REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSpołeczeństwoAmerykanie wciąż wdychają zanieczyszczone powietrze

Amerykanie wciąż wdychają zanieczyszczone powietrze

-

Sześciu na dziesięciu Amerykanów, czyli ok. 175 mln osób, zamieszkuje obszary, na których poziom zanieczyszczenia powietrza jest niebezpiecznie wysoki. American Lung Association, organizacja m.in. zajmująca się monitorowaniem zanieczyszczeń w atmosferze, wydała raport, którego wyniki mogą budzić niepokój.

fot. Wikipedia/ Smog nad Los Angeles

Najgorzej pod względem zanieczyszczenia powietrza jest w Bakersfield w Kalifornii, w przeciwieństwie do miasteczek Fargo i Wahpeton w Północnej Dakocie czy Lincoln, w Nebrasce. Dziewięć na dziesięć miast amerykańskich zmagających się jakością powietrza leży właśnie w Kalifornii. Raport ALA odnotował poprawę w Los Angeles.

REKLAMA

Liczba alarmów smogowych I stopnia w Los Angeles zmalała z ponad 100 rocznie w latach 70., do niemalże zera w XXI wieku. Pomimo tej poprawy, raporty American Lung Association z 2006 i 2007 roku wskazywały Los Angeles jako miasto w Stanach Zjednoczonych o największym zanieczyszczeniu powietrza, zarówno w skali krótkoterminowej, jak i rocznej. W 2008 roku Los Angeles zajmowało 2. miejsce na tej liście, utrzymując jednocześnie miano miasta o największym zanieczyszczeniu powietrza w skali roku. W dodatku wody gruntowe w Los Angeles są coraz bardziej zagrożone szkodliwym wpływem MTBE ze stacji benzynowych i nadchloranów z paliwa rakietowego.  W 2010 roku miasto zrealizowało swój cel, by 20proc. energii wykorzystywanej w Los Angeles pochodziło z odnawialnych źródeł. W raporcie ALA z 2012 roku metropolia uplasowała się na trzecim miejscu (po Bakersfield i Hanford).

Organizacja pozytywnie oceniła wykorzystanie silników dieslowych czy kontrole przeprowadzane w elektrowniach węglowych mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza pyłami czy sadzą. Jednak według raportu ok. 30 mln osób mieszka na obszarach, gdzie stan czystości powietrza pozostawia wiele do życzenia. I nawet jeśli poziom skażenia jest względnie niski, mieszkańcy narażeni są na ryzyko wystąpienia astmy, chorób płuc czy zwiększenia śmiertelności niemowląt.

Jak informuje organizacja, największe zagrożenie w Ameryce stanowi zanieczyszczenie pyłowe, a także skażenie ozonem. Inne czynniki przyczyniające się do zanieczyszczenia to m.in. tlenek węgla, ołów, dwutlenek azotu, dwutlenek siarki i inne toksyczne substancje.

Warto przypomnieć, że w 1997 roku podpisano międzynarodowe porozumienie, zwane Protokołem z Kioto, aby przeciwdziałać emisji światowych zanieczyszczeń. Kraje, które je ratyfikowały, zobowiązały się zredukować do 2012 roku własne emisje o co najmniej 5 proc. poziomu emisji z roku 1990. Do największych oponentów protokołu należą Stany Zjednoczone. Nie uznały go również Chiny, które są największym w świecie emitentem gazów cieplarnianych.

AS

 

REKLAMA

2090936644 views

REKLAMA

2090936944 views

REKLAMA

2092733404 views

REKLAMA

2090937227 views

REKLAMA

2090937373 views

REKLAMA

2090937518 views