REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedBankiet z okazji 90. rocznicy parafii św. Kamila

Bankiet z okazji 90. rocznicy parafii św. Kamila

-

W służbie Bogu i Polonii

REKLAMA

Chicago (Inf. wł.) – Drugiego października, po zakończeniu uroczystego nabożeństwa dziękczynnego odprawionego przez ks. biskupa Andrzeja Wypycha z okazji jubileuszu dziewięćdziesięciolecia istnienia parafii św. Kamila, ponad czterystu wiernych uczestniczyło w okolicznościowym bankiecie wydanym przez parafię w sali bankietowej „Glendora” państwa Bielańskich przy zbiegu ulic 102 i Harlem.

 

Przybywających do sali gości „ogrywała” kapela góralska i witali członkowie Komitetu Organizacyjnego obchodów z Hanną Drewniak. Wśród gości honorowych bankietu byli między innymi: wspomniany już Jego Ekscelencja, nowy biskup do spraw kontaktów z Polonią i wikariusz piątego dekanatu, ks. Andrzej Wypych, były proboszcz parafii św. Kamila ks. Piotr Galek, kapelan Związku Podhalan w Ameryce Północnej o. Jacek Palica z Munster Indiana, prezes Związku Podhalan Andrzej Gędłek wraz z zarządem, prezesi i przedstawiciele licznych Kół Związku Podhalan i inni.

 

Przybyłych powitał proboszcz parafii o. Wacław Lech, który w serdecznych słowach podziękował za uczestnictwo w popołudniowej Mszy świętej i przybycie na uroczysty obiad, aby wspólnie celebrować jubileusz parafii.

 

Gratulacje na ręce ks. proboszcza o. Wacława Lecha złożył nowy prezes Związku Podhalan Andrzej Gędłek, który podkreślił, że parafia zawsze była blisko związana ze środowiskiem podhalańskim przypominając jednocześnie, że obok obecnego proboszcza, który przez kilka lat był kapelanem Związku, z góralską organizacją był związany jego poprzednik, ks. Piotr Galek oraz ks. Stanisław Drewniak.

 

Do wspólnej modlitwy przed posiłkiem zaprosił zgromadzonych Jego Ekscelencja, ks. biskup Andrzej Wypych, który składając gratulacje i życzenia wielu kolejnych owocnych lat pracy duszpasterskiej dla dobra Polonii i parafii, podkreślił, że parafia, która przez dziewięćdziesiąt lat z zaangażowaniem i oddaniem służyła i służy polskiej społeczności w „Wietrznym Mieście” zasługuje na uznanie i słowa podziękowania.

 

– Wszystkich obejmuję modlitwą, ponieważ te dziewięćdziesiąt lat nie byłoby możliwe bez tych wszystkich lat poprzedzających ten jubileusz – podkreślił ks. biskup. – Ojcu Wacławowi i całej wspólnocie ojców karmelitów bosych pragnę podziękować za to, że podjęli się wyzwania kierowania parafią i pracują pięknie w naszej archidiecezji. Parfia św. Kamila nie jest mi obca, gdyż ks. Piotr Galek zapraszał mnie wielokrotnie do parafii, kiedy byłem jeszcze proboszczem na „Pankracowie” i u „Pięciu Braci”. Te czasy bardzo mile i serdecznie wspominam – podkreślił Jego Ekscelencja dziękując za przygotowanie niedzielnej liturgii wzbogaconej pięknym śpiewem Mirosławy Sojki-Topór i oprawą muzyczną podczas Eucharystii, błogosławiąc wszystkim uczestnikom przyjęcia oraz ich rodzinom.

 

Podczas przyjęcia o historii parafii mówili prowadzący bankiet Frank Nikiel i Bogdan Fałat. Założona w 1921 roku polska parafia pod wezwaniem św. Kamila przy skrzyżowaniu ulic 55 i Lockwood w Chicago była początkowo misją kościoła św. Józefa w Summit. Od 1918 roku w opuszczonym budynku sklepowym przy 5228 S. Archer proboszcz z Summit, ks. Tomasz Bona, i wikariusz ks. Maksymilian Warkocki rozpoczęli odprawianie nabożeństwa dla Polonii, a dwie siostry albertynki otworzyły w pobliżu szkołę. W rok później wykupiona została działka przy skrzyżowaniu ulic 55 i Lockwood, na której w 1920 roku wybudowany został jednopiętrowy budynek będący jednocześnie kościołem i szkołą jeszcze pod wezwaniem św. Floriana.

