REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatBlatter: straciliśmy zaufanie, musimy je teraz odbudować

Blatter: straciliśmy zaufanie, musimy je teraz odbudować

-

Prezydent FIFA  Joseph Blatter   fot.Walter Bieri/EPA
Prezydent FIFA Joseph Blatter
fot.Walter Bieri/EPA

Prezydent Joseph Blatter otworzył w Zurychu Kongres FIFA i mimo burzy po zatrzymaniu i oskarżeniu o korupcję jego współpracowników, może być niemal pewny reelekcji na kolejną kadencję. „Straciliśmy zaufanie wielu ludzi i musimy je odbudować” – zauważył.

W środę, na dwa dni przed planowanymi na piątek wyborami prezydenta FIFA, siedmiu prominentnych działaczy tej organizacji zostało zatrzymanych w Zurychu na zlecenie wymiaru sprawiedliwości USA i usłyszało zarzuty korupcyjne. Chodzi o kwoty w sumie ponad 100 mln dolarów. Osobne śledztwo Szwajcarów skupia się na nieprawidłowościach przy przyznaniu Rosji i Katarowi praw do organizacji mistrzostw świata w 2018 i 2022 roku.

REKLAMA

W gronie zatrzymanych znaleźli się wiceprezydenci FIFA Jeffrey Webb z Kajmanów oraz Urugwajczyk Eugenio Figueredo oraz Kostarykanin Eduardo Li, Nikaraguańczyk Julio Rocha, Costas Takkas z Kajmanów, Wenezuelczyk Rafael Esquivel i Brazylijczyk Jose Maria Marin.

79-letni Blatter uważa, że nie może kontrolować wszystkich i nie jest odpowiedzialny za zachowanie innych członków FIFA.

„Nadeszły bardzo trudne czasy dla światowego futbolu. To wymaga od nas zmian. Nie jestem w stanie monitorować wszystkich i cały czas. Jeśli ktoś chce popełniać przestępstwa, to będzie to robił i będzie próbował to ukryć” – powiedział Blatter w trakcie przemowy.

Zapowiedział walkę z korupcją. „Nie pozwolę na to, żeby ciężka praca większości z nas została w ten sposób zniszczona. Jestem pewien, że nadejdą jeszcze kolejne złe wiadomości” – przyznał.

Świat sportu wzywa z kolei Szwajcara do radykalnych zmian. „Wiemy wszyscy, że walka z korupcją może być bardzo długa i bolesna. Nie ma jednak żadnej innej drogi, by znowu zbudować zaufanie w czystość futbolu. Wszyscy kibice będą obserwować teraz to, co dzieje się w trakcie Kongresu FIFA, a ja jestem jednym z nich” – zaznaczył przewodniczący MKOl Thomas Bach.

Bardzo ostro do sprawy podeszła UEFA. Szef europejskiej federacji Michel Platini wezwał Blattera do ustąpienia. „Sepp, wystarczy. Powiedziałem mu, że powinien zrezygnować, ale on uważa, że na to jest za późno” – wyjawił Francuz po spotkaniu z Blatterem.

Ponad 40 delegatów UEFA ma w piątek zagłosować na kontrkandydata Blattera, księcia Jordanii Ali bin al-Husseina. „Teraz taką chęć zadeklarowało już 45-46 delegatów z 53. Będę do tego namawiać kolejnych, nie tylko z Europy” – zapowiedział Platini.

Jeśli Blatter pozostanie na stanowisku, członkowie UEFA zbiorą się ponownie 6 czerwca przed finałem Ligi Mistrzów w Berlinie i wówczas rozważą, jak mogą przeciwstawić się działaniom FIFA.

„Rozważane są różne możliwości, ale decyzja zostanie podjęta w demokratyczny sposób” – zaznaczył Platini, który miał z Blatterem spotkanie w cztery oczy. „Powiedziałem mu, że czas odejść. Nie jest łatwo powiedzieć coś takiego przyjacielowi, ale teraz już wystarczy”.

Afera poruszyła nie tylko środowisko sportowe, ale coraz częściej głos zabierają także polityce. W obronie Blattera stanął m.in. prezydent Rosji Władimir Putin. Z kolei do ustąpienia wezwał go premier Wielkiej Brytanii David Cameron.

Także wiele organizacji i sponsorów, jak Amnesty International, McDonalds i Adidas, wezwały Blattera do rezygnacji z kolejnej kadencji.

„Jeśli FIFA nie podejmie szybkich i wiążących środków walki z korupcją, rozwiążemy kontrakt” – powiedział przedstawiciel firmy Visa.

W czwartek wieczorem CONCACAF (Konfederacja Piłki Nożnej Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów) zawiesiła zatrzymanego przez szwajcarską policję prezesa Webba. Jego obowiązki będzie na razie pełnić Alfredo Hawit z Hondurasu. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2114922628 views

REKLAMA

2114922860 views

REKLAMA

REKLAMA

2116719250 views

REKLAMA

2114923000 views

REKLAMA

2114923099 views

REKLAMA

2114923207 views