Strona głównaSportEkstraklasa piłkarska - zacięta walka o utrzymanie. Lechia wygrała w Krakowie

Ekstraklasa piłkarska – zacięta walka o utrzymanie. Lechia wygrała w Krakowie

-

Lukas Haraslin zdobył w Krakowie bramkę dla Lechii na wagę trzech punktów fot.Facebook

Piłkarze Piasta Gliwice w meczu 32. kolejki ekstraklasy pokonali u siebie Śląsk Wrocław 2:0 i opuścili strefę spadkową. Coraz bliżej utrzymania się jest Wisła Płock, która na wyjeździe wygrała z Górnikiem Łęczna 3:2.

Po 30. kolejce (ostatniej w sezonie zasadniczym) drużyny utworzyły dwie ośmiozespołowe grupy – mistrzowską i spadkową. Ich dotychczasowy dorobek został podzielony na pół, a w razie nieparzystej liczby zaokrąglony do góry.Gliwiczanom zwycięstwo dali Radosław Murawski oraz Słoweniec Sasa Zivec. Dzięki wygranej wicemistrz Polski awansował na 11. miejsce, ale nad strefą spadkową ma tylko dwa punkty przewagi.W ostatnim czasie bardzo dobrze spisywał się Górnik Łęczna. Podopieczni trenera Franciszka Smudy w siedmiu poprzednich meczach ponieśli tylko jedną porażkę – 2:3 z Wisłą Płock. W sobotę w Łęcznej znów lepsi okazali się płocczanie, którzy wygrali w takim samym stosunku.Spotkanie świetnie zaczęli gospodarze, którym w szóstej minucie prowadzenie dał Piotr Grzelczak. Później jednak trzy bramki z rzędu zdobyli przyjezdni. Jeszcze w pierwszej połowie na listę strzelców wpisali się Piotr Wlazło i Gwinejczyk Jose Kante, a dziewięć minut po przerwie podwyższył Arkadiusz Reca. W doliczonym przez sędziego czasie gry rozmiary porażki zmniejszył Serb Vojo Ubiparip.

Wisła nad strefą spadkową ma siedem punktów przewagi. Tabelę zamyka Ruch Chorzów, który w piątek u siebie zremisował z KGHM Zagłębiem Lubin 1:1. W drugiej połowie na gola dla gospodarzy Łukasza Monety odpowiedział Jakub Tosik.

W dole tabeli jest bardzo ciasno. W niedzielę w Gdyni zagrają drużyny, które, tak jak Ruch i Śląsk, również mają 17 punktów – Arka z Cracovią.

W grupie mistrzowskiej w sobotę odbyło się tylko jedno spotkanie. Lechia Gdańsk pokonała na wyjeździe Wisłę Kraków 1:0. Problemy gospodarzy zaczęły się w 50. minucie, kiedy drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę zobaczył Tomasz Cywka. Piłkarze z Trójmiasta potrzebowali zaledwie ośmiu minut by wykorzystać przewagę jednego zawodnika. Zwycięstwo gościom zapewnił Słowak Lukas Haraslin.

Lechia awansowała na drugie miejsce, a do prowadzącej Jagiellonii Białystok traci zaledwie punkt. „Jaga” już w piątek tylko zremisowała na wyjeździe z Koroną Kielce 1:1. Obie bramki padły tuż po przerwie. Prowadzenie gospodarzom dał Rosjanin Serhij Pyłypczuk, wyrównał Litwin Arvydas Novikovas.

W niedzielę Bruk-Bet Termalica Nieciecza podejmie Lecha Poznań, a Pogoń w Szczecinie zmierzy się z broniącą mistrzowskiego tytułu Legią Warszawa.