REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaCiekawostkiRaport o błędach językowych w internecie: „napewno” na czele listy

Raport o błędach językowych w internecie: „napewno” na czele listy

-

Najczęściej powtarzanym błędem w polskim internecie w roku 2021 było „napewno”, podobnie jak w roku 2020 – wynika z raportu, przygotowanego w związku z obchodzonym 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego.

„Raport 100 najczęściej powtarzanych błędów w internecie w 2021 roku” opublikowała marka Nadwyraz.com, promująca poprawną polszczyznę i literaturę polską.

REKLAMA

Zgromadzony materiał objął ok. 5,1 mln jednostek. Zgodnie z wynikami analizy, w poprzednim roku dziennie publikowano 13 988 błędów, błąd popełniano co 6 sekund. Słowo „napewno” było – najczęstszym, tak jak rok wcześniej. Kolejne błędy w pierwszej piętnastce to: „dzień dzisiejszy”, „na prawdę”, „wogóle/wogule”, „narazie”, „po za tym/pozatym”, „na codzień/nacodzień”, „niewiem”, „conajmniej”, „wziąść”, „muj”, „na przeciwko/na przeciw”, „jusz”, „ktury”, „z przed/zprzed”.

Poprawne zapisy tych słów to: „na pewno”, „naprawdę”, „w ogóle”, „na razie”, „poza tym”, „na co dzień”, „nie wiem”, „co najmniej”, „wziąć”, „mój”, „naprzeciwko/naprzeciw”, „już”, „który”, „sprzed”. „Dzień dzisiejszy” to pleonazm, czyli błąd stylistyczny, w którym jedna część dubluje treści drugiej. Powinno być po prostu „dzień”, „dziś”, „dzisiaj” lub „dzisiejszy”.

W porównaniu z wynikami badania za rok 2020 z czołówki wypadły błędy „orginalny” oraz „złodzieji” (poprawnie – „oryginalny”, „złodziei”). Do pierwszej piętnastki dołączyły zaś „na przeciwko/na przeciw” oraz „ktury” (formy poprawne to „naprzeciwko/naprzeciw”, „który”).

Z analizy specjalistów wynika, że większość najczęstszych błędów dotyczy pisowni łącznej i rozłącznej.

Największe źródła błędów w polskim internecie to: Facebook (42,1 proc. zgromadzonego materiału), Twitter (17,1 proc.) oraz portale (17,6 proc.). Z kolei w 2020 r. w czołówce znalazły się: Facebook, Twitter i YouTube. W 2021 r., jeśli chodzi o liczbę zgromadzonych podczas badania błędów, YouTube znalazł się na czwartym miejscu (14 proc.), a na kolejnych: fora (4,2 proc.), recenzje (2,1 proc.), Wykop (1,8 proc.), blogi (0,7 proc.), Instagram (0,4 proc.).

Raport najczęstszych błędów w internecie ukazał się po raz czwarty. Powstał we współpracy z portalem Polszczyzna.pl i partnerem technologicznym SentiOne.

Jak podkreślili autorzy, wiele błędów jest powielanych, a Facebook z roku na rok stanowi coraz większe źródło niepoprawnych form. „Należałoby zatem przeprowadzić językową pracę u podstaw. Tylko kto by miał to zrobić? Na dzieci i młodzież mogą jeszcze wpłynąć nauczyciele i rodzice, a co z dorosłymi? Jeżeli sami nie będą odczuwali potrzeby doskonalenia umiejętności językowych, nie ma szans na poprawę jakości polszczyzny nie tylko w przestrzeni internetowej, ale również w codziennej komunikacji” – napisali w publikacji. Ich zdaniem rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie systemu podkreślania niepoprawnych fraz w mediach społecznościowych.

Twórcy raportu zwrócili także uwagę, że język zmienia się, a część błędów w przyszłości zostanie uznana za poprawne. Zaznaczyli jednak, że nie można sobie pozwalać na dowolność, jeśli zasady językowe są oczywiste. „Przekształcenia wbrew regułom gramatycznym i ortograficznym prowadzą do chaosu, a w efekcie jeszcze bardziej komplikują polszczyznę” – zaznaczyli.

Oprócz raportu tradycyjnych błędów językowych specjaliści sporządzili również „Raport 15 najpopularniejszych słów młodzieżowych w internecie w 2021 roku”.

Według raportu, najpopularniejszym młodzieżowym słowem roku był „crush/krasz” (nieustabilizowana pisownia) – anglicyzm, który pełni funkcję słowa „sympatia”. Kolejno chętnie używane słowa to: „randomowy” (z j. ang. – „przypadkowy”), „przegryw” (czyli „nieudanicznik”), „sztos” i „sztosik” (coś wspaniałego, co robi wrażenie).

W badaniu młodzieżowych słów w internecie zgromadzony materiał liczył ponad 3,1 mln słów. Zaczerpnięto je z propozycji nadesłanych w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo roku organizowanym od 2016 r. przez PWN. Zbadano ich rzeczywistą frekwencję w przestrzeni internetowej – na stronach i w portalach odwiedzanych przez nastolatków.

W plebiscycie na Młodzieżowego Słowa Roku zwyciężył +śpiulkolot+, ale raport nie potwierdził tej popularności. „Nasza analiza wykazała, że +śpiulkolot+ znajduje się dopiero na 73. miejscu w rankingu” – poinformowało PAP Nadwyraz.com.

Jak podaje słownik Miejski.pl: „Nie używane przez nikogo słowo mające oznaczać +miejsce do spania+. Zostało ono z niewyjaśnionych powodów Młodzieżowym Słowem roku”.

„Warto w tym miejscu zastanowić się nad zasadnością przeprowadzania podobnych plebiscytów, którym daleko do rzetelnego głosowania, a za wyborem danego słowa stoi określona grupa internautów, która nie jest reprezentatywna. Sam plebiscyt jest ciekawym przedsięwzięciem, który budzi wiele emocji i pobudza internautów do dyskusji na temat języka, metodyka jednak jest skrajnie nieefektywna i wątpliwa” – ocenili twórcy raportu 15 najpopularniejszych słów młodzieżowych.

Raport 100 najczęściej popełnianych błędów w internecie w 2021 r. jest pod linkiem https://drive.google.com/file/d/1-dxg5uXkdLbniiiLwaadMLpZRVSuc99q/view. Raport 15 najpopularniejszych słów młodzieżowych – pod https://nadwyraz.com/blog/raport-15-najpopularniejszych-slow-mlodziezowych-w-internecie-w-2021.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r., ma podkreślać bogactwo różnorodności językowej świata.(PAP)

REKLAMA

2093119561 views

REKLAMA

2093119845 views

REKLAMA

2094916294 views

REKLAMA

2093120095 views

REKLAMA

2093120233 views

Podniebne afery

Lud Jaszczurów

Gwiazda nowej ery

Śmierć na życzenie

Podwójna broń Oswalda

REKLAMA

2093120374 views