REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedCieszymy się wolnością - Dzień Niepodległości w szkole im. Mikołaja Kopernika

Cieszymy się wolnością – Dzień Niepodległości w szkole im. Mikołaja Kopernika

-

Chicago (Inf. wł.) – W wyniku trzech rozbiorów Polska zniknęła z mapy świata na okres przeszło wieku – stwierdziła 15 listopada Bernarda Redlińska, kierowniczka szkoły im. Mikołaja Kopernika w Niles, podczas akademii szkolnej z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

– 123 lata niewoli pokazały jednak, że Polska nie umarła w sercach Polaków, którzy dali temu wyraz w wielu zrywach narodowych walcząc i ginąc w obronie polskiej mowy, kultury, polskich tradycji i wartości. Wielcy polscy artyści, przebywający za granicą, słowem, dźwiękiem i obrazem podtrzymywali ducha patriotyzmu i przywiązania do Ojczyzny.

REKLAMA

I przyszła upragniona przez udręczone pokolenia wolność – Dzień Niepodległości 18 listopada 1918 roku. Znów na mapie Europy pojawiło się państwo polskie, które – dzięki ogromnemu duchowi, poświęceniu i nadziei wielu Polaków – powróciło na swoje miejsce. I oto cieszymy się tą wolnością już 90 lat. Choć współczesne dzieje naszej Ojczyzny są burzliwe i do łatwych nie należą, to jesteśmy dumni, że jesteśmy Polakami – podkreśliła pani kierownik, zapraszając uczniów, rodziców oraz gości do obejrzenia i wysłuchania oryginalnego programu artystycznego poświęconego ukazaniu polskich zrywów niepodległościowych w okresie zaborów, przygotowanego przez uczniów klasy VB pod kierownictwem wychowaczyni Heleny Sołtys.

Przedstawienie poprzedziło wprowadzenie na salę pocztu sztandarowego szkoły i odśpiewanie przez uczennice: Monikę Swift i Aleksandrę Redlińską hymnów – polskiego i amerykańskiego. W spektaklu, przygotowanym i wystawionym przez wszystkich uczniów z klasy V, przypomniane zostały wszystkie ważniejsze wydarzenia związane ze zrywami niepodległościowymi narodu polskiego w okresie zaborów, poczynając od Insurekcji Kościuszkowskiej, poprzez Legiony, powstanie listopadowe, powstanie styczniowe, aż do pierwszej wojny światowej i uwarunkowań z nią związanych, które pozwoliły Polsce na powrót do rodziny krajów wolnych i demokratycznych. 

Ciekawe teksty przeplatane śpiewem pieśni – hymnów – powstałych w tamtych historycznych dla narodu chwilach, wsparte interesującą scenografią, wpłynęły na spontaniczny odbiór spektaklu przez koleżanki i kolegów młodych wykonawców, wyrażony burzliwymi oklaskami. Akompaniowała Katarzyna Zawiślak. Finałem części artystycznej było złożenie przez dzieci ślubowania na sztandar.

Wgronie gości obecni byli między innymi: współzałożyciel szkoły Józef Tatkowski, poetka Kazimiera Rafalik i sponsorka szkolnych imprez Małgorzata Bacik oraz rodzice i opiekunowie. Po zakończeniu części artystycznej dzieci wręczyły grupie wspierających szkołę osób Ordery „Przyjaciel Dziecka”. W gronie uhonorowanych znaleźli się: Małgorzta Bacik, akompaniatorka Katarzyna Zawiślak, fotoreporter Piotr Batorowicz oraz nieobecni na sali: Ireneusz Ryżewski i Dariusz Górecki.

Przed zakończeniem akademii kierownik szkoły przedstawiła laureatki konkursów recytatorskich organizowanych z okazji rocznicy przez Konsulat Generalny RP i Radio Maryja – Joannę Kocol i Kasię Ciesielską oraz uczestnika konkursu fotograficznego Mateusza Skworczyka. 

– Przesłaniem mojego scenariusza, który w pierwszym rzędzie chciałam zadedykować pamięci wielkiego polskiego patrioty czasów współczesnych, Ojca Świętego Jana Pawła II, oraz rodzicom i nauczycielom, było z jednej strony zintegrowanie wszystkich uczniów nad jego realizacją oraz ukazanie dzieciom elementów patriotycznych, aby treści w nim zawarte pozostały dzieciom w sercach i pamięci na dłuższe lata nauki szkolnej – podkreśliła autorka scenariusza Helena Sołtys. 

— Chodziło także o to, żeby nauczyć ich pieśni patriotycznych z czasów, gdy Polski nie było na mapie świata. Do inscenizacji przygotowywaliśmy się bardzo krótko, bo były to raptem trzy próby. Z tym, że dzieci teksty miały rozdane zaraz na początku roku szkolnego, a teksty „Mazurka Dąbrowskiego” i „Roty” miały opanowane już w roku ubiegłym. Wydaje mi się, że dobrze się przygotowały zarówno pod względem prezentacji tekstów scenariusza jak i śpiewu pieśni. Nasze solistki Izabela Celiński, która śpiewała „Płynie Wisła płynie” i „Wojenko, wojenko” oraz wykonawczyni „Warszawianki 1831” Karolina Winiarczyk, tak jak i cała klasa, spisały się wspaniale zarówno od strony interpretacji tekstu jak i melodycznej – gratulowała młodym wykonawcom wychowawczyni.

Pani Sołtys podziękowała rodzicom za ich troskę i pomoc oraz wiarę w to, że szko-ła może stać się dla dzieci ich drugim domem. Adresatami podziękowań było także grono sponsorów imprezy: pani Małgorzata Bacik z delikatesów „Bacik’s Deli”, Bożena Filonowicz ze sklepu „Niles Polish Deli”, Bogna Solak z piekarni „Oak Mill Bakery”, właściciele piekarni „Panera Bread” oraz sieć sklepów Jewel Osco i firma „Jo and Fabrics”. Po zakończeniu imprezy wykonawcy zostali zaproszeni na okolicznościowy poczęstunek, a młodzież powróciła do szkolnych ław bogatsza o sporą wiedzę dotyczącą historii Ojczyzny swoich ojców i dziadów.
Tekst i zdjęcia:
Andrzej Baraniak/
NEWSRP

REKLAMA

2091052272 views

REKLAMA

2091052571 views

REKLAMA

2092849030 views

REKLAMA

2091052852 views

REKLAMA

2091052998 views

REKLAMA

2091053142 views