REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaDemonstracja KOD przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego

Demonstracja KOD przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego

-

Demonstracja KOD-u przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego fot.Rafał Guz/EPA
Demonstracja KOD-u przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego fot.Rafał Guz/EPA

Komitet Obrony Demokracji protestował w środę przed siedzibą TK. „Usłyszeliśmy właśnie wyrok Trybunału. Ma on dla nas moc ostateczną i wiążącą, i będziemy go przestrzegać” – zwrócił się do zgromadzonych przed TK szef KOD Mateusz Kijowski.

TK we wtorek i środę rozpatrywał nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS z grudnia ub.r. Została ona zaskarżona przez posłów PO, PSL i Nowoczesnej oraz I prezes Sądu Najwyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich i Krajową Radę Sądownictwa.

REKLAMA

Zaskarżona nowelizacja stanowi m.in., że TK co do zasady orzeka o konstytucyjności aktów normatywnych w pełnym składzie co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (wcześniej pełny skład to co najmniej dziewięciu sędziów). Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie – jak wcześniej – zwykłą. Terminy rozpatrywania wniosków mają być wyznaczane w TK według kolejności wpływu.

W środę o godz. 13 Trybunał orzekł, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS jest niekonstytucyjnych.

„Usłyszeliśmy właśnie wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Ma on dla nas moc ostateczną i wiążącą, i będziemy go przestrzegać” – zwrócił się do zgromadzonych przed TK ok. stu osób szef Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski.

„(Wyrok – PAP) oznacza tyle, że ustawa uchwalona przez Prawo i Sprawiedliwość w końcu grudnia 2015 r. jest w całości niezgodna z konstytucją, w związku z tym nie może być obowiązującym prawem w Polsce” – mówił Kijowski. Jego zdaniem w związku z wyrokiem, stan prawny jest taki, że „nie mamy konstytucji i nie mamy ustawy o Trybunale Konstytucyjnym”.

Jak mówił Kijowski, Komitet Obrony Demokracji przygotował taką ustawę, która jest odpowiedzią m.in. na wszystkie zalecenia Komisji Weneckiej.

W namiocie ustawionym przed TK zbierane były podpisy pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o TK. Kijowski przekonywał, że duża liczba podpisów pod tym projektem przekona większość parlamentarną, że warto go przyjąć.

KOD w swoim projekcie chce wprowadzić „mechanizmy zabezpieczające przed upolitycznieniem Trybunału”. Projekt przewiduje wybieranie sędziów przez Sejm większością 2/3 głosów (dziś Sejm wybiera sędziów większością bezwzględną głosów). Wybrany przez niższą izbę parlamentu sędzia składałby przysięgę przed marszałkiem Sejmu na tym samym posiedzeniu, na którym został wybrany (obecnie ślubowanie wybranych przez Sejm sędziów przyjmuje prezydent).

Projekt zakłada również modyfikację procedur dotyczących wyboru prezesa i wiceprezesa Trybunału oraz wprowadzenie sześcioletniego okresu ich kadencji. Prawo do proponowania kandydatów do TK uzyskaliby: prezydent, Krajowa Rada Sądownicza oraz zgromadzenia ogólne sędziów: Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Obecnie prawo do zgłaszania kandydatów na sędziów TK przysługuje prezydium Sejmu oraz grupie co najmniej 50 posłów.

Według proponowanych przez KOD przepisów możliwe byłoby powierzenie sędziemu dalszego pełnienia obowiązków do czasu wybrania jego następcy przez Sejm; miałoby to uchronić Trybunał przed paraliżem w razie przedłużającego się sporu politycznego o wybór sędziów.

„Nie dajmy się wciągnąć w mowę nienawiści, której słyszymy coraz więcej”. „Jesteśmy demokratami i wiemy, że w narodzie, wśród społeczeństwa, rozmawia się językiem życzliwości, zrozumienia i szukającym porozumienia” – mówił Kijowski. Zaznaczył, że prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz prezydent Andrzej Duda będą stale zapraszani do rozmowy i dialogu, „aby zaczęli słuchać ludzi”.

Uczestnicy manifestacji przynieśli biało-czerwone flagi oraz flagi Unii Europejskiej. Mieli transparenty, na których widniały m.in. hasła „Nie dla łamania konstytucji” oraz cytat prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 4 listopada 2006 roku: „Zgodnie z naszą konstytucją orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ma moc powszechnie obowiązującą”. Skandowali także hasła „Solidarność z Trybunałem”, „Wolność, równość, demokracja”.(PAP)

fot.Rafał Guz/EPA
fot.Rafał Guz/EPA
fot.Rafał Guz/EPA
fot.Rafał Guz/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2091018231 views

REKLAMA

2091018530 views

REKLAMA

2092814989 views

REKLAMA

2091018813 views

REKLAMA

2091018959 views

REKLAMA

2091019103 views