REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSpołeczeństwoGroźniejsze niż heroina i kokaina: leki na receptę

Groźniejsze niż heroina i kokaina: leki na receptę

-

Każdego roku więcej Amerykanów umiera w wyniku przedawkowania leków na receptę, niż kokainy i heroiny – alarmuje Krajowe Centrum Zwalczania Chorób Zakaźnych. Z roku na roku lekarze przepisują bowiem pacjentom coraz więcej silnych specyfików. Dobrze przy tym zarabiając. 

fot. Leki na recepty zabijają więcej Amerykanów niż narkotyki. Lekorzom przynoszą też duże zyski

Z raportu opublikowanego przez Krajowe Centrum Zwalczania Chorób Zakaźnych (CDC) wynika, że całkowicie legalne leki zabijają co roku więcej Amerykanów niż nielegalne narkotyki. W ciągu ostatniej dekady liczba zgonów z powodu przedawkowania leków zwiększyła się czterokrotnie. Podobnie jak i liczba recept wydawanych pacjentom przez lekarzy.

REKLAMA

Zobacz: Lekarze za kratki za nadużycia leków przez pacjentów?

Według ostatnich dostępnych danych, w 2008 roku z powodu przedawkowania leków zmarło w USA 20 044 osoby. Aż 14 800 z nich zmarło w wyniku  przedawkowania narkotycznych leków przeciwbólowych.

„Przedawkowania leków wydawanych z przepisu lekarza są już w USA prawdziwą epidemią” – mówi szef CDC, doktor Thomas Frieden. Większość ofiar śmiertelnych umiera w skutek zażycia leków przepisanych innej osobie. „Mowa  o lekach, które pozostawione zostały w domowej apteczce, gdzieś na półce w łazience; o lekach przepisanych krewnych lub znajomym” – dodaje doktor Frieden.

Przepisywanie leków, zwłaszcza środków przeciwbólowych o działaniu narkotycznym jest dziś w USA znakomicie prosperującym biznesem, który przynosi lekarzom milionowe zyski. Z raportu CDC wynika, że lekarze każdego roku wypisują ilość leków, która wystarczyłaby do aplikowania każdemu dorosłemu Amerykaninowi… przez miesiąc.(!).

„To jest zadziwiające i przerażające zarazem” – mówi doktor Frieden. Zaznacza przy tym, że działania lekarzy w wielu przypadkach prowadzą do uzależnienia pacjentów od przepisywanych im specyfików. „Pacjentom po niegroźnych urazach lekarz przepisują silne środki przeciwbólowe, podczas gdy wystarczyłyby leki nie powodujące uzależnienia” – mówi szef CDC.

Uzależniony pacjent, wracający po kolejne recepty, to jednak gwarancja stałego przypływu gotówki.

Według CDC do największej liczby przypadków zgonu w wyniku przedawkowania leków dochodzi w  stanie Nowy Meksyk. Tuż za nim plasują się Zachodnia Wirginia, Nevada, Utah i Alaska. Do największej liczby nadużyć ze strony lekarzy dochodzi w Oklahomie, Oregonie, stanie Waszyngton, w Rhode Island i Kentucky.

Eksperci alarmują, że problem z roku na roku staje się coraz bardziej poważny. CDC apeluje do lekarzy, aby silne leki o działaniu narkotycznym przepisywali jedynie pacjentom, którzy bezwzględnie ich potrzebują, i którzy są pod stałą kontrolą lekarza.

mp

REKLAMA

2090935561 views

REKLAMA

2090935861 views

REKLAMA

2092732321 views

REKLAMA

2090936144 views

REKLAMA

2090936290 views

REKLAMA

2090936434 views