REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaZ Chicago i IllinoisZakończył się VII Kongres Polonii Medycznej

Zakończył się VII Kongres Polonii Medycznej

-

W ubiegłą sobotę zakończył się VII Kongres Polonii Medycznej. Było to niezwykłe spotkanie lekarzy z całego świata, którzy przyjechali do Torunia, by podzielić się najnowszą wiedzą z wielu dziedzin medycyny z lekarzami z Polski i ze świata. Wspólnym mianownikiem tego spotkania było polskie pochodzenie i porozumiewanie się językiem wspólnym dla wszystkich – językiem polskim.

REKLAMA

W Kongresie uczestniczyło ponad 600 lekarzy, rozsianych po całym świecie, od Australii po Kazachstan, od San Diego po Wilno, Lwów i inne miasta i kraje, które w następstwie losów historii znalazły się poza granicami Polski. Trzy dni wspólnych rozmów były świętem dla wszystkich, dla których zniknęły na ten czas granice, różnice, problemy.

 

Uczestników Kongresu przybyłych z różnych stron połączyła chęć podzielenia się unikalnymi doświadczeniami pracy w różnych systemach ochrony zdrowia. Warto, by z tych doświadczeń skorzystać przy budowaniu jakiegokolwiek systemu ochrony zdrowia, czy też jakiejkolwiek jego formy.

 

Kongres odbywał się pod ogólnym hasłem: “Medycyna XXI Wieku – Możliwości i Zagrożenia”.

 

Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej w swoim liście do uczestników Kongresu pisał m.in że “… rola lekarza – Polaka – jest szersza niż zakres tylko i wyłącznie medycyny. Wielu z Waszych pacjentów zgłasza się do Was nie tylko, ponieważ jesteście specjalistami w swoich dziedzinach, ale również, a czasem może i przede wszystkim, dlatego że mają zaufanie, że więź kultury i dziedzictwa, która ich z Wami łączy, przełoży się na głębszy kontakt”. Przewodniczący Papieskiej Rady d/s Służby Zdrowia, arcybiskup Zygmunt Zimowski (“Minister Zdrowia Watykanu”) w swoim błogosławieństwie podkreślił temat Kongresu “trafnie dobrany do potrzeb dzisiejszego człowieka, w sposób szczególny chorego i potrzebującego pomocy drugiej osoby”.

 

Gościem Honorowym była prof. Maria Siemionow z Cleveland Clinic, autorka “Face to Face”. Przedstawila fascynującą historię wykonania pierwszego całkowitego przeszczepu twarzy u kobiety, która w wyniku postrzału straciła nie tylko skórę, ale dużą część struktury kostnej twarzy. Z rąk przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, prof. Woya-Wojciechowskiego, otrzymała najwyższe wyróżnienie tej organizacji, Medal “Gloria Medicinae”. Niezwykłym zainteresowaniem cieszyły się również dwa inne wykłady inauguracyjne: prof. Tadeusz Maliński z Ohio University mówił o molekularnych mechanizmach starzenia się, a ksiadz prof. Tadeusz Biesąga z Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie o medyczno-etycznej osi: lekarz-pacjent-szpital-państwo.

 

Program naukowy Kongresu obejmował 26 sesji, w których wystąpiło 160 mówców z całego świata, w tym ponad 70 naukowców z tytułem profesora. Tematyka sesji była bardzo różnorodna, tytuły wielu sesji były niezwykle intrygujące. Czołowi chirurdzy plastycy zastanawiali się, co decyduje o rozwoju ich dziedziny – oczekiwania pacjentów, czy też wzrastająca oferta chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej. Podczas innej sesji, międzynarodowy panel zastanawiał się, czy samoleczenie może być remedium na nieustanne bolączcą historię wykonania pierwszego całkowitego przeszczepu twarzy u kobiety, która w wyniku postrzału straciła nie tylko skórę, ale dużą część struktury kostnej twarzy. Z rąk przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, prof. Woya-Wojciechowskiego, otrzymała najwyższe wyróżnienie tej organizacji, Medal “Gloria Medicinae”. Niezwykłym zainteresowaniem cieszyły się również dwa inne wykłady inauguracyjne: prof. Tadeusz Maliński z Ohio University mówił o molekularnych mechanizmach starzenia się, a ksiadz prof. Tadeusz Biesąga z Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie o medyczno-etycznej osi: lekarz-pacjent-szpital-państwo.

