REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedNajdroższe miejsce na ziemi

Najdroższe miejsce na ziemi

-

REKLAMA

Promocja książki „Dom wspomnień” Aliny Szymczyk


Chicago (Inf. wł.) – Dwudziestego drugiego października w auli Jana Pawła II Jezuickiego Ośrodka Milenijnego przy 5835 W. Irving Park w Chicago odbył się wieczór autorski Aliny Szymczyk poświęcony promocji jej najnowszego tomiku poetyckiego „Dom wspomnień”.

 

 

Tomik zawiera blisko 150 utworów powstałych podczas chicagowskiego epizodu życia autorki. Alina Szymczyk porusza w nich głównie zagadnienia duchowe, piękno stron rodzinnych, miłości do Boga, Ojczyzny, rodziny i ludzi. Nie unika jednak tematyki dnia codziennego z różnymi jego aspektami i odcieniami. Poczesne miejsce w tomiku zajmują również wiersze dedykowane przyjaciołom i znajomym.

 

„Wiersze zebrane w powyższym tomiku opowiadają o pozostawionym kraju, o najdroższym miejscu, które na ziemi zaznaczył Bóg. Mówią o ludziach i ich Stwórcy, o Polsce, która ginie w oczach narodu. Opowiadają o ciężkim życiu emigranta; jego wzlotach i upadkach. Na takie słowa stać jedynie poetów, którzy z różnych przyczyn znaleźli się daleko od rodzinnych stron” – napisał w słowie wstępnym do tomiku Władysław Panasiuk, członek założonego przez autorkę Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II.

 

Autorka urodziła się na Lubelszczyźnie, gdzie spędziła najpiękniejsze lata swojego życia. Z wykształcenia jest animatorem kultury, instruktorem teatru i choreografem, z zamiłowania zaś folklorystką, poetką i malarką. Przed przyjazdem na początku lat dziewięćdziesiątych do Chicago przez 20 lat pracowała w placówkach upowszechniania kultury w Grębowie i Baranowie Sandomierskim. Jest pomysłodawczynią i realizatorką ogólnopolskiego festiwalu „Dziecko w folklorze”. Wydała kilka tomików poezji i książek monograficznych o stronach, w których pracowała. Jej wiersze publikowane były w wielu antologiach ogólnopolskich, jak również polonijnych. Jest założycielką Teatru Ludowego „Rzepicha” w Chicago, który od 11 lat przygotowuje i realizuje spektakle dożynkowe. Układa piosenki i pisze scenariusze do spektakli i widowisk na różne uroczystości patriotyczne. Przez 10 lat współpracowała z programem radiowym Sylwestra Skóry „O nas, dla nas” propagując na antenie tradycje, zwyczaje i obrzędy wsi polskiej.

 

Za swoją pracę w Polsce została nagrodzona przez ministra Kultury i Sztuki odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”. W Chicago otrzymała Medal Prymasowski.

 

Uczestników wieczoru w JOM powitał duchowy opiekun literatów o. Jerzy Karpiński, który mówiąc o twórczości Aliny Szymczyk w sposób szczególny podkreślił znaczenie słowa „dom” w życiu Polaka, szczególnie tego na emigracji. Przez wiele lat pełnienia posługi duszpasterskiej w środowiskach polonijnych w Rosji i na Białorusi wielokrotnie miał okazję doświadczyć znaczenia tego słowa dla Polaków, którzy niejednokrotnie zapomnieli już języka polskiego, a określenie dom rodzinny, nie pokrywało się z wartością tego pojęcia.

 

Wiersze autorki recytowali aktorzy Mira Zaniewska i Maciej Góraj oraz koleżanki i koledzy ze Zrzeszenia: Marianna Soroborska, Barbara Żubrowska, Elżbieta Oliwkiewicz Allen, Kelvin Ruła, Konrad Ruła, Andrzej Chojnowski, Jan Kamiński, i Robert Redliński. Utwory muzyczne śpiewali: Kamila Szyszka, Jerzy Wąsik i Jan Zbroja, a całość prowadził niżej podpisany.

 

 

Tekst i zdjęcia:

Andrzej Baraniak

(Zdjęcia dostępne na stronie: www.newsrp.smugmug.com)

REKLAMA

2090905195 views

REKLAMA

2090905496 views

REKLAMA

2092701957 views

REKLAMA

2090905780 views

REKLAMA

2090905926 views

REKLAMA

2090906070 views