REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedW hołdzie ofiarom Września i Katynia - 69. rocznica napaści Niemiec i...

W hołdzie ofiarom Września i Katynia – 69. rocznica napaści Niemiec i ZSRR na Polskę

-

Chicago (Inf. wł.) – Dzisiaj wracamy myślą, pamięcią i modlitwą do martyrologii o szczególnym wymiarze – do zbrodni katyńskiej – powiedział ks. Jan Mucha w kazaniu wygłoszonym do wiernych podczas Mszy św. odprawionej w kościele św. Władysława z okazji 69. rocznicy napaści Niemiec hitlerowskich i Rosji Sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 roku. — Składamy hołd pamięci zdradziecko zamordowanym polskim jeńcom wojennym, a przede wszystkim oficerom Wojska Polskiego, funkcjonariuszom policji, administracji i sądownictwa przetrzymywanych w obozach Starobielska, Kozielska i Ostaszkowa

Na polecenie Stalina i najwyższych władz ZSRR w okrutny sposób wymordowano w lesie katyńskim, w Tewrze i Charkowie oraz w innych miejscach, ponad 22 tysiące przedstawicieli polskich elit, ludzi do końca oddanych sprawie wolności i niepodległości Polski, którzy jako pierwsi w Europie stawili czoło podbojom hitlerowskich Niemiec – podkreślił duszpasterz.
Kaznodzieja przypomniał, że ten ludobójczy mord dokonany na bezbronnych jeńcach wojennych z pogwałceniem wszelkich zasad prawa międzynarodowego i moralnego był częścią przemyślanego i zaplanowanego przez dwa totalitarne państwa planu eksterminacji najbardziej wartościowych obywateli polskich.

REKLAMA

Podkreślił, że należy być wdzięcznym i pełnym uznania dla tych, którzy pomimo szykan, zakazów i oficjalnie rozpowszechnianego kłamstwa na temat mordu katyńskiego nie ustawali w dawaniu świadectwa prawdzie i pielęgnowali pamięć o tej tragedii domagając się jej wyjaśnienia. Podziękował wszystkim Polakom w kraju i na emigracji, którzy mieli odwagę odkrywać i głosić prawdę o Katyniu, którą przez dziesięciolecia Sowieci zrzucali na barki Niemców, a gdy w końcu się do niej przyznali, nie potrafili za nią przeprosić i do tej pory podejmują różnego rodzaju działania zmierzające do zatarcia historycznego przekazu. — Katyń w Polsce i na całym świecie pozostanie znakiem ludobójstwa i zbrodni wojennej – podkreślił ks. Jan Mucha.

Za udział w nabożeństwie podziękował wiernym przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Katyńskiego Wojciech Seweryn, który poinformował, że trwają prace przy wykonaniu ostatniej fazy tworzenia monumentu, jakim jest olbrzymi granitowy orzeł, który zwieńczy całość budowanego na cmentarzu św. Wojciecha pomnika.

Przewodniczący zaapelował do wszystkich, którym na sercu leży prawda o Katyniu i innych miejscach stalinowskich zbrodni na Polakach o liczny udział w zbliżającym się patriotycznym festynie organizowanym przez Związek Narodowy Polski, Związek Klubów Polskich, Stowarzyszenie PACBA i inne organizacje, z którego dochód zostanie przeznaczony na dokończenie budowy. Na ten cel były również zbierane datki po zakończeniu Mszy świętej w kościele św. Władysława odprawionej przez proboszcza tej parafii ks. Jana Kapłana. W podziękowaniu za prowadzenie w nabożeństwa przewodniczący Komitetu Budowy przekazał proboszczowi wizerunek Ojca Świętego Jana Pawła II.

Nabożeństwo uświetnił koncert dziecięco-młodzieżowego zespołu góralskiego Władysława Pawlikowskiego oraz śpiew polonijnych artystów. Śpiewali: Ligia Lalewicz, Ola Podowski oraz Henryk Zygmunt. Wierni wysłuchali między innymi utworów „Panie Jezu”, „Ave Maria” oraz pochodzącej z płyty „Śladami naszych ojców” pieśni „Na grobach Katynia”, której, zgromadzeni w kościele wierni, wysłuchali na stojąco. Na gitarze śpiewakom akompaniował Jan Zieńko.

Specjalnie z okazji tej Mszy św. przy ołtarzu została wykonana okolicznościowa dekoracja, której centralnym punktem była płaskorzeźba autorstwa Leonarda Szczura, przedstawiająca budowany Pomnik Katyński i duchownych, którzy nie ustawali w głoszeniu prawdy o tragedii katyńskiej, na czele ze śp. Ojcem Świętym Janem Pawłem II oraz kapelanem Rodzin Katyńskich śp. ks. prałatem Zdzisławem Peszkowskim. Wartę honorową przed ołtarzem zaciągnęli członkowie Plutonu Reprezentacyjnego Stowarzyszenia Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki. Wśród wiernych obecna była reprezentacja polonijnych motocyklistów na czele z uczestnikiem Rajdów Katyńskich, Markiem Kawczyńskim.

Po uroczystościach kościelnych wierni zostali zaproszeni pod pomnik na okolicznościową akademię, złożenie kwiatów i krótki program artystyczny poświęcony tragicznym wydarzeniom sprzed lat.
Tekst i zdjęcia:
Andrzej Baraniak/
NEWSRP

REKLAMA

2091036617 views

REKLAMA

2091036916 views

REKLAMA

2092833376 views

REKLAMA

2091037198 views

REKLAMA

2091037346 views

REKLAMA

2091037492 views