REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedWiceminister edukacji Mirosław Sielatycki w szkole im. T. Kościuszki

Wiceminister edukacji Mirosław Sielatycki w szkole im. T. Kościuszki

-

O uznanie i zrównanie praw

 

REKLAMA

Chicago (Inf. wł.) – Uczestniczący w XII Zjeździe Polonijnych Nauczycieli i Komitetów Rodzicielskich wiceminister Edukacji Narodowej Mirosław Sielatycki odwiedził w minioną sobotę Polską Szkołę Sobotnią im. Tadeusza Kościuszki.

 

W siedzibie własnej tej najstarszej polonijnej placówki oświatowej w metropolii chicagowskiej przy 5341 N. Harlem, jednego ze sterników polskiej oświaty gościli rodzice, uczniowie i nauczyciele z dyrektor Urszulą Gawlik na czele. W imieniu zgromadzonych dostojnego gościa I towarzyszącą mu doradczynię Agatę Szyszko powitała rodzina państwa Doroty i Benedykta Eźlakowskich, kórych dziesięcioro dzieci uczęszczało i uczęszcza do tej szkoły.

 

Podczas spotkania jego uczestnicy mieli okazję podzielić się swoimi uwagami na temat polonijnego nauczania, zapytać gościa o stanowisko polskich władz edukacyjnych w odniesieniu do polonijnej oświaty. Postulowali między innymi, żeby ministerstwo zainteresowało się sprawą objęcia polonijnych pedagogów prawami i przepisami ustawy dotyczącej nauczycieli w Polsce. Minister Sielatycki przyznał, że po zastosowaniu odpowiednich przeliczników, uwzględniających czas pracy tutaj i w Polsce, ministerstwo widzi potrzebę przyjęcia rozwiązania, które umożliwiałoby uznanie nauczycielom okresu nauczania w szkołach sobotnich do tzw. ciągłości pracy w zawodzie nauczyciela. Ustalenia obowiązującej obecnie w Polsce “Karty Nauczyciela” nie dają jednak możliwości objęcia nauczycieli polonijnych świadczeniami emerytalnymi z tytułu wykonywanego zawodu. Zmiany w tym dokumencie w obecnym czasie wymagałyby zgody nie tylko trzech resortów, ale również musiałyby uzyskać akceptację społeczną, co w obecnej dobie wydaje się niemożliwe.

 

Odpowiadając na pytania dotyczące działań pomocowych ze strony państwa polskiego dla nauczycieli i uczniów szkół polonijnych jeśli chodzi o program nauczania i pomoce szkolne, minister poinformował, że na stronach internetowych jego resortu znajdują się liczne programy, z których można i należy korzystać, aby młodzież jeszcze skuteczniej uczyła się języka, historii, geografii i innych zagadnień związanych z historią Polski i jej czasami obecnymi. Resort prowadzi również liczne szkolenia, z których nieodpłatnie mogą korzystać polonijni pedagodzy. Minister poinformował, że w stosunku do dzieci i młodzieży, którzy powracają do kraju, szkoły w Polsce mają obowiązek prowadzenia dodatkowych godzin nauczania. W łonie poselskiej Komisji d/s Oświaty trwają prace zmierzające do zrównania praw szkół sobotnich z prawami, jakie do tej pory posiadają szkoły funkcjonujące przy polskich placówkach dyplomatycznych.

 

Nauczyciele postulowali, aby ministerstwo edukcji spowodowało utworzenie komisji w poszczególnych krajach, w których jest dużo polskiej młodzieży, które miałyby uprawnienia do przeprowadzania egzaminów certyfikacyjnych ze znajomości języka polskiego. Problemem nurtującym polonijne środowisko uczniowskie i nauczycielskie jest dostęp polonijnych maturzystów do korzystania z wyższych uczelni w Polsce na zasadach obowiązujących naszych rodaków nad Wisłą.

 

Na zakończenie spotkania minister zaapelował do środowiska nauczycielskiego o liczniejsze korzystanie z programów pomocowych oferowanych za pośrednictwem Internetu, które resort edukacji proponuje do wykorzystania w procesie nuczania, między innymi internetowej filmoteki. Przekazał kilkanaście filmów pomocnych między innymi w prowadzeniu nauki języka polskiego i historii.

 

Zachęcał również do składania aplikacji o różne formy pomocy materialnej, realizowane w ramach pomocy państwa polskiego dla zagranicy przez różne agendy rządowe, z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, które od tego roku pozyskało między innymi fundusze dzielone do tej pory przez Senat RP.

 

Na zakończenie sympatycznego spotkania dzieci wręczyły gościom kwiaty, a gospodarze zaprosili uczestników na kawę i ciastka.

 

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP

(Zdjęcia dostępne są a stronie:  www.newsrp.smugmug.com)

REKLAMA

2091126779 views

REKLAMA

2091127081 views

REKLAMA

2092923541 views

REKLAMA

2091127365 views

REKLAMA

2091127514 views

REKLAMA

2091127662 views