REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaZ Chicago i IllinoisPamięci ofiar katastrofy smoleńskiej

Pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej

-

Komitet organizacyjny obchodów rocznicy tragedii smoleńskiej zawiązał się z odruchu serca – powiedział Sławek Budzik, członek komitetu, na konferencji prasowej 15 marca w Jolly Inn przy ulicy Irving Park w Chicago.

 

REKLAMA

Organizatorzy uroczystości rocznicowych, zaplanowanych na okres od 2 do 10 kwietnia, podkreślali w swoich wystąpieniach, że mają one charakter bezpartyjny i ich celem jest zjednoczenie społeczności polonijnej, ponad wszelkimi podziałami, we wspólnym przeżywaniu żałoby po ofiarach katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której śmierć poniósł prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią oraz towarzyszące im podczas rejsu 94 osoby, między innymi:  dygnitarze, wojskowi i działacze społeczni. Wśród ofiar był także działacz polonijny Wojciech Seweryn, twórca Pomnika Katyńskiego znajdującego się na cmentarzu św. Wojciecha w Niles.

 

Żona polonijnego działacza, Maria Seweryn, i córka, Anna Wójtowicz, są honorowymi członkami komitetu rocznicowych obchodów.

 

Uroczystości odbywają się pod patronatem kardynała Francisa George´a i Archidiecezji Chicagowskiej, a ze strony polskiej patronat sprawuje Marta Kaczyńska, córka śp. Lecha i Marii Kaczyńskich, która jednak nie będzie mogła przybyć na uroczystości rocznicowe w Chicago, ponieważ będzie w Polsce uczestniczyła w uroczystościach z tej samej okazji.

 

Przybędzie natomiast z Polski delegacja, a w niej: Zuznana Kurtyka z synem, Beata Gosiewska z synami, Ewa Stankiewicz i Jan Pos-pieszalski.

 

Jak poinformował na wtorkowej konferencji prasowej Arkadiusz Górecki, doktor wydziałów muzycznych w Europie i USA,  członek Chicagowskiej Orkiestry Symfonicznej, głównym punktem programu w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej będzie koncert „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Górecki powiedział, że Mozart tworzył „Requiem” będąc u kresu sił. W sfinalizowaniu utworu przeszkodziła mu śmierć, podobnie jak przeszkodziła w dokończeniu dzieła ofiarom katastrofy smoleńskiej.(Dzieło Mozarta skończyli jego uczniowie i współpracownicy).

 

Koncert, z udziałem międzynarodowych muzyków i solistów, w oprawie multimedialnej, odbędzie się w sobotę 2 kwietnia o godz. 7:30 wiecz. w kościele Matki Boskiej Anielskiej, przy 1850 N. Hermitage Street  w Chicago. Wstęp odpłatny. Bilety można nabywać między innymi: w kancelariach polonijnych parafii na  północy i południu Chicago oraz w Jezuickim Ośrodku Milenijnym (5835 W. Irving Park). W sprawie nabycia biletów i po informacje należy telefonować pod numer: (773) 622-5900 lub odwiedzić stronę internetową: www.smolensk2010.us.

 

Na witrynie należy „kliknąć” na „bilety” w celu ich zmówienia.

 

Można też wysłać mail na adres: [email protected].

 

Osoby uczestniczące w koncercie mogą korzystać z dodatkowego darmowego parkingu przy kościołach św. Trójcy i św. Stanisława Kostki oraz przy Muzeum Polskim. Specjalne, bezpłatne autobusy będą kursowały między parkingami i kościołem Matki Boskiej Anielskiej.

 

We wtorkowym spotkaniu z licznie przybyłymi mediami polonijnymi udział wzięli – oprócz Sławka Budzika i Arkadiusza Góreckiego – pozostali organizatorzy rocznicowych obchodów: Rafał Kawalec, Bogdan Ogórek, Anna Wójtowicz oraz ks. Zdzisław Torba, a także Ewa Uszpolewicz, która jest odpowiedzialna za stronę medialną przedsięwzięcia.

 

Jak się dowiedziała nasza gazeta właśnie od E. Uszpolewicz, w celu rozpropagowania obchodów rocznicy smoleńskiej rozpowzechniownych zostało: 2.5 tys. plakatów, 60 tys. ulotek, 40 banerów, a także rozesłano setki listów informacyjnych.

 

Do komitetu organizacyjnego należą też przywódcy polonijnych organizacji: Franciszek Spula – prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego, Tadeusz Czajkowski – prezes Związku Klubów Polskich oraz Stanisław Zagata – prezes Związku Podhalan.

 

Przewodniczącym komitetu organizacyjnego jest ks. Kazimierz Garbacz, dyrektor ds. katolików europejskich w Archidiecezji Chicagowskiej. W skład komitetu wchodzą też księża: Michał Osuch, Andrzej Maślejak, Wacław Lech, Jacek Wrona, Ryszard Miłek, o. Zbigniew Pienkoś i Robert Pajor, a także s. Anna Strycharz oraz Dariusz Olszewski.

 

Wsparcia finansowego udzieliło inicjatywie Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Miejmy nadzieję, że zainspiruje ono innych potencjalnych darczyńców.

 

Poniżej zamieszczamy przesłanie przewodniczącego komitetu organizacyjnego obchodów pierwszej rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem, ks. Kazimierza Garbacza, oraz szczegółowy harmonogram obchodów.

 

Piękna i wrażliwa inicjatywa komitetu zasługuje na poparcie polonijnej społeczności. Pochylmy się wspólnie nad losem Zmarłych. Oddajmy Im hołd.

 

Alicja Otap

REKLAMA

2090857328 views

REKLAMA

2090857633 views

REKLAMA

2092654097 views

REKLAMA

2090857922 views

REKLAMA

2090858070 views

REKLAMA

2090858216 views