REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna porady prawne Testament i fundusz spadkowy

Testament i fundusz spadkowy

-

fot.succo/pixabay.com
fot.succo/pixabay.com

Dzień, kiedy dowiemy się o śmierci członka rodziny: rodzica, współmałżonka, siostry lub brata będzie oznaczać obowiązek zajęcia się majątkiem zmarłej osoby. Czy jesteśmy na to przygotowani?

REKLAMA

Sąd spadkowy

Jeśli ktoś w stanie Illinois posiada nieruchomość albo inny majątek niezabezpieczony przed sądem spadkowym, a mający wartość powyżej 100 tys. dol., przekazanie tego majątku będzie musiało się odbyć na drodze sadowej. Przykładowo, gdy nasz rodzic umiera zostawiając dom, przekazanie własności tego domu musi odbyć się na drodze sądowej. Taki podział majątku będzie bardzo długi oraz kosztowny. Często koszty mogą przekroczyć 10 procent wartości majątku i trwać nawet ponad rok. Czy można temu zapobiec?

Testament oraz fundusz spadkowy

Sąd spadkowy można w bardzo prosty i szybki sposób ominąć stwarzając plan spadkowy. Plan spadkowy składa się najczęściej z testamentu (ang. will) oraz funduszu spadkowego (and. trust). Dzięki takiemu planowi, majątek zmarłej osoby zostaje przekazany automatycznie, bez dodatkowych kosztów sądowych oraz zgodnie z wolą zmarłego.

Testament wskazuje osoby, które odziedziczą twój majątek, tzw. spadkobiercy. Testament również wyznacza osoby, które mają być opiekunami twoich małoletnich albo niepełnosprawnych dzieci w chwili twojej śmierci. Zapewnia, że twój dorobek oraz twoje dzieci trafią do osób, którym ufasz, a nie które wybierze sędzia po twojej śmierci.

Fundusz spadkowy jest dokumentem, który służy jako instrukcja woli zmarłego. Takie instrukcje są nadane wykonawcy funduszu i informują o tym, jak rozporządzić majątkiem po twojej śmierci. Majątek może być rozporządzany natychmiast albo też służyć kilku pokoleniom, na przykład dzieciom czy wnukom. Dodatkowo fundusz zapewnia, ze twój majątek nie będzie obciążony żadnym podatkiem obowiązującym w stanie Illinois albo podatkiem federalnym.

Często dostaję telefony od młodych rodziców z pytaniem, czy jest im potrzebny testament, skoro są jeszcze młodzi.

Wiek nie ma tutaj żadnego znaczenia. Śmierć dotyka młodych i starszych. Testament oraz fundusz są tak przygotowane, że mają służyć do końca życia. Fundusz spadkowy w detalach opisuje wolę zmarłego co do danego majątku. Ważne jest, aby testament był prawidłowo spisany, w przeciwnym razie może dojść do stwierdzenia jego nieważności (w całości lub w części). Konsekwencją nieważności testamentu jest powstanie sytuacji konfliktowych, które muszą być rozstrzygnięte w sądzie spadkowym. Dla młodych rodziców testament jest bardzo ważny, choćby w zakresie tego, by wskazać osoby, które zajmą się małoletnimi dziećmi w razie śmierci jednego lub obydwojga rodziców.

Czy mogę sobie sam spisać testament albo fundusz?

W stanie Illinois prawo nakazuje, aby testament został spisany w specyficzny sposób. Także testamenty napisane ręcznie, schowane w szufladce najczęściej nie spełnią wymagań prawnych. W związku z tym taki testament jest nieważny i majątek musi być przekazany drogą sądowa. Dodatkowo prawo w Illinois nakazuje sporządzenie funduszu, aby uniknąć płacenia podatków oraz sądu spadkowego. Takie dokumenty także wymagają specyficznej wiedzy prawniczej, aby były zgodne z obowiązującymi paragrafami.

Katarzyna Kaczmarczyk

Kasia Kaczmarczyk jest adwokatem licencjonowanym przez stan Illinois. Jest także sekretarzem Zarządu Rady Adwokatów Polsko-Amerykańskich w Chicago.  tel. (773) 818-6655

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks