REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaZ Chicago i IllinoisNieszczęściu można zapobiec

Nieszczęściu można zapobiec

-

Z inicjatywy Wydziału Oświaty Związku Narodowego Polskiego i wiceprezes ZNP Teresy Abick, pedagodzy polonijni – z polskich szkół, zespołów tanecznych i harcerstwa – wzięli udział w szkoleniu, jak ratować życie w przypadku ostrej reakcji alergicznej.

 

REKLAMA

W rozmowie z Dziennikiem Związkowym, wiceprezes T. Abick wyraziła przekonanie, że pedagodzy polonijnych placówek edukacyjnych powinni nauczyć się rozpoznawać groźne objawy odnośnie udzielania pierwszej pomocy, by zapobiec nieszczęściu w niebezpiecznej sytuacji. Powinni też być poinformowani o nowych przepisach dotyczących placówek edukacyjnych, które ułatwiają ratowanie życia – podkreśliła.

 

Pani prezes zwróciła uwagę na problem groźnych reakcji alergicznych po tym, jak uczennica pewnej szkoły polonijnej omal nie udusiła się po zjedzeniu potrawy zawierającej orzeszki ziemne. Na szczęście w porę otrzymała zastrzyk ratujący życie.

 

Nauka robienia takiej i-niekcji, przy pomocy epi pen lub twinject, była jednym ważnych puktów seminarium, które odbyło się 29 marca w siedzibie Związku Narodowego Polskiego, pod adresem 6100 N. Cicero Ave. w Chicago.

 

Szkolenie i wykład – na temat: „Alergie, ich objawy i konsekwencje uczulenia. Leczenie alergii” – prowadziła dr Anna Szpindor, dyplomowana specjalistka alergolog, lekarz z ponad 25-letnim doświadczeniem, posiadająca również certyfikat z medycyny holistycznej i integratywnej.

 

Dr Szpindor nie tylko pokazała, jak używa się strzykawek z ratującą życie epinefryną (adrenaliną), ale też udostępniła wszystkim uczestnikom seminarium wydrukowane materiały pomocnicze. W zrozumiały i przystępny sposób omówiła zagadnienia związane z różnymi rodzajami alergii, w tym również na pożywienie

 

Prelegentka zwróciła też uwagę na nowe przepisy, które ułatwiają szkołom udzielenie pomocy w przypadku ataktu alergii, czy astmy. Zgodnie z tymi przepisami każda szkoła może zaopatrzyć się w zastrzyki epi pen i zastosować je w przypadku zagrożenia życia.

 

W spotkaniu – z poczęstunkiem i napojami – zorganizowanym i przygotowanym przez ochotników z Wydziału Oświaty Związku Narodowego Polskiego udział wzięło ponad 40 przedstawicieli różnych organizacji polonijnych, w tym Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce (mającego siedzibę w Chicago).

 

Właśnie Zrzeszenie Nauczycieli Polskich podejmie starania o wyposażenie szkół języka polskiego w zastrzyki epi pen oraz zadba o przeszkolenie pedagogów w udzielaniu pierwszej pomocy.

 

Spotkanie szkoleniowe z dr Szpindor było kolejną cenną inicjatywą Związku Narodowego Polskiego, największej polonijnej organizacji bratniej pomocy.

 

Związek Narodowy Polski sponsoruje w Chicago 12 szkół języka polskiego i 32 zespoły taneczne, a także różnorodne kursy edukacyjne i artystyczne w całym kraju – ponformowała Dziennik Związkowy Maria Środoń z Wydziału Oświaty Związku Narodowego Polskiego.

 

Tekst i zdjęcia:

Alicja Otap

REKLAMA

2091019749 views

REKLAMA

2091020050 views

REKLAMA

2092816509 views

REKLAMA

2091020331 views

REKLAMA

2091020477 views

REKLAMA

2091020622 views