REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedWisconsin. Sąd Najwyższy podtrzymał antyzwiązkową ustawę

Wisconsin. Sąd Najwyższy podtrzymał antyzwiązkową ustawę

-

Autorzy ustawy antyzwiązkowej z Wisconsin odnieśli duży sukces. Sąd Najwyższy tego stanu podtrzymał bowiem jej zasadność, co oznacza, że pracownicy sektora publicznego zostali pozbawieni większości praw związanych z prowadzeniem zbiorowych negocjacji. Przeciwnicy legislacji na decyzję sądu odpowiedzieli kolejnymi protestami.

Sędzia niższej instancji, Maryaan Sumi, w marcu 2011 roku zakwestionowała szeroko oprotestowane prawo antyzwiązkowe, którego orędownikiem jest republikański gubernator stanu, Scott Walker. We wtorek jednak, wynikiem głosowania cztery do trzech, Sąd Najwyższy unieważnił decyzję poprzedniczki uznając, że nowe przepisy pozostają w zgodzie ze stanową konstytucją.

REKLAMA

Walker nie krył zadowolenia z decyzji sądu. W oficjalnym oświadczeniu podkreślał, że „dzięki orzeczeniu Sądu Najwyższego Wisconsin ma szansę na odbudowę swojej gospodarki”.

Największa amerykańska centrala związkowa, AFL-CIO, skrytykowała decyzję sądu. W jej oświadczeniu czytamy, że „dzisiejszy werdykt jasno pokazuje, że obywatele Wisconsin, których losy się ważą, nie mają głosu w całej sprawie.”

Na wieść o decyzji Sądu najwyższego, związkowcy wznowili protesty przed stanowym Kapitolem w Madison.

Ustawa antyzwiązkowa wywołuje ogromne kontrowersje od początku roku 2011 roku. W lutym gubernator Scott Walker argumentował, że wprowadzenie ograniczeń dla praw związkowców jest jedynym rozwiązaniem dla rosnącego w tym stanie bezrobocia oraz dziury budżetowej, która opiewa na 137 milionów dolarów. W protestach trwających kilka tygodni wzięło udział nawet 14 senatorów z Partii Demokratycznej oraz dwóch z Partii Republikańskiej, którzy ostentacyjnie opuścili Wisconsin, aby zablokować głosowanie nad projektem ustawy.

Przeciwnicy ustawy przekonują, że w rzeczywistości jest ona zamachem na prawa pracownicze i działalność związków zawodowych, która jest niewygodna dla Republikanów, finansowanych przez wielkie korporacje.  W interesie wielkich koncernów jest bowiem ograniczenie uprawnień związków zawodowych, co doprowadzi do zmniejszenia świadczeń pracowniczych i zwiększenia profitów właścicieli.

Zobacz także:

Wisconsin. Ustawodawcy uciekli przed głosowaniem. Trwa spór wokół kontrowersyjnej ustawy

Wisconsin. Gubernator podpisał antyzwiązkową ustawę

Antyzwiązkowa ustawa z Wisconsin zablokowana przez sąd

AS

REKLAMA

2090978393 views

REKLAMA

2090978693 views

REKLAMA

2092775153 views

REKLAMA

2090978976 views

REKLAMA

2090979122 views

REKLAMA

2090979266 views