Strona głównaSportChorwacja ograła Hiszpanię. 12 drużyn w fazie pucharowej

Chorwacja ograła Hiszpanię. 12 drużyn w fazie pucharowej

-

Chorwaci pokonując Hiszpanów zapewnili sobie pierwsze miejsce w grupie D fot.Armando Babani/EPA

Znanych jest już 12 drużyn, które wystąpią w fazie pucharowej piłkarskich mistrzostw Europy we Francji. Wśród nich są Polacy, którzy pokonali w Marsylii Ukrainę 1:0, pieczętując awans do 1/8 finału. Bohaterem meczu był strzelec bramki Jakub Błaszczykowski.

Biało-czerwoni nigdy wcześniej na wielkim turnieju w trzech pierwszych meczach nie stracili bramki. Nigdy nie przegrali też spotkania, w którym Błaszczykowski zdobył gola. Są w gronie trzech zespołów, które na Euro 2016 zachowują czyste konto – obok Niemiec i Włoch.

Polacy zajęli drugie miejsce w grupie C, ustępując Niemcom różnicą bramek. W rozgrywanym równolegle meczu w Paryżu Niemcy wygrali z Irlandią Północną również 1:0. Przewaga mistrzów świata w tym spotkaniu była miażdżąca (w strzałach 26:2, w strzałach celnych 12:0), a jedyny raz do siatki trafił w 29. minucie Mario Gomez po znakomitej indywidualnej akcji Thomasa Muellera.

Rozstrzygnięcia w grupie C dały awans trzem innym ekipom – Słowacji, Chorwacji i Węgrom. Trzy godziny później cieszyła się także Irlandia Północna, mająca lepszy bilans bramkowy niż dwie inne drużyny z trzecich miejsc w swoich grupach – Turcja i Albania.

Polacy zagrają w 1/8 finału ze Szwajcarią, drugą ekipą grupy A, a mecz zostanie rozegrany w sobotę o godz. 8.00 czasu chicagowskiego w Saint-Etienne. Jeśli pokonają tę przeszkodę, to w ćwierćfinale może na nich czekać nieoczekiwany zwycięzca grupy D – Chorwacja.

Wieczorem Chorwaci sprawili niespodziankę, pokonując w Bordeaux znakomicie się dotychczas prezentujących obrońców tytułu Hiszpanów 2:1. Podopieczni Vicente del Bosque szybko objęli prowadzenie po trafieniu w siódmej minucie Alvaro Moraty. Tuż przed przerwą wyrównał technicznym strzałem Nikola Kalinic, a zwycięstwo zapewnił Chorwatom Ivan Perisic w 87. minucie. Kwadrans wcześniej rzutu karnego nie wykorzystał Sergio Ramos.

Zaskakujące potknięcie Hiszpanów oznacza, że w 1/8 finału będą musieli zagrać z Włochami. Już w tak wczesnej fazie dojdzie zatem do powtórki finału Euro 2012 (Hiszpanie wygrali wówczas z Włochami 4:0).

W ostatnim wtorkowym meczu Turcja, pokonana wcześniej przez Chorwatów i Hiszpanów, odniosła pyrrusowe zwycięstwo nad Czechami 2:0. Turcy mogą jeszcze wywalczyć awans z trzeciego miejsca, ale muszą poczekać na rozstrzygnięcia w innych grupach.

Krytyka stanu boisk, na których są rozgrywane mistrzostwa, przyniosła we wtorek pierwsze skutki. UEFA zapowiedziała, że murawa na stadionie w Lille zostanie wymieniona na inną sprowadzoną z Holandii. Na dotychczasowej murawie odbędzie się jeszcze środowy mecz grupy E Włochy – Irlandia, a na nowej – jeden z pojedynków 1/8 finału (26 czerwca) oraz ćwierćfinał (1 lipca). Prace nad wymianą murawy mają być przeprowadzone w piątek.

UEFA przypomniała także, że w przeszłości „udało się wymienić murawy podczas Euro, jak w Bazylei w 2008 roku”. Oprócz wymiany murawy w Lille przeprowadzone zostaną „prace naprawcze” boisk w Marsylii i w Saint-Denis.