REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedCo oznacza godło Związku Narodowego Polskiego?

Co oznacza godło Związku Narodowego Polskiego?

-

Związek Narodowy Polski, nasza polonijna, bratnia organizacja, powstał w lutym 1880 roku. Już w następnym roku, w środę 23 listopada 1881, ukazuje się pierwszy numer związkowego organu “Zgoda”. Na pierwszej stronie widnieje godło, które do dnia dzisiejszego towarzyszy działalności Związku Narodowego Polskiego. Przed budynkiem w Chicago, gdzie mieści się główne biuro, powiewa obok flagi polskiej i amerykańskiej trzecia flaga z godłem ZNP na białym tle.

Lata powstania Związku Narodowego Polskiego i jego godła to czasy, kiedy pamięć o klęsce powstania styczniowego 1863 roku była ciągle żywa. Wielu uczestników tego powstania z powodu prześladowań i represji przybyło do Ameryki i brało czynny udział w życiu Polaków w nowej ojczyźnie. Uczestniczyli oni w rocznicowych obchodach upamiętniających to tragiczne wydarzenie, tak jak i poprzednie – powstanie listopadowe 1830 roku, zakończone również klęską.

Założyciele Związku Narodowego Polskiego przepełnieni byli duchem walki z ciemiężcami, niesienia pomocy Polsce i wyzwolenia jej spod okupacji zaborców. Dlatego też w imię tych samych powstańczych ideałów, okazując jedność z powstaniem sprzed 17 lat postanowili jako godło młodej, polskiej organizacji przyjąć emblemat powstańców styczniowych z 1863 roku. Godło uzupełniono dodatkowymi symbolami: u góry umieszczone zostały dwie dłonie złączone w braterskim uścisku i po prawej liście dębu symbolizujące siłę, mądrość i prawdę, a po lewej liście laurowe, które znaczą chwałę należną zwycięzcy.

REKLAMA

Ówczesna “Zgoda”, związkowy organ, tak pisała w 1885 roku: “Gdy dwóch spotka się przyjaciół ich dłonie łączą się w ciepłym uścisku, a Związek w takim uścisku pragnąłby połączyć wszystkich rodaków w Ameryce i dlatego przyjął dwie w uścisku złączone dłonie jako swoje godło miłości, zgody i solidarności”.
Emblemat Związku Narodowego Polskiego podzielony jest na trzy równe części, dwie w części górnej i jedną w części dolnej. Przedstawione są na nim pewne symbole. Co one znaczą? Pierwsza część z lewej na czerwonym tle przedstawia białego orła w koronie. Symbolizuje on Królestwo Polskie, które powstało z okrojenia Księstwa Warszawskiego (Wielkopolska z Poznaniem przyznana została Prusom) na kongresie w Wiedniu w 1815 roku po upadku Napoleona Bonaparte. Kraków został ogłoszony miastem wolnym. Królestwo Polskie połączono z Rosją, a car miał być jednocześnie królem Polski.

Królestwo miało własny rząd i wojsko, lecz dowódcą został brat cara, wielki książę Konstanty. Wolność była tylko pozorna. Polacy nie przestawali myśleć o dalszej walce o wolność. Uciemiężeni i prześladowani tworzyli tajne towarzystwa niepodległościowe i zawiązywali spiski. Wynikiem tego było powstanie listopadowe w 1830 roku, a potem styczniowe w 1863, którego godło jak wspomniano wcześniej zostało przyjęte jako znak Związku Narodowego Polskiego.

Natomiast orzeł w koronie, który widnieje na związkowym godle można zobaczyć już na denarach Bolesława Chrobrego. To jego najwcześniejszy wizerunek. Orzeł występował na monetach i pieczęciach książąt piastowskich, tarczach i chorągwiach od XII wieku. Jako oficjalny herb państwa polskiego zaczął być używany od 1295 roku przez Przemysława II.
Druga część godła ZNP symbolizuje Litwę i jej znak Pogoni – uzbrojony jeździec z mieczem w prawej ręce na białym, wspiętym koniu na niebieskim tle. Znak ten uważany jest za jeden z najstarszych w Europie. W czasie unii polsko-litewskiej (związek Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego w 1569 r.) Pogoń wraz z polskim orłem stanowiły wspólny symbol Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Część trzecia to Michał Archanioł na białym tle. Michał Archanioł – hebrajskie imię Mikael, co znaczy ‘‘Któż jak Bóg”, jeden z archaniołów w religii chrześcijańskiej (jeszcze Gabriel i Rafał). W religii judaistycznej wymienia się Michała wśród siedmiu aniołów wyższego rzędu. Również w islamie Mikail jest jednym z ważniejszych aniołów. W kościele wschodnim wyniesiony ponad wszystkich aniołów i nazwany księciem Serafinów. Według tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej, kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu i nakłonił do buntu część aniołów, Michał miał wystąpić jako pierwszy przeciwko niemu z okrzykiem “Któż jak Bóg”.

W Nowym Testamencie pojawia się jako stojący na czele hufców niebieskich, zwycięsko walczący z szatanem i jego zwolennikami. Bóg powierza mu zadania wymagające szczególnej siły. Jest aniołem stróżem ludu chrześcijańskiego. Atrybutem Archanioła Michała jest ognisty miecz, oznaczający sprawiedliwość i prawdę. Pomaga odnaleźć wewnętrze światło, jest dawcą cierpliwości i szczęścia. Michał Archanioł jest patronem wielu państw, np. Japonii i Niemiec, miast (Bartoszyce, jest w herbie Białej Podlaskiej i Łańcuta), zawodów (policji), kościołów i zgromadzeń zakonnych; michalitów i michalitek.

I tak już od 127 lat ten charakterystyczny znak towarzyszy działalności Związku Narodowego Polskiego, którego członkowie nosząc go okazują swoją przynależność do największej na świecie polonijnej organizacji. Organizacji, której członkowie w ciężkich czasach dla Ojczyzny głosili hasło: “Jeżeli żyć, to dla Polski, a jeżeli cierpieć i umierać to za Polskę’’. Natomiast inne dawne hasło: “Zjednoczeni staniemy się silnymi” i dzisiaj nic nie traci ze swej aktualności, a zasada służba Ameryce, Polsce i Polonii jest najważniejszą w związkowej działalności.
Krystyna Białasiewicz

REKLAMA

2090965300 views

REKLAMA

2090965600 views

REKLAMA

2092762060 views

REKLAMA

2090965883 views

REKLAMA

2090966029 views

REKLAMA

2090966173 views