REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

PACBA kontratakuje

-

Nagroda „Złotego gwoździa” dla Elżbiety Stolarczuk

Chicago (Inf. wł.) – Od czternastu już lat doskonałą imprezę karnawałową o charakterze towarzysko-charytatywnym organizuje Stowarzyszenie Polsko-Amerykańskich Kontraktorów Budowniczych PACBA. Tegoroczny, XIV już Bal PACBA, który 6 lutego odbył się w salach bankietowych „Chateau Ritz” w Niles został zorganizowany pod hasłem „PACBA kontratakuje” i już teraz był znakomitym przedsmakiem jubileuszowej imprezy, która odbędzie się w roku przyszłym po raz piętnasty.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że bale tej prężnej polonijnej organizacji, która ma na swoim koncie wiele charytatywnych przedsięwzięć na rzecz rodaków w kraju i również tutaj w „Wietrznym Mieście” – polonijni kontraktorzy byli między innymi pomysłodawcami i budowniczymi trzech domów dla ofiar powodzi w Polsce, która nawiedziła nasz kraj pod koniec minionego wieku oraz wyremontowania mieszkania rodzinie biednego ucznia w „Wietrznym Mieście” – należą nie tylko do udanych imprez charytatywnych, ale także są przykładem szyku i elegancji. Tradycyjnie odbywają się w jednej z najokazalszych sal bankietowych, gdzie nie kto inny, ale właśnie polonijni budowniczowie jako pierwsi przed laty wprowadzili na swoich imprezach zakaz palenia.

REKLAMA

Dzisiaj dla wszystkich ten wymóg jest sprawą oczywistą, bo regulowany jest przepisami prawa, ale pod koniec lat dziewięćdziesiątych minionego wieku była to prawdziwa rewelacja towarzyska, zapoczątkowana na dodatek przez ludzi z branży, którzy na co dzień w swojej ciężkiej pracy nie zawsze mają okazję do kurtuazji i elegancji nie wspominając o niepaleniu. Na swoich imprezach gościli wielu sławnych ludzi ze sfer polityki, biznesu i sportu. Ich poczynaniom na polu charytatywnym patronowała między innymi w okresie świetności chicagowskich „Byków” mama samego Michaela Jordana.

Imprezy karnawałowe PACBY to również bardzo ciekawe programy artystyczne przygotowywane we własnym gronie przez ludzi, którzy nie tylko potrafią znakomicie budować i remontować, ale także posługiwać się mikrofonem, piórem i gitarą. W okresie minionych czternastu lat powstało kilka przebojów muzycznych, z których „Kontraktorski walczyk” znany i nucony jest nie tylko w Chicago. Teksty piosenek, skeczów i anegdotek znakomicie oddają realia polonijnego życia na emigracji. Są głosem sumienia i krytyki negatywnych zachowań ludzi, ale także pokazują to co wartościowe i oczekiwane.

Duchem sprawczym artystycznej działalności jest od lat honorowy prezes organizacji Walter Bochenek, autor tekstów, scenarzysta, choreograf i wykonawca w jednej osobie, który wraz z kolegami potrafił stworzyć swoisty klimat kabaretu. Podobnie było i w tym roku z programem pod tytułem „PACBA kontratakuje”, w którym budowniczowie skrytykowali negatywne zmiany zachodzące w amerykańskiej rzeczywistości na niwie politycznej i gospodarczej widząc receptę na poprawę w ograniczeniu „rozhasanej” finansjery i propagowaniu pracy u podstaw. Program artystyczny uzupełnił występ par tanecznych Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Związku Narodowego Polskiego „WICI”. Tradycyjnie już kulminacyjnym punktem części oficjalnej imprezy jest wręczenie nagrody „Złotego Gwoździa”, przyznawanego organizacji lub osobie, która w sposób szczególny przyczynia się dla popularyzowania dobrego imienia PACBA i wspierania jej działań charytatywnych i społecznych. W tym roku laureatką tego prestiżowego wyróżnienia została Elżbieta Stolarczuk, odpowiedzialna za marketing i reklamę w firmie chicagowskiego potentata w produkcji okien – Remodelers Supply Center.

Wręczając wyróżnienie przyznawane przez Kapitułę w procedurze tajnego głosowania prezes Lester Surowiec podkreślił, że laureatka wielokrotnie była dobrym duchem sprawczym wielu akcji pomocowych organizowanych przez kontraktorów i zawsze można na nią liczyć w działalności społecznej i związkowej. Pani Elżbieta była również inicjatorką utworzenia Grupy Związku Narodowego Polskiego w łonie PACBY. Wielokrotnie potrafiła skutecznie przekonać swoich zwierzchników w RSC do udzielenia wsparcia finansowego polonijnym inicjatywom charytatywnym. Nagrodę honorową dla Fundacji „Dar Serca” odebrała prezes Krystyna Pasek z członkami zarządu, który był również nominowany do nagrody „Złotego Gwoździa”.

To właśnie dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu członków PACBY i grupy wolontariuszy skupionych wokół Fundacji udało się wiosną minionego roku zakończyć budowę Domu Daru serca w podchicagowskim Schiller Park, który stał się piękną wizytówką ofiarności ludzi dobrego serca. Ta trwająca zaledwie 18 miesięcy budowa jest najlepszym potwierdzeniem powiedzenia „Polak potrafi”. Podczas Balu wyróżnienia odebrali także działacze organizacji, którzy w sposób szczególny wyróżnili się na przestrzeni minionego roku w pracy na rzecz organizacji. Dyplomy honorowe odebrali wiceprezes Marta Róg i Bogdan Kulikowski. Tradycyjnie już dużym zainteresowaniem uczestników Balu cieszy się loteria fantowa z wieloma cennymi nagrodami fundowanymi przez liczne grono sponsorów.

Nowych właścicieli znajdują maszyny i narzędzia kontraktorskie, certyfikaty i cenne wyroby jubilerskie. Bilety loteryjne idą jak przysłowiowe ciepłe bułeczki, na które niektórzy z uczestników potrafią wydać nawet po parę stówek. Nad całością imprezy tradycyjnie czuwa grupa pań zaangażowanych od lat w „pacbowską” działalność, które nie szczędzą czasu i sił, aby wypadła ona jak najlepiej i najokazalej sprawiając wiele radości i satysfakcji jej uczestnikom. W tym roku po raz kolejny im się to znakomicie udało. Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak /NEWSRP (zdjęcia dostępne: www.newsrp.smugmug.com)

REKLAMA

2090408243 views

REKLAMA

REKLAMA

2090408543 views

REKLAMA

REKLAMA

2092205003 views

REKLAMA

2090408826 views

REKLAMA

2090408972 views

REKLAMA

2090409116 views