Strona głównaSportPekin - w niedzielę występy polskich alpejczyków i biegaczek narciarskich

Pekin – w niedzielę występy polskich alpejczyków i biegaczek narciarskich

-

W niedzielę ostatniego dnia igrzysk w Pekinie w biegu na 30 km wystąpią Izabela Marcisz i Magdalena Kobielusz, a do alpejskich zmaganiach drużynowych zgłoszeni zostali Maryna Gąsienica-Daniel, Magdalena Łuczak, Zuzanna Czapska (wystąpią dwie z nich), Michał Jasiczek i Paweł Pyjas.

Faworytką rozgrywanego techniką dowolnego biegu jest Therese Johaug. 33-letnia Norweżka w Pekinie zdobyła już dwa złote medale – triumfowała na 10 km techniką klasyczną i w biegu łączonym na 15 km.

Zmagania drużyn mieszanych w narciarstwie alpejskim zadebiutowały w olimpijskim programie w 2018 roku w Pjongczangu. Wówczas wygrała Szwajcaria, przed Austrią i Norwegią. To właśnie brązowi medaliści będą rywalami Polaków w 1/8 finału.

Rywalizacja przebiega na trasie slalomu równoległego i składają się na nią cztery pojedynki – po dwa między kobietami i mężczyznami. Osoba najszybsza w każdym przejeździe zdobywa punkt dla swojej drużyny. Przy wyniku 2:2 o triumfie decyduje niższa suma czasów wszystkich czterech przejazdów.

Pierwotnie konkurencja ta miała zostać rozegrana w sobotę, ale została przełożona z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Zarówno w biegu jak i alpejskiej „drużynówce” Polacy praktycznie nie mają szans na sukces i wszystko wskazuje na to, że z Chin biało-czerwoni wrócą z tylko jednym medalem – brązowym skoczka narciarskiego Dawida Kubackiego.

Na niedzielę zaplanowano łącznie pięć finałów. W hokeju na lodzie o złoty zmierzą się broniąca tytułu ekipa Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego i Finlandia. W Pjongczangu Sborna zanotowała pierwszy od rozpadu Związku Radzieckiego olimpijski triumf. Finlandia natomiast jeszcze nigdy nie wywalczyła złota igrzysk. Ze srebrnymi krążkami „Suomi” wracali w 1988 roku z Calgary i w 2006 z Turynu.

W sobotę miejsce na najniższym stopniu podium wywalczyli Słowacji, którzy pokonali Szwecję 4:0.

Dwa decydujące ślizgi czekają bobslejowe czwórki, a w finale curlinga Japonki zagrają z Brytyjkami. Cztery lata temu w Korei Południowej drużyny te spotkały się w meczu o brązowy medal i wówczas górą były Azjatki.

Program wydarzeń olimpijskich – 20 lutego, niedziela (godziny według czasu polskiego):

niedziela, 20 lutego (5 finałów)
-------------------------------
CEREMONIA ZAMKNIĘCIA   - 13.00

biegi narciarskie     -  4.00 bieg na 30 km techniką dowolną K
bobsleje              -  4.20 czwórki M, 4. ślizg
curling               -  2.05 kobiety, finał: Japonia - Wielka Brytania
hokej na lodzie       -  5.10 mężczyźni, finał: Rosyjski Komitet Olimpijski - Finlandia