Strona głównaSportPiłkarska LE - Inter, Szachtar, FC Kopenhaga i Manchester United w ćwierćfinale

Piłkarska LE – Inter, Szachtar, FC Kopenhaga i Manchester United w ćwierćfinale

-

Inter zapewnił sobie ćwierćfinał Ligi Europy na neutralnym terenie fot.Matteo Bazzi/EPA-EFE/Shutterstock

Inter Mediolan pokonał w Gelsenkirchen Getafe 2:0 i zagra w ćwierćfinale piłkarskiej Ligi Europy. To jedyna środowa para, która nie rywalizowała systemem mecz i rewanż i rozegrała tylko jedno spotkanie. Awansowały też Szachtar Donieck, FC Kopenhaga i Manchester United.

W środę odbyły się pierwsze mecze LE od marca, kiedy rozgrywki wstrzymano z powodu pandemii koronawirusa. Przed przerwą udało się rozegrać sześć spotkań 1/8 finału, ale Inter i Getafe nie rozpoczęły rywalizacji, dlatego UEFA zdecydowała, iż rozstrzygnięcie w tej parze zapadnie po jednym starciu na neutralnym terenie. To samo dotyczy dwójki Sevilla – Roma, które zmierzą się w czwartek w Duisburgu.

Prowadzenie Interowi dał w 33. minucie Belg Romelu Lukaku. W 76. do wyrównania mógł doprowadzić Jorge Molina, ale uderzył niecelnie z rzutu karnego. W 83. wynik ustalił Duńczyk Christian Eriksen.

Manchester United awans praktycznie zapewnił sobie już w pierwszym spotkaniu, kiedy pokonał w Austrii LASK Linz 5:0. W środę przypieczętował zwycięstwo, wygrywając na Old Trafford 2:1. Bramki dla gospodarzy uzyskali Jesse Lingard i Francuz Anthony Martial, a dla gości trafił Philipp Wiesinger.

Szachtar Donieck, który w pierwszym spotkaniu na wyjeździe pokonał VfL Wolfsburg 2:1, musiał w Kijowie sporo się napracować, aby obronić tę przewagę. Od 67. minuty grał w osłabieniu, ponieważ czerwoną kartkę zobaczył Gruzin Davit Choczoława. Za jego faul sędzia podyktował rzut karny dla Wolfsburga, ale po interwencji VAR uznał, że do przekroczenia przepisów doszło przed linią pola karnego.

W 70. minucie drugą żółtą kartkę zobaczył Amerykanin John Brooks i siły się wyrównały. W końcówce gospodarze rozwiali wszelkie wątpliwości – między 89. a trzecią doliczoną minutą dwa gole zdobył Junior Moraes, a jedną bramkę uzyskał Izraelczyk Manor Solomon i Szachtar zwyciężył 3:0.

Takim samym wynikiem FC Kopenhaga wygrała w Danii z mistrzem Turcji – Istanbul Basaksehir. Dwa gole strzelił Jonas Wind, jednego – Rasmus Falk. Dzięki temu gospodarze z nawiązką odrobili stratę ze spotkania w Stambule, które przegrali 0:1.

W ćwierćfinale Inter zmierzy się z Rangers FC lub Bayerem Leverkusen, Manchester United zagra z FC Kopenhaga, natomiast rywalem Szachtara Donieck będzie FC Basel lub Eintracht Frankfurt.

Od 1/4 finału już wszystkie zespoły rywalizować będą w czterech niemieckich miastach i rozgrywać będą tylko po jednym meczu. Turniej finałowy zostanie rozegrany 10-21 sierpnia w Duisburgu, Duesseldorfie, Gelsenkirchen i Kolonii.

Środowe spotkania poprzedziła minuta ciszy ku pamięci ofiar pandemii. Podobnie będzie w czwartek, a także przed spotkaniami Ligi Mistrzów.