów z policją. Wskazywali też problemy, jakie pojawiają się najczęściej.

Alicja Valenzano, jedna z przedstawicielek nielicznie reprezentowanej polskiej społeczności, była pod wrażeniem poniedziałkowego spotkania: – Uważam, że jak będziemy współpracować, to będzie bezpieczniej w naszej dzielnicy. To było dobre spotkanie, powinno być ich więcej.

Pierwsza tego typu dyskusja pokazała, że istnieje bardzo duża szansa na wspólne stworzenie planu wzajemnej pomocy i współpracy przy utrzymaniu ładu w dzielnicy. Wspólne działania wpłyną na zwiększenie zaufania do lokalnej policji. Jak zapewniła komendantka Maureen Biggane, wszystkie spostrzeżenia zostaną przeanalizowane i przedstawione podczas następnego spotkania, które odbędzie się w czwartek, 4 kwietnia o 6.00 pm w Branch Community Church przy 6125 Foster Avenue. Informacje na temat tego spotkania można uzyskać w 16. dystrykcie policji pod numerem 312.742.4521, a także na Twitterze: @chicagocaps16.

Tekst i zdjęcia: Artur Partyka

 • AV8E9404
 • AV8E9411
 • AV8E9418
 • AV8E9447
 • AV8E9405
 • AV8E9406
 • AV8E9407
 • AV8E9413
 • AV8E9414
 • AV8E9417
 • AV8E9419
 • AV8E9420
 • AV8E9421
 • AV8E9424
 • AV8E9434
 • AV8E9438
 • AV8E9439
 • AV8E9441
 • AV8E9448

Uwaga na oszustów oferujących naprawę auta

Policja 16. dystryktu ostrzega mieszkańców Jefferson Park przed oszustami naciągającymi ofiary na naprawę wgniecenia lub innego widocznego uszkodzenia samochodu.

Według policji od kilku tygodni w dzielnicy Jefferson Park dochodzi do podobnych incydentów. Przy samochodzie ofiary parkuje inne auto, a nieznajomy mężczyzna o oliwkowej karnacji proponuje naprawę uszkodzenia. By zdobyć zaufanie, oszust twierdzi, iż rzekomo zna ofiarę z poprzedniej wizyty w salonie dealera samochodowego. Kiedy ofiara wda się w konwersację, mężczyzna domaga się znacznej sumy pieniędzy i usiłuje przekonać ją, by udała się do banku i podjęła gotówkę.

Policja podejrzewa, iż sprawcy incydentów to niewielka lecz zorganizowana grupa osób działająca według tych samych zasad. Podejrzani to prawdopodobnie trzej mężczyźni o oliwkowej karnacji, w wieku 35-55 lat.

Do incydentów dochodziło na przełomie lutego i marca w godzinach popołudniowych w pobliżu następujących adresów:

6110 N. Northwest Highway, 26 lutego o godz. 12:30

3600 N Harlem Avenue, 1 marca o godz. 1:00 pm

3900 W. Irving Park Road, 5 marca o godz. 5:35 pm

6110 N. Northwest Highway, 6 marca o godz. 12:05

Policja ostrzega mieszkańców Jefferson Park przed oszustami i prosi o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku, kiedy zaczepi nas nieznajomy oferujący naprawę lub konkretne usługi.

Przedstawiciele prawa proszą o zgłaszanie wszystkich podejrzanych incydentów dzwoniąc natychmiast pod numer alarmowy 911. Komendant 16. dystryktu, Maureen Biggane, podkreśla, iż w przypadku podobnego nagabywania powinniśmy być czujni i zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu podejrzanych oraz samochodów, jakimi się poruszają (marka, model, kolor, tablice rejestracyjne).

Osoby posiadające jakiekolwiek informacje ws. powyższych incydentów proszone są o kontakt z biurem detektywów na rejon północnego Chicago, pod numerem (312) 744-8263.

Opr. Anna Rosa

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*