 

Program naukowy Kongresu obejmował 26 sesji, w których wystąpiło 160 mówców z całego świata, w tym ponad 70 naukowców z tytułem profesora. Tematyka sesji była bardzo różnorodna, tytuły wielu sesji były niezwykle intrygujące. Czołowi chirurdzy plastycy zastanawiali się, co decyduje o rozwoju ich dziedziny – oczekiwania pacjentów, czy też wzrastająca oferta chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej. Podczas innej sesji, międzynarodowy panel zastanawiał się, czy samoleczenie może być remedium na nieustanne bolączki różnych systemów ochrony zdrowia. Dyskusja dot. postępów w chirurgii i gastroentereologii wzbudziłaby zainteresowanie każdego gremium na świecie.

 

To właśnie podczas niej można było wysłuchać niezwykłego wykładu dr. Tomasza Roguli bezpośrednio (live) z Cleveland Clinic z Ohio. Prof. Sarosiek z Texas Tech z El Paso z niezwykłą pasją mówił o mechanizmach obronnych błony śluzowej żołądka. Na sesjach dot. ginekologii, kardiologii, stomatologii, pediatrii, radiologii, medycyny rodzinnej mówiono nie tylko o postępach w tych dziedzinach, ale również o zmniejszających się różnicach między możliwościami medycyny w różnych krajach. Intrygującą wszystkich była sesja dot. medycznych aspektów katastrof lotniczych, z udziałem lekarzy biorących udział w badaniach po katastrofie pod Smoleńskiem. Problemy etyczne zawodu lekarskiego, odpowiedzialność lekarza wobec pacjenta i prawa, autonomia lekarza, jego praca i środowisko, granice odpowiedzialności między specjalistami to tematy kolejnych sesji. Walka z paleniem papierosów to inna ciekawa dyskusja. Osiągnięcia Collegium Medicum Uniw. im. Mikołaja Kopernika przedstawiono podczas odrębnej sesji.

 

Trzy sesje poświęcono problemom relacji między krajem a lekarzami, pracującymi za granicą. Mówiono o tym, co Polska może oferować zagranicy w ramach edukacji, leczenia, badań naukowych, jak również jakie są oczekiwania i korzyści dla obu stron z szeroko zakrojonych programów prowadzonych przez różne szkoły medyczne. Głęboko utkwiła w pamięci sesja zatytułowana “Tęskno mi do kraju: Wracać? Nie wracać? Czekać?”. Lekarze z różnych stron świata podzielili się swoimi odczuciami o możliwościach powrotu do kraju i szansach na odnowienie w nim karier zawodowych. Ładunek emocjonalny tych wspomnień był niezwykły, w ciągu kilku minut uwoloniono nagromadzone przez dziesiątki lat tęsknoty za krajem, za swoją ziemią ojczystą, za wszystkim, co utracono, przebywając za granicą. Te chwile i wspólne przeżywanie lat tułaczki pozostaną nam wszystkim w pamięci.

 

Kongres podsumowała sesja poświęcona przyszłości Polonii Medycznej, tej na Zachodzie i również tej na Wschodzie. Wspólne spotkanie Prezydium Naczelnej Izby Lekarskiej oraz Zarządu Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych zakończyło obrady Kongresu. To spotkanie świadczyło o niezwykle ciepłych relacjach między oboma organizacjami i emanowało wolą dalszych wspólnych przedsięwzięć.

