Strona głównaSportIgrzyska Europejskie - w czwartek dwa srebrne medale Polaków. Słaba postawa skoczków

Igrzyska Europejskie – w czwartek dwa srebrne medale Polaków. Słaba postawa skoczków

-

Dwa srebrne medale zdobyli w czwartek polscy sportowcy w Igrzyskach Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Dokonali tego Adrian Duszak w teqballu oraz drużyna kajakarzy górskich. W skokach narciarskich to był wielki dzień Austrii, która sięgnęła po dwa złote krążki.

W finale rywalizacji w teqballu, będącej jednocześnie mistrzostwami Europy, Duszak przegrał z Rumunem Aporem Gyoergydeakiem 0:2 (8:12, 8:12). Ta widowiskowa konkurencja stanowi w pewnym sensie połączenie piłki nożnej z tenisem stołowym.

Po srebro Igrzysk Europejskich i jednocześnie ME sięgnęli także Polacy w rywalizacji drużynowej w kajakarstwie górskim – Michał Pasiut, Mateusz Polaczyk i Dariusz Popiela. Najlepsi okazali się Hiszpanie.

Wśród pań Polki zajęły piąte miejsce. Triumfowały Francuzki.

Blisko medalu w strzelaniu z łuku bloczkowego był Łukasz Przybylski, ale przegrał z Turkiem Emircanem Haneyem 146:149 w pojedynku o brązowy medal.

Tego dnia mieli co oglądać kibice skoków narciarskich. Na Średniej Krokwi w Zakopanem najpierw odbył się przełożony ze środy konkurs mężczyzn, a później rywalizacja drużyn mieszanych.

W obu znakomicie spisali się reprezentanci Austrii.

Rywalizację panów wygrał Daniel Tschofenig, przed swoim rodakiem Jan Hoerlem. Brąz zdobył Szwajcar Gregor Deschwanden. Najlepszy z Polaków Piotr Żyła zajął siódme miejsce.

„W czerwcu nie bardzo można myśleć o medalach” – zgodnie stwierdzili dziesiąty w pierwszym konkursie Igrzysk Europejskich Dawid Kubacki oraz 22. Kamil Stoch.

W konkursie zespołów mieszanych złoto również dla Austrii (w składzie z Tschofenigiem i Hoerlem), srebro dla Norwegii, a brąz dla Słowenii.

Reprezentacja Polski, w której wystąpili Anna Twardosz, Dawid Kubacki, Nicole Konderla i Piotr Żyła, zajęła piąte miejsce.

Polskie tenisistki stołowe odpadły w ćwierćfinale Igrzysk Europejskich. W czwartek biało-czerwone przegrały w Krakowie z Francją 0:3. Dzień wcześniej w 1/8 finału swój udział zakończyli Polacy.

Natomiast w rywalizacji sztafet mieszanych w pięcioboju nowoczesnym (jednocześnie ME) Polska zajęła siódme miejsce. Triumfowały Czechy.

Szpadzistki z Francji i włoscy floreciści wywalczyli złote medale Igrzysk Europejskich i jednocześnie zostali drużynowymi mistrzami kontynentu. Polskie zespoły, odpowiednio, na siódmym i piątym miejscu.

Reprezentacja Polski zdobyła dotychczas 37 medali – 11 złotych, 17 srebrnych i 9 brązowych. To więcej niż łącznie w dwóch poprzednich edycjach Igrzysk Europejskich – w Baku (20 medali) i w Mińsku (14).

W klasyfikacji medalowej tegorocznej imprezy biało-czerwoni wciąż zajmują piąte miejsce. Prowadzą Włochy (22-22-27) przed Hiszpanią (19-13-15), Ukrainą (19-10-7) i Niemcami (13-10-17).