REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedWieńce, znicze i kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim

Wieńce, znicze i kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim

-

W hołdzie ofiarom katastrofy i żołnierzom zamordowanym w Katyniu


REKLAMA

Chicago (Inf. wł.) – Jedenastego kwietnia o godzinie pierwszej po południu przy Pomniku Katyńskim na cmentarzu św. Wojciecha w Niles rozpoczął się uroczysty Apel Katyński zorganizowany przez Komitet Budowy Pomnika Katyńskiego. Wartę honorową przy pomniku trzymali członkowie Plutonu Reprezentacyjnego Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów im. Tadeusza Kościuszki, Towarzystwa Historycznego Armii Polskiej oraz poczty sztandarowe szkół polonijnych i organizacji weterańskich.

 

Wokół monumentu upamiętniającego polskich oficerów i policjantów zamordowanych przez Sowietów w Katyniu zgromadziło się kilkuset reprezentantów organizacji polonijnych i osób prywatnych, aby złożyć hołd Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu i Jego małżonce Marii, którzy wraz z grupą urzędników rządowych, Kancelarii Prezydenta, parlamentarzystów, senatorów, dowódców wojskowych oraz przedstawicieli duchowieństwa i działaczy organizacji katyńskich tragicznie zmarli w katastrofie samolotu rządowego, który rozbił się podchodząc do lądowania na lotnisku w Smoleńsku w drodze na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę mordu katyńskiego.

 

Uczestnicy apelu składali wieńce, kwiaty, palili znicze. Wieniec z biało-czerwonych goździków w imieniu władz RP złożyli konsul generalny Zygmunt Matynia z małżonką. Wieniec od Związku Klubów Polskich złożyli prezes Związku Tadeusz Czajkowski w asyście honorowego prezesa Edwarda Miki. W imieniu Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego kwiaty złożyli prezes Franciszek Spula i skarbnik ZNP Marian Garbowski. Na czele delegacji Wydziału Stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej składającej wieniec był prezes Kazimierz Chlebek. Związek Podhalan w Ameryce Północnej reprezentowali wiceprezes Antoni Plewa, sekretarz generalna Maria Rafach, skarbnik Zofia Zaborska i Zbójnik Roku Daniel Szewczyk. W imieniu Zrzeszenia Nauczycieli Polskich wieniec składali: prezeska Ewa Koch w otoczeniu swoich zastępczyń: Małgorzaty Kusiak, Alicji Kuklińskiej i Heleny Stokłosy. Wiązanki kwiatów składali uczniowie z polonijnych szkól sobotnich. W tym gronie obecni byli między innymi przedstawiciele szkół im: Generała Władysława Andersa, Mikołaja Kopernika, Emilii Plater, Tadeusza Kościuszki, Maksymiliana Kolbe, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Świętej Trójcy i Świętego Jakuba. Znicze pod Pomnikiem zapalili członkowie polonijnej grupy motocyklowej, którzy wcześniej uczestniczyli w nabożeństwie i uroczystościach pod pomnikiem Jana Pawła II przy kościele św. Heleny. 

 

W części artystycznej przygotowanej przez Kazimierza Oleksego wiersze o Katyniu czytali między innymi: Wanda Głuszek, Stanisław Wojciech Malec i Alicja Szymankiewicz, która na zakończenie odczytała nazwiska osób, które straciły życie w katastrofie. Każdą z osób uhonorowano biciem dzwonu katyńskiego. Na miejscu wystawiona została księga kondolencyjna. Całość apelu prowadził pełniący obowiązki przewodniczącego Komitetu Budowy Pomnika Andrzej Brach. Po zakończeniu apelu uczestnicy udali się do Bazyliki Mniejszej na Jackowie, aby uczestniczyć w nabożeństwie żałobnym za ofiary katastrofy.

 

Tekst i zdjęcia:

Andrzej Baraniak

(Zdjęcia dostępne na: www.newsrp.smugmug.com)

REKLAMA

2091041428 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2091041727 views

REKLAMA

2092838187 views

REKLAMA

2091042009 views

REKLAMA

2091042156 views

REKLAMA

2091042301 views