 

Kapituła Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarskiej przyznała swoje najwyższe wyróżnienia trzem zasłużonym działaczom Polonii Medycznej. Otrzymali je: dr Andżela Bogutska z Polskiego Tow. Medycznego w Mołdawii, dr Zbigniew Kostecki z Pol. Tow. Medycznego w Niemczech oraz prof. Marek Rudnicki ze Związku Lekarzy Polskich w Chicago.

 

Kongres miał bardzo wysoki poziom naukowy. Ale dominującym aspektem spotkania ludzi, przybywających z tak daleka, była niezwykła, radosna i otwarta atmosfera Kongresu. Weterani Kongresów, ci, którzy bywali uprzednio, nie pamiętają tak znakomitej oprawy, organizacji i programu, ale przede wszystkim atmosfery. Złożyło się na to wiele czynników: znakomity program naukowy, przygotowany przez prof. Marka Rudnickiego z Chicago, prezesa Światowej Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych, świetne zabezpieczenie organizacyjne, zapewnione przez miejscowego partnera, Kujawsko-Pomorską Izbę Lekarską, pod przewodnictwem dr Łukasza Wojnowskiego. Toruń zaskoczył wszystkich swoim ciepłem, niezwykłą mozaiką średniowiecznych murów przy nowoczesności prężnego ośrodka akademickiego. Kierownictwo miasta z prezydentem Zalewskim zrobiło wszystko, by lekarze z całego świata znaleźli w nim przyjazne miejsce, otwarte na świat i czekające na kolejnych turystów. Toruń absolutnie zasługuje na to.

 

Członkowie Związku Lekarzy Polskich w Chicago stanowili jedną z najbardziej dynamicznych grup kongresowych. Wspomniany wyżej dr Marek Rudnicki był głównym animatorem Kongresu. Dr Józef Mazurek, prezes ZLP w Chicago oraz honorowy prezes dr Bronisław Orawiec mieli świetne wystąpienia, a dr Orawiec tradycyjnie wygrał turniej tenisowy organizowany dla uczestników Kongresu. Prof. Ewa Radwańska zorganizowała i prowadziła sesję dot. ginekologii. Dr Kornelia Król i dr Ewelina Worwąg były również bardzo aktywnymi uczestniczkami Kongresu.

 

Na zakońnczeni Kongresu, współorganizatorzy: Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych oraz Kujawsko-Pomorska Izba Lekarska wymienili pamiątkowe certyfikaty. Czytamy w nich: “Rada Federacji Polonijnych Organizacji Medynczych wyraża podziękowanie Kujawsko-Pomorskiej Izbie Lekarskiej oraz jej prezesowi dr. Łukaszowi Wojnowskiemu za ogromny wysiłek i zaangażowanie przy organizacji VII Światowego Kongresu Polonii Medycznej”. Na drugim zaś czytamy: ”Wielce Szanownemu Panu Profesorowi Markowi Rudnickiemu, Prezesowi Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych i Przewodniczącemu Komitetu Naukowego Kongresu, z wyrazami szacunku i uznania za tytaniczną pracę włożoną w organizacje VII Światowego Kongresu Polonii Medycznej i zapewnienie niezwykle wysokiego poziomu naukowego i merytorycznego Kongresu”. Te kilka słów na obu certyfikatach, podpisanych przez prezesów swoich organizacji, świadczą, że wzajemne zrozumienie, determinacja i wola zorganizowania dobrego spotkania może być zrealizowana niezależnie od wieku, wielu różnych problemów. Oby takich spotkań, tak dobrze przyjętych przez wszystkich, było więcej.

 

Marek Rudnicki

REKLAMA

2091059623 views

REKLAMA

2091059922 views

REKLAMA

2092856381 views

REKLAMA

2091060203 views

REKLAMA

2091060349 views

REKLAMA

2091060493 views