REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedBędziemy pamiętali

Będziemy pamiętali

-

Uroczystości rocznicowe w salach Orła Białego


REKLAMA

Chicago (Inf. wł.) – Nie ma słów, które by uspokoiły nasz szok i ból, który wszyscy przeżywamy po tej niewyobrażalnej katastrofie samolotu, która miała miejsce dziesiątego kwietnia w lesie koło Smoleńska – powiedział honorowy prezes Związku Klubów Polskich Edward Mika do uczestników przyjęcia na zakończenie polonijnych uroczystości upamiętniających siedemdziesiątą rocznicę zbrodni katyńskiej, które 25 kwietnia o godzinie 4 po południu z udziałem ponad 300 osób rozpoczęło się w salach bankietowych Orła Białego. – Żadne słowa nie są w stanie złagodzić bólu rodzin, które straciły swoich najbliższych, żadne słowa nie są w stanie wyrazić straty, jaką poniosło państwo polskie i Polonia, żadne słowa nie oddają szoku i niedowierzania, które towarzyszą wszystkim Polakom i całemu światu – podkreślił mówca stwierdzając, że w polskim narodzie musi się narodzić nowy duch i musimy wszyscy wspólnie razem przejść przez te traumatyczne przeżycia starając się kochać ludzi, bo we współczesnym, przesiąkniętym globalizmem świecie, to człowiek drugiemu człowiekowi jest potrzebny do życia i szczęścia, pamiętając jednocześnie o tym, że nie da się budować trwałych relacji na kłamstwie, bo kłamstwo tylko dzieli ludzi i narody, przynosi nienawiść i złość. 

To może właśnie teraz przez to, co się stało, ręka Boża nakazuje nam Polakom i Rosjanom oraz całemu światu, żebyśmy umieli spojrzeć na ten świat inaczej, że nadszedł czas pojednania i zagojenia ran przeszłości poprzez poszanowanie i wyprostowanie niełatwych spraw w relacji narodów polskiego i rosyjskiego i zamknięcie tym samym karty niezgody w historii losu ludzi Golgoty Wschodu i teraźniejszej – lasu smoleńskiego oraz wielu innych okrucieństw dokonanych przeciw ludziom w historii obu naszych sąsiedzkich narodów – podkreślił Edward Mika.

 

Po wprowadzeniu na salę pocztów sztandarowych zgromadzonych powitała prowadząca uroczystość Barbara Kożuchowska, która na początek poprosiła wszystkich o uczczenie minutą ciszy pamięć ofiar Katynia i Smoleńska. Następnie na scenę wyszły dzieci i młodzież z zespołu góralskiego Władysława Pawlikowskiego oraz ze szkoły im. Gen. Władysława Andersa, które przygotowały spektakl wspomnieniowy „I tylko pamięć zostanie” przygotowany przez Wiesławę Dziedzic we współpracy z Januszem Pliwko, który był akompaniatorem.

 

Do wspólnej modlitwy przed posiłkiem w intencji ofiar zaprosił zgromadzonych ks. proboszcz Michał Osuch. Następnie uczestniczący w uroczystościach goście honorowi składali kondolencje i podziękowania. Do wydarzeń sprzed 70 lat i tragedii z 10 kwietnia nawiązał konsul generalny Zygmunt Matynia oraz prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Franciszek Spula. Wyrazy współczucia przekazała Katarzyna Puchała, przedstawicielka gubernatora Pata Quinna oraz kilku innych. Dziękując wszystkim za udział i przybycie na uroczystości gospodarz przyjęcia Andrzej Brach podkreślił, cytując słowa poety Mariana Hemara, iż “tylko pamięć została po tej katyńskiej nocy, pamięć nie dała się zgładzić, nie chciała ulec przemocy. I woła o sprawiedliwość i prawdę po świecie niesie – prawdę o jeńców tysiącach zgładzonych w katyńskim lesie”. Pan Brach w serdecznych słowach podziękował młodzieży i opiekunom ze szkół Emilii Plater i Gen. Wł. Andersa za przygotowanie programów artystycznych.

 

Na zakończenie części oficjalnej członkowie Komitetu Budowy Pomnika wręczyli grupie osób i przedstawicielom szkół, zaangażowanych w pomoc Komitetowi przy organizacji imprez rocznicowych oraz przy budowie i utrzymaniu pomnika, okolicznościowe statuetki z drewna pozyskanego z drzew, które wyrosły na mogiłach pomordowanych w katyńskim lesie.

 

Wśród wyróżnionych był między innymi: Chór im. Fryderyka Chopina, szkoły Gen. Władysława Andersa i Emilii Plater, kluby: Województwa Białostockiego, Wola Przemykowska, Przybysławice oraz parafie: św. Jacka, św. Trójcy, św. Władysława, a także firma Home Corporation, Teresa Buckner, Trudy Matian i Krzysztof Oleksy. Dyplomy z podziękowaniami za prace na rzecz Komitetu odebrali: Stanisław Grochal, Dorota Stanek, Rajmund Naraz, Wanda Głuszek, Elżbieta Łazarz, Teresa i Tadeusz Pacyniakowie i Halina Grajek. Specjalne wyróżnienie odebrała Hanna Kapica oraz pani Bogusia, opiekunka z ramienia „White Eagle”.

 

Tekst i zdjęcia:

Andrzej Baraniak

(Zdjęcia dostępne na: www.newsrp.smugmug.com)

REKLAMA

2091018556 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2091018855 views

REKLAMA

2092815317 views

REKLAMA

2091019140 views

REKLAMA

2091019287 views

REKLAMA

2091019431 views