 

W październiku 1921 roku Misja została przemianowana na parafię św. Kamila. Jej pierwszym proboszczem został ks. Leon Sychowski. Budowa obecnego kościoła rozpoczęła się rok później. Nowy budynek z cegły został dodany do istniejącego budynku misyjnego, w którym mieści się obecnie sala Kasperskiego. Dla zachowania symetrii dobudowano drugie skrzydło po zachodniej stronie świątyni, gdzie obecnie znajduje się zakrystia i Kaplica Matki Bożej. Cztery lata po ustanowieniu parafii do miejscowej szkoły chodziło 300 dzieci. Plebania została wybudowana w 1924 roku przy 5430 S. Lockwood. W 1927 roku nowym proboszczem został ks. Bolesław Kasprzycki. Rok później dobudowany został trzypiętrowy budynek.

 

W 1935 roku na terenie parafii znajdowało się 320 rodzin i 260 dzieci zarejestrowanych w szkole parafialnej. W 1944 roku po raz pierwszy odprawiono Mszę św. o godzinie 2:30 w nocy. Było to głównie nabożeństwo dla pracowników okolicznych zakładów Forda i Studebaker. Z czasem nabożeństwo stało się bardzo popularne i było sprawowane do wczesnych lat sześćdziesiątych. Uczestniczyli w nim nie tylko pracownicy, ale również wielu uczestników sobotnich imprez towarzyskich, którzy wracając do domu spełniali niedzielny obowiązek uczestnictwa w Mszy świętej. O sporej popularności tego nabożeństwa może również świadczyć fakt, iż wielu wiernych było spoza rejonu parafii, a zbierana taca była stosunkowo obfita.

 

W październiku 1946 roku parafia św. Kamila celebrowała swój srebrny jubileusz. Dla uświetnienia tej okazji odprawiona została uroczysta Msza św., której przewodniczył kardynał Stritch. Trzydzieści lat po nominacji zmarł proboszcz Kasprzycki i 17 maja 1957 roku na krótko administrowanie parafią przejął ks. Stanisław Gruchot. W lipcu tego roku kolejnym proboszczem został mianowany ks. Józef Maćkowiak, który pełnił posługę duszpasterską do lutego 1965 roku. Za jego kadencji wybudowano obecną plebanię i nowy budynek szkolny połączony z pomieszczeniem dla sióstr zakonnych. W Konwencie zamieszkało wtedy dwanaście sióstr ze zgromadzenia św. Rodziny z Nazaretu, które prowadziły wówczas szkołę. Miała ona wtedy sześciuset zarejestrowanych uczniów.

 

W lutym 1965 roku proboszczem został ks. Stanisław Kwiek, który rozpoczął przebudowę prezbiterium kościoła tak, aby kapłan sprawujący Najświętszą Ofiarę był zwrócony twarzą do wiernych. W tym samym roku od linii lotniczych American Airlines zakupiony został obszerny parking. Pięćdziesięciolecie parafii celebrowano 17 października 1971 roku z udziałem ówczesnego kardynała Johna Cody. Dwa lata później kardynał wydał zgodę na rozbudowę świątyni, którą w obecnym kształcie poświęcił biskup Abramowicz, co miało miejsce 22 września 1974 roku. Drugiego lutego 1977 roku kolejnym proboszczem został ks. Charles Osowski, który sprawował posługę do 1988 roku, kiedy to gospodarzem parafii został ks. Norman Czajka, a po jego odejściu na emeryturę w 1999 roku posługę proboszcza rozpoczął ks. Piotr Galek. W 2001 roku celebrowana była osiemdziesiąta rocznica istnienia parafii z udziałem kardynała Francisa George’a. Proboszcz Galek sprawował posługę do 2003 roku, kiedy to parafię w administrowanie przejęli ojcowie karmelici bosi z Munster Indiana. Administratorem parafii, a następnie proboszczem został jej obecny gospodarz, o. Wacław Lech, którego w duszpasterskiej posłudze wspomagają ojcowie: Paweł Furdzik i Jacek Chodzyński. Parafia liczy obecnie około ośmiuset rodzin.

 

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP

(Zdjęcia na stronie: www.newsrp/smugmug.com)

REKLAMA

2091034667 views

REKLAMA

2091034968 views

REKLAMA

2092831429 views

REKLAMA

2091035251 views

REKLAMA

2091035397 views

REKLAMA

2091035541 views