REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Świąteczne kolędowanie Lira Singers - koncert na Dzień Objawienia Pańskiego

Świąteczne kolędowanie Lira Singers – koncert na Dzień Objawienia Pańskiego

-

Zespół Pieśni i Tańca Lira Ensemble wystąpił z okazji święta Trzech Króli w niedzielę 5 stycznia w kościele św. Thomasa Becketa. Gorąco oklaskiwane polskie i amerykańskie kolędy złożyły się na „Epiphany Concert”.

Kolędowanie to jedna z najpiękniejszych polskich tradycji bożonarodzeniowych i jest nieodzownym elementem okresu świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Niedzielny koncert, który zgromadził bardzo dużo gości, poprowadził główny dyrygent Lira Singers – Mina Zirki. W nastrój świąteczno-noworocznej atmosfery publiczność wprowadziła Lucyna Migała, dyrektor artystyczny i generalny manager zespołu.

REKLAMA

Artyści w autentycznych krakowskich strojach ludowych przedstawili znane i popularne kolędy, jak i też mniej propagowane pastorałki i piosenki świąteczne. Licznie zgromadzona publiczność w kościelnych ławach miała okazję wysłuchać doskonale wszystkim znane kolędy: „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Bóg się rodzi”, „Lulajże Jezuniu”, czy bardzo ciepło przyjętej „Kolędy góralskiej” w wykonaniu Katarzyny Doruli.

Zespół zaprezentował także pięć kolęd w opracowaniu Witolda Lutosławskiego oraz kilka znanych amerykańskich pastorałek, by wspomnieć: „O, Holy Night” czy „Merry Christmas”. W repertuarze koncertu znalazła się również chyba jedna z najpopularniejszych kolęd: „Dzisiaj w Betlejem”, w doskonałym wykonaniu sopranistki Ewy Kowcz-Fair. Słuchaczy zaciekawiła też prezentacja dawnej polskiej kolędy „Gdy śliczna Panna”, zaśpiewanej sopranem przez Bridget Ascenzo, która podczas jej wykonania odgrywała rolę matki kołyszącej nowonarodzone Dziecię.

Lira Ensemble powstał w 1965 roku. Od 1995 r. ma swoją siedzibę przy Uniwersytecie Loyola w Chicago. Ten wspaniały zespół jest jedyną profesjonalną grupą artystyczną poza Polską, specjalizującą się w polskiej muzyce, pieśni i tańcu. Celem Liry jest promowanie polskości w środowisku amerykańskim. W bieżącym roku Lira Singers wybiera się w dwie trasy koncertowe po Polsce. W pierwszej z nich odwiedzi południową część kraju, występując między innymi w Warszawie, Krakowie, Częstochowie i Wrocławiu. Podczas odwiedzin w północnej części kraju swój dorobek zaprezentują w takich miastach jak: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Toruń, a także na największym na świecie gotyckim zamku w Malborku.

Niedzielny koncert Lira Singers był potwierdzeniem profesjonalizmu wykonawców. Po brzegi wypełniony kościół świadczył o potrzebie tego rodzaju koncertów, krzewiących polskość na ziemi amerykańskiej.

Tekst i zdjęcia: Artur Partyka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks