REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedPolonia o wolność Polski

Polonia o wolność Polski

-

REKLAMA

Uroczystości z okazji 92. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości


Chicago (Inf. wł.) – Dziewiątego listopada w Muzeum Polskim w Ameryce przy 984 N. Milwaukee w Chicago odbyły się polonijne obchody 92. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Po odśpiewaniu hymnów narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych przez Królową Związku Podhalan w Ameryce Północnej Magdę Walkosz Strzelec przybyłych w imieniu gospodarzy rocznicowej akademii – Konsulatu Generalnego RP w „Wietrznym Mieście” i Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego, powitał dyrektor placówki Jan Loryś, który przypomniał, że to właśnie tutaj 92 lat temu z dala od podzielonej rozbiorami Ojczyzny, w tak zwanej czwartej części Polski, Polacy wznieśli hasło; „Boże zbaw Polskę” i licznie ruszyli do Europy walczyć o wolność dla Polski.

 

Podkreślił, że możemy być dumni z faktu, że Muzeum Polskie było świadkiem wkładu Polonii amerykańskiej w dzieło na rzecz niepodległości kraju nad Wisłą. Tutaj Ignacy Paderewski spotykał się z przedstawicielami wielkich organizacji polonijnych i z Janem Smulskim, dyrektorem Wydziału Narodowego, który nie tylko zbierał fundusze dla wojska polskiego, ale dla uchodźców tej wojny rozsianych po całym świecie. Na sali Muzeum wreszcie ochotnicy do „Błękitnej Armii” byli podejmowani przez Polonię i spotkali się z jej gościnnością przed wyjazdem do obozu Niagara.

 

Następnie głos zabrał prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego oraz konsul generalny RP w Chicago Zygmunt Matynia, który w imieniu władz RP przekazał obecnym na sali uczestnikom uroczystości wyrazy uznania, kierując je do obecnych na sali weteranów, a za ich pośrednictwem przekazał życzenia zdrowia i wszelkiej życiowej pomyślności wszystkim tym, którzy nie mogli osobiście przybyć na obchody.

 

Jedenastego listopada to dzień szczególny dla każdego z nas. Świętujemy bowiem 92. rocznicę powrotu Polski do grona państw cieszących się własną suwerennością. Rzeczpospolita w 1918 roku zaistniała na mapie Europy po 123 latach niewoli. Wiemy jak ogromną rolę w tym powrocie odegrał Ignacy Jan Paderewski, wybitny mąż stanu i kompozytor, którego 150. rocznicę urodzin obchodziliśmy 6 listopada. Cześć Jego pamięci – podkreślił konsul generalny.

 

Mówiąc o okolicznościach, które doprowadziły do odzyskania niepodległości konsul przypomniał, że nie były one wyłącznie rezultatem uwarunkowań zewnętrznych – takich jak upadek trzech mocarstw. Równie ważnym czynnikiem były ruchy niepodległościowe, zarówno te na terenie Polski, jak i poza jej granicami. Pamiętamy o ogromnym wsparciu, jakie Polacy otrzymali od prezydenta Stanów Zjednoczonych Wilsona, wyrażonym w jego czternastopunktowym orędziu wygłoszonym 8 stycznia 1917 roku przed obydwoma Izbami Kongresu. Punkt 13 poświęcony był w całości Polsce.

 

Celebrując 92. rocznicę odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości należy pamiętać, że mniej niż połowę tego okresu Polska była rzeczywiście suwerennym państwem. Składa się na to okres międzywojenny i ostatnie 20 lat. Pozostałe okresy to albo wojna, albo stan dalece ograniczonej suwerenności.

Rok 2010 jest pełen symboli i ważnych dla nas dat. W lipcu obchodziliśmy 600 rocznicę bitwy pod Grunwaldem, największej bitwy ówczesnej Europy, w której wojska pod wodzą króla Polski Władysława Jagiełły i Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda pokonały potęgę Zakonu Krzyżackiego. Zwycięstwo to stało się symbolem skutecznego oporu przeciwko najeźdźcom oraz powodem do narodowej dumy. W sierpniu przypadła 90. rocznica Bitwy Warszawskiej, określanej mianem „Cudu nad Wisłą”, w której Polska powstrzymała bolszewicką nawałę ratując Europę przez zalewem komunizmu. Rok bieżący to 70. rocznica mordu katyńskiego i 30. rocznica powstania „Solidarności”. To również czas bardzo tragicznych wydarzeń pod Smoleńskiem, w których śmierć poniosła elita polityczna kraju, na czele z prezydentem i jego małżonką.

Taka jest nasza historia, takie jest nasze dziedzictwo, o którym nie możemy zapomnieć – podkreślił na zakończenie swojego wystąpienia konsul generalny Zygmunt Matynia.

