0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaMedal za Ofiarność i Odwagę dla Amerykanów, którzy uratowali Polaków z tonącej...

Medal za Ofiarność i Odwagę dla Amerykanów, którzy uratowali Polaków z tonącej łodzi

-

Dwoje Amerykanów, Del Olsen i Gail Yando, odebrało we wtorek w Nowym Jorku Medal za Ofiarność i Odwagę, który przyznał im prezydent Andrzej Duda. Uroczystość odbyła się w polskim konsulacie w trakcie spotkania z uczestnikami batalii z Covid-19.

19 października 2019 roku para żeglująca katamaranem na Atlantyku natrafiła niedaleko Nowego Jorku na tonącą łódź z czterema Polakami. Del Olsen i Gail Yando natychmiast pospieszyli im z pomocą.

REKLAMA

Olsen opisał w krótkim wystąpieniu przebieg akcji ratunkowej. Mówił, że czytał niegdyś o ogromnej bliskości uratowanego i tego, który go uratował, ale nie zdawał sobie nigdy sprawy jaką silną to rodzi więź, o czym można się przekonać dopiero wówczas jak się to samemu przeżyje.

„Jest naszym obowiązkiem, aby chronić życie ludzkie, aby pomagać w potrzebie” – zaznaczył. Jak dodał, nie wyobraża sobie, aby ktoś znajdujący się na morzu tego nie uczynił.

Medal za Ofiarność i Odwagę prezydent RP przyznaje osobom, które niosły pomoc innym ludziom, narażając przy tym swoje życie. Odznaczenie wręczył amerykańskim żeglarzom konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

Uroczystość miała miejsce podczas wydarzenia „Thank you for your service” (dziękuję za waszą służbę), które konsulat przygotował wspólnie z polonijną organizacją „Medicus”. Wzięli w nim udział zaproszeni lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz nowojorscy policjanci i strażacy.

Jak podkreślił konsul był to wyraz wdzięczności za ich pracę, narażanie zdrowia i życia „na służbie, która w ostatnich miesiącach – z racji panującej pandemii Covid-19 – stała się jeszcze trudniejsza”.

„Chcemy podziękować lekarzom, pielęgniarkom, policjantom, strażakom, wszystkim służbom mundurowym i medycznym, których poświęcenie i oddanie dla mieszkańców Nowego Jorku jest niezrównane, szczególnie w dobie pandemii Covid-19. Jako Polacy mieszkający w Nowym Jorku, ale także jako mieszkańcy tego niezwykłego miasta, mamy wobec was szczególne zobowiązanie i dziękujemy za waszą służbę” – powiedział Kubicki.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

REKLAMA

2121766545 views

REKLAMA

REKLAMA

2121766565 views

REKLAMA

REKLAMA

2123562885 views

REKLAMA

2121766576 views

REKLAMA

2121766585 views

REKLAMA

2121766589 views