REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatWeszło w życie 72-godzinne zawieszenie broni w Strefie Gazy

Weszło w życie 72-godzinne zawieszenie broni w Strefie Gazy

-

O godz. 8 czasu lokalnego (godz. 7 w Polsce) wszedł w życie we wtorek 72-godzinny rozejm między Izraelem a Palestyńczykami w Strefie Gazy. Wcześniej wojsko izraelskie zapowiedziało, że do tego czasu wycofa z palestyńskiego terytorium swoje siły lądowe.

Z propozycją rozejmu wystąpił Egipt, który pośredniczył w rozmowach między stronami konfliktu.

REKLAMA

“Kontakty Egiptu z poszczególnymi stronami doprowadziły do osiągnięcia 72-godzinnego rozejmu w Strefie Gazy od wtorku rano; do Kairu muszą się jeszcze udać delegacje w celu szerszych negocjacji” – mówił w poniedziałek wieczorem przedstawiciel Egiptu.

Kair, tradycyjny mediator w konfliktach między Izraelem a kontrolującym Strefę Gazy Hamasem, już w ubiegłym tygodniu zaprosił delegacje do udziału w negocjacjach. Od niedzieli na miejscu obecna była tylko delegacja palestyńska. W poniedziałek Egipt przekazał Izraelowi warunki przedstawione przez palestyńskie ugrupowania, w tym zawieszenie broni, wycofanie izraelskich sił ze Strefy Gazy, zakończenie blokady terytorium i uwolnienie niektórych więźniów.

Izrael odmawiał udziału w spotkaniach, obwiniając Hamas o naruszenie w piątek poprzedniego rozejmu. Jednak w poniedziałek wieczorem izraelskie źródła podały, że w ciągu trzech dni do Egiptu uda się izraelska delegacja, aby podjąć próbę wypracowania trwalszego rozejmu.

Palestyńskie władze informują, że na skutek ofensywy Izraela rozpoczętej 8 lipca zginęło ponad 1800 Palestyńczyków, w większości cywilów; ponad jedna czwarta spośród 1,8 mln mieszkańców Strefy Gazy musiała opuścić swoje domy. Po stronie izraelskiej zginęło 64 żołnierzy i kilku cywilów. (PAP)

Zdjęcie: Zniszczenia w Gazie fot.Mohammed Saber/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2116555403 views

REKLAMA

REKLAMA

2116555604 views

REKLAMA

REKLAMA

2118351976 views

REKLAMA

2116555715 views

REKLAMA

2116555802 views

REKLAMA

2116555893 views