REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Religia Papież: nikt nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności za los uchodźców

Papież: nikt nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności za los uchodźców

-

Papież Franciszek fot.Giuseppe Lami/EPA
Papież Franciszek fot.Giuseppe Lami/EPA

Tak, jak nikt nie chciał wziąć na siebie odpowiedzialności za upokarzanego i skazanego Jezusa, tak obecnie nikt nie chce brać na siebie ciężaru odpowiedzialności za los uchodźców – powiedział papież Franciszek podczas mszy w Niedzielę Palmową w Watykanie.

REKLAMA

2147483647 clicks

Na zakończenie mszy, w której uczestniczyła delegacja z Krakowa, gdzie odbędą się w lipcu Światowe Dni Młodzieży, papież wyraził nadzieję na liczny udział w tym wydarzeniu.

Mszę na placu Świętego Piotra, na którą przybyło ok. 70 tysięcy wiernych, rozpoczęła procesja z udziałem papieża, kardynałów i biskupów z gałązkami oliwnymi i palmami na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy.

Papież niósł pastorał z drewna drzewka oliwnego.

W homilii Franciszek mówił o tłumie wiwatującym na powitanie Jezusa: “Także my podzieliliśmy ten entuzjazm; podnosząc palmy i gałązki oliwne, wyraziliśmy cześć i radość, pragnienie przyjęcia Jezusa, który przychodzi do nas”.

Papież dodał, że “tak, jak Jezus wjechał do Jerozolimy, pragnie wejść do naszych miast i naszego życia”. “Jezus przybywa do nas pokornie, w imieniu Boga; siłą swej boskiej miłości wybacza nam nasze grzechy i jedna nas z Ojcem i nami samymi” – wskazywał.

“Nic nie mogło zatrzymać entuzjazmu z powodu przybycia Jezusa; niech nic nie przeszkadza nam odnaleźć w nim źródła naszej radości, radości prawdziwej, która zostaje i daje pokój” – mówił Franciszek, podkreślając że tylko Jezus ratuje przed pułapką grzechu, śmierci, strachu i smutku.

W dalszej części homilii przywołał Mękę Pańską, mówiąc, że wielu uciekło i porzuciło Jezusa, a on doznał “najwyższego upokorzenia”. “Odmówiono mu wszelkiej sprawiedliwości” – zaznaczył papież, wskazując że Jezus doświadczył obojętności, ponieważ nikt nie chciał wziąć na siebie odpowiedzialności za jego los.

Odchodząc od tekstu homilii, Franciszek powiedział: “Myślę o tak wielu ludziach, tak wielu zepchniętych na margines, o tylu uchodźcach i uciekinierach, za których los nie chcą wziąć na siebie odpowiedzialności”.

Papież podkreślił, że wierni wezwani są do tego, by wybrać drogę Jezusa: drogę służby, daru, zapominania o sobie. “A nam wydaje się takie trudne, by choć na moment zapomnieć o sobie” – dodał.

Przed liturgią na środku placu Świętego Piotra papież pobłogosławił gałązki oliwne i palmowe, przyniesione przez wiernych. Były wśród nich gałązki oliwne – symbol pokoju, pochodzące z Ziemi Świętej, z Monte Cassino i z Asyżu, które do Watykanu przyniosła grupa polskich wolontariuszy z kilku organizacji dobroczynnych. Zawiozą je oni do Krakowa, gdzie wręczą władzom państwowym i kościelnym, zaangażowanym w organizację lipcowych Światowych Dni Młodzieży z udziałem Franciszka.

Przed kończącą mszę modlitwą na Anioł Pański papież przypomniał, że w Niedzielę Palmową obchodzony jest 31. Światowy Dzień Młodzieży, którego kulminacją będzie spotkanie w Krakowie pod hasłem: “Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

Franciszek pozdrowił następnie młodzież obecną na placu i na całym świecie. “Mam nadzieję, że licznie będziecie mogli przyjechać do Krakowa, ojczyzny świętego Jana Pawła II, inicjatora Światowych Dni Młodzieży” – mówił papież. I dodał, że “jego wstawiennictwu zawierzamy ostatnie miesiące przygotowań do tej pielgrzymki, która w czasie Roku Świętego Miłosierdzia, będzie Jubileuszem Młodych na szczeblu Kościoła powszechnego”.

Franciszek zauważył, że na mszę do Watykanu przybyło wielu wolontariuszy z Krakowa. “Po powrocie do Polski zaniosą oni rządzącym krajem gałązki oliwne, zebrane w Jerozolimie, Asyżu oraz na Monte Cassino i pobłogosławione na tym placu, jako zachęta do tego, by pielęgnować postanowienia pokoju, pojednania i braterstwa” – powiedział papież. Na koniec podziękował za “tę piękną inicjatywę” i wezwał Polaków, aby “kroczyli odważnie naprzód”.

W mszy w Niedzielę Palmową w Watykanie uczestniczyli też przedstawiciele organizatorów krakowskich ŚDM, wspólnot parafialnych oraz harcerze.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2131869420 views

REKLAMA

REKLAMA

2131869435 views

REKLAMA

REKLAMA

2133665755 views

REKLAMA

2131869445 views

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

REKLAMA

2131869448 views

REKLAMA

2131869452 views