REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatNikaragua. Papież zdjął suspensę z byłego ministra sandinistów

Nikaragua. Papież zdjął suspensę z byłego ministra sandinistów

-

Papież Franciszek zdjął z suspendowanego księdza, który przyłączył się do sandinistów, Miguela D’Escoto Brockmanna, ministra spraw zagranicznych Nikaragui w latach 1979-90, zakaz sprawowania czynności kapłańskich. Suspensę na D’Escoto nałożył Jan Paweł II.

Lewicowo-chrześcijański Sandinistowski Front Wyzwolenia Narodowego (FSLN, sandiniści), który nazwę przyjął na część lidera nikaraguańskiego ruchu oporu, Augusto Sandino, walczącego z okupacją Stanów Zjednoczonych w latach 30., sprawował władzę w latach 1979-1990. Sandiniści, popierający teologię wyzwolenia, obalili w 1979 roku proamerykański reżim Anastasio Somozy.

REKLAMA

Obecnie 81-letni D’Escoto Brockmann prosił niedawno listownie papieża o zezwolenie mu na odprawianie mszy św. przed śmiercią. W poniedziałek Watykan podał, że Franciszek przychylił się do jego prośby.

Jan Paweł II krytykował teologię wyzwolenia i w 1985 r. zawiesił w czynnościach kapłańskich trzech księży, w tym D’Escoto, za złamanie kościelnego zakazu sprawowania funkcji rządowych.

Zdaniem ekspertów wrogi stosunek Jana Pawła II do ruchu wynikał – oprócz względów doktrynalnych – z niezrozumienia, albo niedocenienia specyfiki kapitalizmu w Ameryce Łacińskiej, gdzie ma on znacznie bardziej „drapieżny” charakter niż w Europie, obfituje w wyzysk świata pracy i generuje większe nierówności społeczne. Według watykanisty Roberto Suro istotne były również obawy papieża o zagrożoną przez teologię wyzwolenia jedność Kościoła w Ameryce Łacińskiej.

Franciszek, który w latach 1973–1979 był młodym prowincjałem jezuitów w Argentynie, podzielał sprzeciw Jana Pawła II wobec marksistowskich założeń teologii wyzwolenia. Ale już jako papież wzywa do większego miłosierdzia i wskazał, że inny symbol teologii wyzwolenia, abp San Salwadoru Oscar Romero, zamordowany przez członków salwadorskich komand śmierci zostanie wkrótce beatyfikowany.

W latach 80. D’Escoto został nagrodzony Międzynarodową Leninowską Nagrodą Pokoju i Nagrodą Thomasa Mertona, przyznawaną za walkę o sprawiedliwość przez pozarządową organizację z Pittsburgha – Ośrodek na rzecz Pokoju i Sprawiedliwości Społecznej im. Thomasa Mertona. W latach 2008-2009 D’Escoto był przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ.(PAP)

Zdjęcie: Miguel D’Escoto Brockmann fot.Jorge Nunez/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

2115067953 views

REKLAMA

2115068185 views

REKLAMA

REKLAMA

2116864575 views

REKLAMA

2115068325 views

REKLAMA

2115068424 views

REKLAMA

2115068532 views