 

Uroczystość jubileuszowa stała się okazją do wręczenia przyznanych jeszcze przez śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego odznaczeń państwowych, które miał osobiście wręczyć podczas planowanej w kwietniu wizyty w „Wietrznym Mieście”. Krzyżami Kawalerskimi Orderu Zasługi RP odznaczeni zostali:

 

Pan Stanisław Dzierżęga, który wyemigrował do USA w 1974 r. jako uchodźca polityczny. Od 1975 r. został członkiem Związku Podhalan w Północnej Ameryce. Z jego inicjatywy powstało Koło “Biały Dunajec”, którego był wieloletnim prezesem. Jest współzałożycielem Komitetu Edukacji ZPPA, w którym zajmował się m.in. zbieraniem funduszy na stypendia naukowe, kursy komputerowe i języka angielskiego, organizował porady prawne i wsparcie finansowe dla Szkoły Biznesu w Nowej koło Nowego Sącza. W latach 1987-90 pełnił funkcję wiceprezesa, a od 1990 do 1992 prezesa ZPPA. Z jego inicjatywy w 1991 r. powołano Stowarzyszenie Biznesmenów Podhalańskich w Ameryce.

 

Drugim laureatem KKOZ został Edward Kuczyński z Detroit, wybitny inżynier, który na początku II wojny światowej wraz z rodziną został zesłany na Syberię, skąd przez Bliski Wschód dostał się do Polskiej Oficerskiej Szkoły Wojskowej w Palestynie. Po zakończeniu II wojny światowej został w Anglii, gdzie ukończył studia inżynierskie na Hammersmith Engineering College. W 1957 roku przybył do Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1958 roku otrzymał licencjat na Wayne State University w Detroit. Swoją działalność zawodową związał z korporacją General Motors, w której przepracował jako inżynier ponad 30 lat.

 

Kolejnym wyróżnionym KKZO został ojciec Wacław Lech, kapłan Zakonu Ojców Karmelitów Bosych, kapelan Związku Podhalan, który kieruje parafią św. Kamila. Ojciec Lech kształcił się w Niższym Seminarium Duchownym Zakonu Karmelitów Bosych w Wadowicach. Ukończył studia filozoficzne w Poznaniu oraz teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych. Święcenia kapłańskie otrzymał w Krakowie 21 czerwca 1974 r i przyjął imię o. Wacław. W 1980 r. został absolwentem Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie po studiach prawa kanonicznego. W sierpniu 2003 r. podjął obowiązki duszpasterskie w parafii św. Kamila, a w październiku 2004 r. arcybiskup archidiecezji chicagowskiej kard. Francis George mianował o. Lecha proboszczem parafii św. Kamila. W czerwcu 2009 r. o. Wacław obchodził 35-lecie swojej kapłańskiej posługi.

 

Tym samym Krzyżem udekorowany został pan Władysław Pawlikowski, wiceprezes Związku Podhalan w Ameryce Północnej w latach 1993 –94, który w latach 1990-99 pełnił funkcję kapelmistrza ZPwAP. Od roku 1995 do dnia dzisiejszego jest również wiceprzewodniczącym Komitetu Edukacji, a także prezesem Koła Maruszyna oraz Koła Literacko-Dramatycznego. Lutnik, artysta, muzykant, założyciel i kierownik dziecięco-młodzieżowego zespołu artystycznego, który uświetnia swoimi występami wiele patriotycznych imprez polonijnych.

 

Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi dla pana Władysława Tokarza odebrał prezes ZPwAP Stanisław Zagata. Laureat 45 lat swojego życia poświęcił na działalność społeczną w organizacjach polonijnych. Zaraz po przybyciu do Stanów Zjednoczonych w 1963 r. wstąpił do Koła im. Władysława Zamojskiego, działającego przy Związku Podhalan w Ameryce Północnej. W niedługim czasie dał się poznać jako bardzo dobry działacz i świetny mówca. Przez dwie kadencje pełnił urząd prezesa. Z okazji 70-lecia istnienia ZPwAP wyróżniony złotą odznaką Związku Podhalan. Wielokrotnie zasiadał w jury cieszącego się dużą popularnością Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „ Na góralską nutę”. Jest autorem dziesiątek artykułów na różne tematy, które ukazywały się między innymi na łamach naszej gazety oraz w ,,Tatrzańskim Orle” i ,,Podhalaninie”, w którym nadal pracuje jako redaktor.

 

Konsul generalny wręczył również Złote Krzyże Zasługi. Udekorowana nim została pani Anna Zalińska, członkini Związku Podhalan w Północnej Ameryce oraz Związku Narodowego Polskiego. Pani Anna od 1996 r. należy do Komitetu Imprez przy Zarządzie Głównym. Pod jej bezpośrednim nadzorem i kierownictwem przygotowywane są wszystkie spotkania, imprezy, festyny, m.in. największy festiwal kultury góralskiej w USA “Na góralską nutę”. Od 2008 r. wspólnie z Wojciechem Dorulą redaguje kolumnę na łamach naszej gazety pt.: “Co słychać u Podhalan?” Prowadzi także stronę internetową ZPwPA oraz redaguje jego kronikę. Od 1996 r. jest wiceprzewodniczącą Komitetu Edukacji ZPPA. 28 marca 2009 w uznaniu zasług dla popularyzacji i krzewienia kultury, oświaty i tradycji polskiej w Ameryce otrzymała Brązowy Medal Stowarzyszenia “Wspólnota Polska”.

