REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatIzrael. Netanjahu do Bidena: nie planujemy w tym roku dalszych zezwoleń na...

Izrael. Netanjahu do Bidena: nie planujemy w tym roku dalszych zezwoleń na budowę w osiedlach na Zachodnim Brzegu

-

Premier Benjamin Netanjahu powiedział w rozmowie telefonicznej z prezydentem USA Joe Bidenem, że władze Izraela nie planują w tym roku dalszych zezwoleń na budowę w osiedlach na Zachodnim Brzegu Jordanu. Deklaracja ta następuje po tym, jak państwo żydowskie wydało w tym roku rekordową liczbę zezwoleń na budowę na palestyńskich terytoriach.

Netanjahu wyjaśnił również w rozmowie z amerykańskim przywódcą, że jego rząd nie zezwoli w tym roku na budowę kolejnych osiedli – pisze w środę „Jerusalem Post”, powołując się na rozmowę obu polityków przeprowadzoną w poniedziałek.

REKLAMA

W reakcji na to oświadczenie prawicowi politycy w Izraelu oskarżyli Netanjahu o „zamrożenie” działalności osadniczej. „Nacjonalistyczny rząd nie zamraża osiedli w ziemi Izraela. Kropka” – napisała na Twitterze minister ds. misji narodowych Izraela Orit Strook.

Biuro premiera odpowiedziało natychmiast, że „nie ma i nie będzie żadnego zamrożenia prac budowlanych w osiedlach”, a doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Cachi Hanegbi podkreślił, że Netanjahu „w żaden sposób nie zobowiązał się do zamrożenia zabudowy” na Zachodnim Brzegu.

Rząd Izraela w ciągu pierwszych sześciu miesięcy sprawowania władzy wydał rekordową liczbę prawie 13 tys. zezwoleń na budowę w osiedlach na Zachodnim Brzegu – wynika z analizy izraelskiej organizacji Pokój Teraz. Szacuje się, że ponad 700 tys. Izraelczyków mieszka w nielegalnych osiedlach na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej.

Na wstrzymanie izraelskiego osadnictwa na ziemiach palestyńskich naciskają władze USA, które uważają je za przeszkodę na drodze do trwałego pokoju między Izraelem a Palestyńczykami.

Większość nowych jednostek mieszkalnych będzie zlokalizowana w żydowskich osiedlach położonych głęboko na Zachodnim Brzegu, na wschód od bariery bezpieczeństwa, co jeszcze bardziej skomplikuje wysiłki na rzecz stworzenia samodzielnego państwa palestyńskiego.

Z Jerozolimy Marcin Mazur (PAP)

REKLAMA

2093102718 views

REKLAMA

2093103002 views

REKLAMA

2094899453 views

REKLAMA

2093103255 views

REKLAMA

2093103393 views

REKLAMA

2093103534 views