REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedUmowa o współpracy pomiędzy amerykańską i polską uczelnią - Studenci Politechniki Opolskiej...

Umowa o współpracy pomiędzy amerykańską i polską uczelnią – Studenci Politechniki Opolskiej będą mogli studiować w Stanach Zjednoczonych

-

OPOLE/CHICAGO: 7. października 2008 doszło do podpisania umowy o współpracy naukowej pomiędzy Illinois State University (24,000 studentow) a Politechniką Opolską (13,000). Podpisy złożyli prof. Jerzy Skubis, rektor Politechniki i Dr. Al Bowman, prezydent amerykańskiej uczelni. ISU jest najstarszą wyższą uczelnią publiczną w Illinois. Jej dokumenty urzędowe załatwiał w 1857 roku Abraham Lincoln, późniejszy prezydent USA.

– Liczymy na wymianę studentów, pracowników naukowych, a także nowe doświadczenia – komentował Al Bowman, rektor amerykańskiej uczelni.
Polska uczelnia liczy na wielostronną współpracę akademicką, głównie zaś na zorganizowanie programu MBA, który jest bardzo popularny na polskich uczelniach. – Myślimy również o studiach MBA [Magisterskie Studia Menedżerskie], które uruchomilibyśmy wspólnie. Dawałyby nam one większe możliwości w prowadzeniu wspólnych badań naukowych – tłumaczył Jerzy Skubis, rektor Politechniki.

REKLAMA

Umowa o współpracy pomiędzy ISU i PO zakłada wymianę programów, kadry czy też studentów, możliwy będzie przepływ pracowników technicznych i administracyjnych, a także dostęp do bibliotek uniwersytetu. W planach są również wspólne publikacje, opracowania, seminaria oraz warsztaty. W wymianie będą mogli uczestniczyć studenci kierunków, które prowadzą obydwie uczelnie. Będą to między innymi biznes, zarządzanie, marketing, nauki ścisłe.

Illinois State University posiada bardzo rozbudowany i nowoczesny zespół budynków wydziału biznesu, który został zrealizowany dzięki strategicznym sponsorom takim jak Caterpilar i State Farm Insurance, posiadające w pobliżu swoje centrale.

Dla polskich studentow warunkiem niezbędnym do uczestnictwa w międyznarodowych programach jest znajomość języka angielskiego. Oferta jest zaadresowana do studentów I, II i III stopnia. Będą mogli pojechać do USA na jeden semestr w ramach programu Atlantis.
Politechnika Opolska współpracuje z blisko 70 uczelniami na całym świecie, w tym z uczelniami z Chin, Portugalii, Szkocji, z Wysp Kanaryjskich i teraz z USA.
Jednym z motorów napędowych całego przedsięwzięcia o współpracy międzynarodowej PO jest prof. Marek Tukiendorf, prorektor Politechniki d/s nauki, a także władze województwa Opolskiego z marszałkiem Józefem Sebestą na czele. Wiosną 2008 roku delegacja województwa Opolskiego uczestniczyła w Forum Ekonomicznym organizowanym przez Polonijna Izbę Gospodarczą w Chicago. To stało się dodatkowym impulsem do poszukiwania współpracy z amerykańskimi partnerami.

Ze Stanów Zjednoczonych przyjechała do Opola 10. osobowa delegacja, pod przywództwem prof. Al Bowmana, jego żony Lindy; dwóch wiceprezydentów, dr. Kasi Stadnik i jej męża Ryszarda, a także niżej podpisany, który pomógł w nawiązaniu kontaktu pomiędzy uczelniami i w negocjacjach.
Zostałem także uprawomocniony do wręczenia listów gratulacyjnych od gubernatora stanu Illinois Roda Blagojevicha dla rektorów polskiej i amerykańskiej uczelni.