 

Kolejne odznaczenia otrzymali Józef Bafia i Andrzej Gędłek, producenci popularnego programu radiowego „Na góralską nutę”, którzy od 1987 roku przez 5 lat prowadzili „Radio Związku Podhalan”. Pomysłodawcy między innymi „Konkursu Koszyczka Wielkanocnego” oraz Międzynarodowego Festiwalu „Na góralską nutę”, które to imprezy przez blisko 30 lat skutecznie przyczyniają się do propagowania wśród młodych Amerykanów polskiego pochodzenia polskich tradycji, kultury i zwyczajów. Współredagowali wydawnictwo „Historia Kół – 75 lat Związku Podhalan”.

 

Józef Bafia jest założycielem, a jednocześnie prezesem i dyrektorem Koła „Białka Tatrzańska”. Od lat zaangażowanym w działalność organizacyjno-kulturalną Związku Podhalan. Kieruje pracami Komitetu 600-lecia Matki Boskiej Ludźmierskiej. Jest autorem wielu utworów poetyckich.

 

Andrzej Gędłek od niemal 30-związany jest z krzewieniem kultury podhalańskiej na ziemi amerykańskiej. Do Związku Podhalan w Ameryce Północnej wstąpił w 1981 roku. W latach 1993-96 piastował funkcję Sekretarza Generalnego Zarządu Głównego ZPwAP, a w 1996 został wybrany na 3 lata na I Wiceprezesa Zarządu Głównego ZPwAP. Od 1996 roku kieruje pracą Koła „Biały Dunajec”.

 

Z inicjatywy Związku Podhalan i Zrzeszenia Nauczycieli Polskich odznaczeniem uhonorowany został również niżej podpisany jako wnikliwy i rzetelny obserwator życia społeczności polonijnej na wielu jej płaszczyznach w ciągu 18 lat swojej pracy dziennikarskiej w „Wietrznym Mieście”.

 

Po zakończeniu prowadzonej przez zastępcę konsula generalnego Roberta Rusieckiego i wicekonsul Aleksandrę Krystek ceremonii wręczenia odznaczeń uczestniczący w uroczystości supermaratończyk Piotr Kuryło, który biegnie dookoła świata w „Biegu Pokoju” pragnąc swoją postawą skłonić przywódców państw, żeby wykonali chociażby jeden najmniejszy krok w stronę pokoju, wręczył konsulowi generalnemu mapę świata z trasą swojego biegu. Mapę odebrała także prezeska Muzeum Maria Ciepiela. Biegacz poprzez wyczyn przebiegnięcia ponad 20 tysięcy kilometrów pragnie również pokazać młodzieży, że sport może być znakomitą alternatywą dla alkoholu i narkotyków.

 

Wyruszył z Augustowa i pokonując trasę europejską przez Niemcy, Francję, Góry Iberyjskie dodarł do Lizbony, skąd promem przybył do Bostonu. Poprzez Nowy Jork, Pensylwanię, Waszyngton, Wirginię Zachodnią, Ohio, Indianę, Missisipi, Kansas, Góry Skaliste, Utah, Kolorado, Newadę i Kalifornię zamierza dotrzeć do San Francisco, skąd przeprawi się do Władywostoku i przez Rosję wróci do kraju. Biegnąc i płynąc kajakiem odwiedza miasta, w których miały miejsce ataki terrorystyczne. Pan Piotr biegnie ciągnąc za sobą wózek z całym ekwipunkiem, którego część stracił podczas przeprawy śluzami w Europie. Do Chicago zawitał dzięki działaczom Polish American Sports Association, którego prezes Karol Różycki zaapelował o wsparcie dla pięknej postawy supermaratończyka. Osoby pragnące wesprzeć pana Piotra w zrealizowaniu jego celu proszone są o kontakt z panem Edwardem pod numerem telefonu: 773-491-1984.

 

Na zakończenie części oficjalnej konsul generalny przedstawił grupę nowych pracowników placówki, którzy w ostatnich tygodniach podjęli obowiązki w Konsulacie Generalnym. Są to: kierownik Działu Paszportów konsul Barbara Sala, kierownik Działu Prawnego, konsul Sebastian Kurek, kierownik Działu Administracji konsul Wojciech Kwiatek, pracująca w sekcji paszportowej konsul Aneta Kwiatek oraz pracujący w Chicago od sierpnia zastępca konsula generalnego Robert Rusiecki.

 

Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy uroczystości mieli okazję wysłuchać przepięknego koncertu fortepianowego w wykonaniu Jarka Gołembiowskiego, który zagrał między innymi utwory Fryderyka Chopina i…Tadeusza Kościuszki otrzymując za swój występ owację na stojąco. Końcowym akordem wtorkowych obchodów był okolicznościowy poczęstunek przygotowany przez delikatesy „Kasia’s Deli”.

 

Tekst i zdjęcia:

Andrzej Baraniak

(Zdjęcia dostępne na stronie: www.newsrp.smugmug.com)

 

REKLAMA

2091019866 views

REKLAMA

2091020170 views

REKLAMA

2092816630 views

REKLAMA

2091020452 views

REKLAMA

2091020603 views

REKLAMA

2091020750 views