REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedTrzeciomajowa uroczystość u gubernatora Pata Quinna

Trzeciomajowa uroczystość u gubernatora Pata Quinna

-

Wspólna historia

REKLAMA

Chicago (Inf. wł.) – Czwartego maja w siedzibie władz stanowych przy 100 W. Randolph w centrum Chicago gubernator Illinois Pat Quinn podejmował przedstawicieli społeczności polonijnej z okazji 221. rocznicy uchwalenia przez Sejm Czteroletni Konstytucji Majowej.

 

W gronie gości honorowych obecni byli: konsul generalny RP w “Wietrznym Mieście” Zygmunt Matynia z małżonką Bożeną, Wielka Marszałek tegorocznej Parady 3 Maja Grażyna Zajączkowska, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Parady Tadeusz Czajkowski, uczestniczący w obchodach członkowie delegacji z województwa kujawsko-pomorskiego w składzie: Tadeusz Zaborowski, Krystian Walery Łuczak, Wojciech Jaranowski i Marek Nowak jako radni sejmiku wojewódzkiego oraz: Beata Sawińska, dyrektor gabinetu marszałka, Denis Dembek, kierownik Biura Międzynarodowej Współpracy Regionalnej, i Karolina Chojnacka, inspektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej. Obecny był burmistrz Moniek Zbigniew Karwowski z żoną Małgorzatą, prezesi oraz przedstawiciele organizacji polonijnych biznesów z szefostwem Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na czele.

 

Witając gości gubernator Pat Quinn przypomniał, że koleje losu narodu polskiego i amerykańskiego są na wielu płaszczyznach wspólne od wielu pokoleń, szczególnie te dotyczące walki o wolność i demokrację. Przypomniał zasługi generałów Kościuszki i Pułaskiego w walce o wolność Stanów Zjednoczonych, podkreślając, że w obecnej dobie również polscy żołnierze wspierają Amerykanów w ich walce z terroryzmem stając ramię w ramię z żołnierzami amerykańskimi, najpierw w Iraku a obecnie w Afganistanie.

 

Do historii i współczesnych relacji narodu polskiego i amerykańskiego odnieśli się w swoich wystąpieniach na temat Konstytucji 3 Maja kolejni mówcy: konsul generalny Zygmunt Matynia, Marszałek tegorocznej Parady Grażyna Zajączkowski, która podkreśliła, że mamy prawo być dumni z Konstytucji 3 Maja zrównującej prawa mieszczan i szlachty, a obejmującej chłopów ochroną państwa, i łagodząc w ten sposób nadużycia pańszczyzny i co najważniejsze – znosząc zgubną dla państwa instytucję „liberum veto”, które przed przyjęciem pozostawiało Sejm na łasce każdego posła, który mógł z własnej woli lub z inspiracji innych (często przekupiony przez zagranicznych agentów lub rodzimą magnaterię) zerwać obrady i unieważnić tym samym wszystkie podjęte przez sejmowe gremium uchwały. Do historycznych relacji polskich i amerykańskich żołnierzy nawiązała Danuta Kowalik, mama poległego w Iraku Jakuba Kowalika.

 

O frontowych doświadczeniach z polskimi żołnierzami mówił w swoim wystąpieniu również gen. William L. Enyart z Gwardii Narodowej Illinois, który podkreślił, że bardzo sobie ceni kontakty z polskimi żołnierzami i bardzo się cieszy z faktu, że w dniu pamięci o wydarzeniach sprzed 221 lat, które zaowocowały uchwaleniem pierwszej w Europie, a po Stanach Zjednoczonych drugiej na świecie, ustawy zasadniczej demokratyzującej życie w ówczesnej Polsce i Litwie, może być razem z Polakami. Na zakończenie swojego wystąpienia generał udekorował konsula generalnego Zygmunta Matynię odznaczeniem Gwardii Narodowej Illinois “The Military Medal of Merit”, przyznawany cywilom za wybitny wkład i osiągnięcia na płaszczyźnie współpracy i wzajemnych stosunków pomiędzy Illinois i Polską.

 

Przyjęcie przez Sejm Czteroletni Konstytucji 3 Maja sprowokowało wrogość sąsiadów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Podczas wojny w obronie Konstytucji Polska zdradzona przez swojego pruskiego sprzymierzeńca Fryderyka Wilhelma II została pokonana przez Imperium Rosyjskie Katarzyny Wielkiej, sprzymierzonej z konfederacją targowicką – spiskiem polskich magnatów przeciwnych reformom osłabiającym ich wpływy. Po utracie niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata rozbiorów, Konstytucja przypominała o konieczności walki o niepodległość. Zdaniem dwóch jej współautorów, Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja była, “ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”.

 

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP

(Zdjęcia dostępne na stronie: www.newsrp.smugmug.com)

REKLAMA

2090998530 views

REKLAMA

2090998831 views

REKLAMA

2092795292 views

REKLAMA

2090999115 views

REKLAMA

2090999262 views

REKLAMA

2090999408 views