W uroczystościach na Politechnice Opolskiej brała udział także chińska delegacja z Politechniki w Pekinie, która uczestniczyła nie tylko w uroczystościach podpisania umowy PO z ISU, ale przybyła na otwarcie Instytutu Konfucjusza w Opolu. Jest to placówka, która stawia sobie jako cel uczenie kultury i języka chińskiego. Na świecie istnieje około 200 podobnych instytutów. – Prowadzimy politykę reform i otwarcia na świat – mówił Yuan Guisen, ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce. – Mam nadzieję, że instytucja, którą otworzyliśmy odniesie w Opolu wielki sukces i będzie się pomyślnie rozwijać – dodał.

Tym wystąpieniem rozpoczął działalność Instytut Konfucjusza w Opolu. Uroczystość zaplanowano tak, by zbiegła się z inauguracją nowego roku akademickiego na Politechnice Opolskiej.

Po jego słowach nowy rok akademicki na opolskiej uczelni technicznej rozpoczęło 13 tys. żaków, studiujących na 20 kierunkach i w ponad stu specjalizacjach. Część z nich już od roku uczy się języka chińskiego. Teraz jego nauka nabierze rozmachu i atrakcyjności, bo: „Nie można zrozumieć obcego języka, bez poznania kultury i obyczaju” – cytowała za Owidiuszem dr. Marlena Kania, nowa dyrektor Instytutu Konfucjusza w Opolu.

Państwo środka, by zwiększyć liczbę uczących się języka chińskiego planuje otworzyć w najbliższych latach blisko sto takich placówek na świecie. Pierwszy w naszej części Europy powstał dwa lata temu w Krakowie.

We wtorek 7 października i w środę 8 października odbyły się także uroczyste przyjęcia dla delegacji amerykańskiej, chińskiej, portugalskiej, przedstawicieli władz miejskich w Opolu, oraz zaproszonych gości, wydane przez Józefa Sebestę, marszałka województwa Opolskiego, potem przez władze Politechniki Opolskiej. W województwie opolskim bardzo widoczna jest współpraca władz wojewódzkich i samorządowych z uczelniami. Dzięki poparciu władz lokalnych kwitnie współpraca międzynarodowa uczelni.

W środę, 8 października odbyło się uroczyste otwarcie roku akademickiego na Politechnice Opolskiej, w którym wzięły udział międzynarodowe delegacje, studenci, wykładowcy.

Gościem specjalnym był m.in. dr. Andrzej Duda, podsekretarz stanu z Kancelarii Prezydenta RP, Iwona Jedrzejczak, dyrektor z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Głównym mówcą był Sun Rongmin, ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że 25 września 2007 roku została podpisana umowa pomiędzy stanem Illinois, a Polską o współpracy gospodarczej, kulturalnej, a także akademickiej, która posłużyła jako podstawa do obecnej umowy akademickiej pomiędzy ISU i PO.
Prof. Krzysztof Malik, dziekan wydzialu Zarządzania na Politechnice Opolskiej zaprosił mnie równiez do wygłoszenia wykładu na temat Polonii amerykańskiej w kontekście obecnych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Miałem przyjemność dzielić się informacjami o Polonii z kilkuset studentami Politechniki Opolskiej. Było to bardzo owocne spotkanie z młodymi polskimi elitami i polskimi wykładowcami.

Wspólne projekty z uczelniami wyższymi z innych krajów są dobrym przykładem tworzenia mostów, porozumień, między różnymi społeczeństwami i kulturami. Mam nadzieję, że posłuży to nie tylko edukacji, ale podkreśli także integrację – podsumowywał rektor Skubis.

W czasie pobytu w Opolu poznałem Kamilę Kuczaj, absolwentkę Uniwersytetu DePaul w Chicago. Obecnie znalazła zatrudnienie na 6 miesięcy w Urzędzie Marszałka Opolskiego, gdzie będzie poznawała różne formy działalności urzędu. Jest to kolejny przykład współpracy Polonii i Polski.
@ Andrzej Mikołajczyk

REKLAMA

2091053171 views

REKLAMA

2091053473 views

REKLAMA

2092849932 views

REKLAMA

2091053754 views

REKLAMA

2091053901 views

REKLAMA

2091054046 views