REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaZ Chicago i IllinoisSeminarium edukacyjne FBI dla polonijnej społeczności

Seminarium edukacyjne FBI dla polonijnej społeczności

-

REKLAMA

Z inicjatywy Związku Narodowego Polskiego oraz redakcji witryny internetowej InformacjeUSA.com w siedzibie ZNP (6100 N. Cicero) odbyło się 20 października br. seminarium na temat działalności Federalnego Biura Śledczego, Federal Bureau of Investigation, znanego jako FBI. Siedmiu prelegentów mówiło o działalności FBI w kraju i za granicą, także w Polsce, oraz o walce z terroryzmem i ochronie praw cywilnych, w ramach edukacyjnego programu współpracy ze społeczeństwem (określanego skrótem CREST). Gości z FBI przywitał Franciszek Spula, prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz Magdalena Pantelis, redaktor naczelna InformacjeUSA.com.

 

Prezes Spula przypomniał, że ZNP od ponad 130 lat służy polonijnej społeczności, angażuje się w akcje społeczne i pomocowe, szczególnie dla osób starszych, a także funduje stypendia dla młodzieży. Jak podkreślił, przedstawiciele polskiej grupy etnicznej pełnią ważną rolę w amerykańskim społeczeństwie. Można ich spotkać w ważnych instytucjach – również w FBI.

 

Dwóch spośród siedmiu przedstawicieli lokalnego FBI było pochodzenia polskiego – agent specjalny (special agent, SA) George A. Ragus oraz analityk językowy (language analyst), Adam Kmieć, członek personelu pomocniczego.

 

Jerzy Ragus – jak się przedstawił zgromadzonym – rozpoczął swoje wystąpienie po polsku. Z zawodu jest adwokatem i w FBI pracuje od 20 lat. Urodził się, wychował i wykształcił w Chicago. Przez 12 lat uczęszczał do Polskiej Szkoły im. Gen. Pułaskiego. Jego rodzice są imigrantami z Polski, urodzonymi pod Warszawą. W swojej prezentacji – już w języku angielskim – przedstawił historię i strukturę Federalnego Biura Śledczego, którego budżet opiewa na 8 mld. dol.

 

Adam Kmieć przyjechał do Chicago w 1978 roku. Do niedawna miał jeszcze drugą pracę – organisty w polskich kościołach. Jako specjalista lingwistyczny wspiera pracę agentów FBI. W zakresie jego obowiązków są tłumaczenia – dokumentów i podczas przesłuchań oraz w areszcie, a także pełnienie roli mentora dla nowych członków personelu pomocniczego.

 

Zagadnienia z zakresu walki z terroryzmem przedstawił zastępca szefa chicagowskiego FBI (assisstant special agent in charge, ASAC) William C. Monroe.

 

Mark C. Sofia, nadzorczy agent specjalny (supervisory special agent, SSA), omówił kwestie dotyczące pogwałcenia praw człowieka i obywatela oraz przestępstw motywowanych nienawiścią.

 

Eugene H. Jackson, agent specjalny (SA) mówił o pracy śledczej FBI, gdy podejrzanymi o przestęptwa są stróże porządku oraz reprezentanci wymiaru sprawiedliwości i władz rządzących.

 

Wykład ostatniego prelegenta, Jeffrey B. Moore´a, agenta specjalnego, poświęcony był współczesnemu handlowi żywym towarem i pracy niewolniczej. W tej dziedzinie, podobnie jak w wielu innych, FBI ściśle współpracuje z innymi krajami na całym świecie, między innymi z Polską. Dochody tego nielegalnego sektora wynoszą w skali globalnej 32 mld dol. Zajmuje on pod względem wielkości obrotów trzecie miejsce za przemytem narkotyków i broni.

 

W części seminarium poświęconej pytaniom widowni, prelegenci przypomnieli, że w Warszawie od dawna działa FBI, w ramach współpracy z władzami polskimi. W gestii agentów są np. oszustwa finansowe popełnione w USA przez osoby, które zbiegły do Polski oraz inne afery, jak np. przemyt samochodów.

 

Nad całością programu w siedzibie polonijnej organizacji czuwała agentka specjalna Diane Carbonara. Kawę i poczęstunek dla uczestników seminarium przygotowali wolontariusze z ZNP. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele polonijnych mediów i organizacji, między innymi: wiceprezes ZNP Teresa Abick, skarbnik ZNP Marian Grabowski, prezes KPA-IL Mary Anselmo oraz Alicja Kuklińska, asystentka prezesa Spuli.

 

Szczegółowe informacje nt. FBI – także odnośnie możliwości zatrudnienia – można uzyskać odwiedzając witrynę: www.fbi.gov/chicago.

 


Przypomnijmy, że szefem chicagowskiego oddziału FBI jest Robert D. Grant (special agent in charge, SAC). Siedziba FBI znajduje się przy 2111 W. Roosevelt Road Chicago, (IL 60608), tel.: (312) 421-6700, fax: (312) 829-5732/38 oraz E-mail: [email protected].


Tekst i zdjęcie:

Alicja Otap

REKLAMA

2090964306 views

REKLAMA

2090964606 views

REKLAMA

2092761066 views

REKLAMA

2090964889 views

REKLAMA

2090965035 views

REKLAMA

2090965179 views