Strona głównaSportPiłkarska LE - awans Rangers FC. Arsenal bez straty punktu

Piłkarska LE – awans Rangers FC. Arsenal bez straty punktu

-

Arsenal wygrał wszystkie pięć meczów w Lidze Europy fot.Neil Hall/EPA-EFE/Shutterstock

Piłkarze Lecha Poznań przegrali w Lizbonie z Benficą 0:4 w piątej kolejce fazy grupowej Ligi Europy. Po czwartkowych spotkaniach już 18 z 24 drużyn jest pewnych gry w 1/16 finału. Pozostałe zostaną wyłonione za tydzień.

Dzięki temu zwycięstwu lizbończycy są pewni gry w fazie pucharowej. W rupie D cel ten osiągnęła również ekipa Rangers FC po wygranej u siebie ze Standardem Liege 3:2.

Belgijski zespół dwukrotnie w pierwszej połowie obejmował prowadzenie. W szóstej minucie trafił Maxime Lestienne, a w 41. Duje Cop. Szkoci odpowiadali golami Connora Goldsona w 39. i Jamesa Taverniera tuż przed przerwą. W drugiej połowie padła już tylko jedna bramka, ale za to niezwykle cenna. Zwycięstwo oraz awans dał Rangersom w 63. minucie Scott Arfield.

Po czwartej kolejce pewne awansu były cztery ekipy – AS Roma (grupa A), Arsenal Londyn (gr. B), Leicester City (gr. G) i Hoffenheim (gr. L). Oprócz Rangers i Benfiki grono to powiększyło jeszcze 12 zespołów. Arsenal pokonał Rapid Wiedeń 4:1 i nie stracił do tej pory ani jednego punktu.

W spotkaniach, które rozpoczęły się o 21.00, wszystko rozstrzygnęło się w grupach C i E. Z C awansowały Slavia Praga i Bayer Leverkusen. Czesi u siebie pokonali Hapoel Be’er Sheva 3:0, a „Aptekarze” na wyjeździe wygrali z Nice 3:2.

Z grupy E wyszły natomiast Granada i PSV Eindhoven. Hiszpanom nie przeszkodziła nawet porażka u siebie z PSV 0:1, bo straty nie zdołał zmniejszyć PAOK Saloniki. Grecy, z Karolem Świderskim w składzie, ulegli Omonii Nikozji 1:2.

Szansę awansu zmarnowało Napoli. Włosi, z Piotrem Zielińskim na murawie do 61. minuty, zremisowali na wyjeździe z AZ Alkmaar 1:1. Prowadzenie gościom w szóstej minucie dał Dries Mertens, a w 54. wyrównał Bruno Martins Indi.

Napoli może mówić o szczęściu, bo rywale w 60. minucie nie wykorzystali rzutu karnego. David Ospina obronił strzał Teuna Koopmeinersa.

Za tydzień Napoli do awansu będzie potrzebowało co najmniej remisu w meczu u siebie z Realem Sociedad San Sebastian.

W grupie G do pewnego promocji Leicester dołączył Sporting Braga. Portugalski zespół pokonał na wyjeździe AEK Ateny 4:2.

Wszystko jasne stało się w grupie H. Lille pokonało u siebie Spartę Praga 2:1, a AC Milan na San Siro wygrał z Celtikiem Glasgow 4:2. To właśnie Francuzi i Włosi zapewnili sobie grę w fazie pucharowej.

Milan po kwadransie przegrywał 0:2. Później jednak dominował na boisku. Wyrównał jeszcze przed przerwą za sprawą Hakana Calhanoglu i Samuela Castillejo, a w drugiej połowie na listę strzelców wpisali się Jens Petter Hauge i Brahim Diaz.

W 86. minucie na boisku w barwach Celticu pojawił się Patryk Klimala.

W grupie I pewny awansu i pierwszego miejsca jest Villarreal, który pokonał na wyjeździe Sivasspor 1:0 po golu Samuela Chukwueze. Turcy zajmują trzecie miejsce w tabeli ze stratą dwóch punktów do Maccabi Tel Aviv. Za tydzień drużyny te zagrają w Izraelu.

Z grupy J awans zapewniły sobie Royal Antwerpia i Tottenham Hotspur. Belgowie pokonali u siebie Łudogorec Razgrad 3:1, a „Koguty” na wyjeździe zremisowały z LASK Linz 3:3.

Zwycięstwa w grupie K nic już nie odbierze Dinamu Zagrzeb, które pokonało na wyjeździe Feyenoord Rotterdam 2:0. Holendrzy zajmują dopiero trzecie miejsce w tabeli. Aby awansować, będą musieli za tydzień wygrać w Austrii z Wolfsbergerem, do którego tracą dwa punkty.

W grupie L do Hoffenheim dołączyła Crvena Zvezda Belgrad. Do awansu wystarczył jej bezbramkowy remis z niemieckim zespołem.

W 1/16 finału wystąpią 24 najlepsze zespoły z fazy grupowej LE oraz osiem, które uplasowały się na trzecich miejscach w swoich grupach Ligi Mistrzów. Finał Ligi Europy 2020/21 zaplanowano na 26 maja w Gdańsku.