REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedObchody Dnia Niepodległości Polski w Muzeum Polskim

Obchody Dnia Niepodległości Polski w Muzeum Polskim

-

REKLAMA

Po 123 latach niewoli


Chicago (Inf. wł.) – Dziesiątego listopada w Muzeum Polskim przy 940 N. Milwaukee w Chicago odbyły się polonijne uroczystości Dnia Niepodległości zorganizowane przez Konsulat Generalny RP w „Wietrznym Mieście” z okazji 83. rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę wolności.

 

W sali głównej Muzeum zgromadziło się około trzystu osób. W gronie gości honorowych byli między innymi: skarbnik stanu Illinois Dan Rutherford, prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko- Katolickiego Joseph Drobot, prezeska Związku Polek w Ameryce Delphine Huney-

 

cutt, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Ewa Koch, prezes Koła AK w Stanach Zjednoczonych i Fundacji AK Wiesław Chodorowski, prezes chicagowskiego Koła AK podpułkownik Marian Prusek, komendant Okręgu I Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej Zygmunt Biernat, prezes „Karpatczyków” Henryk Ścigała, Feliks Rembiałkowski z I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka oraz wielu innych.

 

Zgromadzonych powitał gospodarz obchodów konsul generalny Zygmunt Matynia, który wyraził radość z możliwości wspólnego celebrowania tak ważnej w historii Polski daty.

 

– Takie rocznice jak dzisiejsza na trwałe wpisują się w dziedzictwo narodowe – podkreślił konsul generalny przypominając, że w tym roku również obchodzimy bardzo ważną rocznicę, stulecia urodzin naszego wybitnego poety, noblisty Czesława Miłosza, który wiele lat żył i pracował w Stanach Zjednoczonych, ale kilka ostatnich swoich lat spędził w Krakowie. Mógł wrócić do wolnej Ojczyzny. W tym roku obchodzimy także setną rocznicę przyznania Nagrody Nobla naszej wybitnej uczonej, wielkiej patriotce Marii Skłodowskiej-Curie. To była jej druga nagroda, po tej przyznanej w 1903 roku dla niej i jej męża Piotra.

 

– Niech mi będzie wolno przypomnieć wydarzenie, które miało miejsce trzydzieści lat temu, a które wielu z nas ma wciąż przed oczami, 13 grudzień 1981 roku, wprowadzenie stanu wojennego, który miał załamać realizowane od piętnastu miesięcy wielkie marzenie milionów Polaków o demokratycznej Polsce. W konsekwencji doprowadziło to do swoistego fenomenu w postaci Okrągłego Stołu, wydarzenia, o które jeszcze długo historycy i nie tylko oni będą toczyć długie spory. Jedno jest pewne, że Okrągły Stół utorował drogę do historycznych wyborów czwartego czerwca 1989 roku, a w konsekwencji do niewyobrażalnych wcześniej zmian w Środkowej i Wschodniej Europie. Jeżeli wydarzenia tamte porównamy do tego, co aktualnie obserwujemy w Afryce Północnej, to z dumą możemy powiedzieć, że uniknęliśmy wielkiej tragedii.

Kończąc pozwolę sobie postawić pytanie, czy ktokolwiek z nas pamiętających te mroczne czasy przewidywał, że to, co się wydarzyło w Polsce w 1989 roku, może się dokonać za naszego życia, że doczekamy Polski rządzonej według demokratycznych reguł, Polski będącej członkiem NATO i Unii Europejskiej, Polski sprawującej prezydencję w tejże Unii Europejskiej – pytał na zakończenie konsul generalny Zygmunt Matynia, który następnie odznaczył grupę polonijnych działaczy odznaczeniami państwowymi.

 

Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski zostały pośmiertnie przyznane Tadeuszowi Bielobradkowi i Stanisławowi Jamiołkowskiemu. W imieniu uhonorowanych odznaczenia odebrali syn Rafał Bielobradek oraz córka Stanisława Jamiołkowskiego, Joanna Bielobradek.

 

Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski decyzją prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odznaczeni zostali: polonijny dziennikarz Andrzej Jarmakowski oraz nauczyciel akademicki Jerzy Kocik. Złotymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali: Maria Krzeptowska Giewont, działaczka Związku Podhalan w Ameryce Północnej i współrealizatorka programu radiowego Związku Podhalan, Halina Misterka, choreograf i dyrektor artystyczny Zespołów Pieśni i Tańca Lajkonik” oraz nauczyciel Wojciech Stefan, który ze względu na chorobę nie stanął do odznaczenia. Krzyżem Zesłańców Sybiru został udekorowany Władysław Świerczyński. Konsul generalny wręczył także Srebrny Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Medalem została uhonorowana wybitna choreograf, założycielka Zespołów Pieśni i Tańca „Polonia”, była wieloletnia dyrektor artystyczna zespołu „Warmia” w Polsce, Cecylia Rożnowska.

 

Gratulacje i życzenia z okazji święta złożył zgromadzonym skarbnik stanu Illinois Dan Rutherford, który podkreślił wspólne relacje między narodami Polski i Stanów Zjednoczonych, które musiały walczyć o swoją wolność i jako pierwsze były autorami demokratycznych Konstytucji. Zarówno o wolność Stanów Zjednoczonych jak i Polski walczyli słynni Polacy: Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski, który oddał życie za drugą Ojczyznę. – W obecnej dobie nasi żołnierze jeszcze do niedawna współdziałali ręka w rękę na froncie w Iraku, a teraz współpracują w Afganistanie – podkreślił skarbnik.

 

Część oficjalną uroczystości zakończył koncert fortepianowo-skrzypcowy. Utwory Karola Szymanowskiego, Krzysztofa Meyera i Henryka Wieniawskiego grali znakomici muzycy Janet Packer i Geoffrey Burleson.

 

Janet Packer jest uznanym w USA pedagogiem. Przez 12 lat sprawowała funkcję prezesa Wydziału Smyczkowego Konserwatorium w Long School of Music w Cambridge. Artystka występowała z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną z Panamy, Filharmonią Rochester oraz Boston Pops Orchestra. W 2006 roku koncertowała w Chinach oraz udzielała lekcji w Szanghaju i Pekinie. Ostatnio zaprezentowała 19 recitali w różnych miastach USA. Koncertuje na skrzypcach z 1697 roku, autorstwa Carlo Giuseppe Testore.

 

Profesor Geoffrey Burleson jest dyrektorem Ośrodka Studiów Fortepianowych w Hunter College. Występuje jako kameralista, solista, artysta jazzowy. Daje liczne recitale. Koncertował w Paryżu, Rzymie, Atenach, Rotterdamie, Nowym Jorku, Meksyku, w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, gra z wieloma światowej klasy orkiestrami symfonicznymi.

 

Obchody zakończyło okolicznościowe przyjęcie przygotowane przez delikatesy „Kasia’s Deli” pani Kazimiery Bober, które zakończyło się o godzinie dziewiątej wieczorem.

 

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP

(Zdjęcia są na stronie: www.newsrp.smugmug.com)

REKLAMA

2091022132 views

REKLAMA

2091022437 views

REKLAMA

2092818896 views

REKLAMA

2091022719 views

REKLAMA

2091022865 views

REKLAMA

2091023012 views