REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaLira Ensemble koncertuje mimo pandemii

Lira Ensemble koncertuje mimo pandemii

-

W ciągu ostatnich dwóch lat koncerty Lira Ensemble z udziałem publiczności były praktycznie niemożliwe, więc kiedy pojawiła się okazja do zorganizowania kameralnego koncertu w kościele pw. św. Jana Brebeuf w Niles, cały zespół Liry – artyści, zarząd oraz wolontariusze nie kryli podekscytowania.

Koncert 12 września okazał się sukcesem pod każdym względem. Czwórka solistek Liry: Katarzyna Dorula, Bridget Ascenso Labozetta, Anna Mazur Krawczyk i Anita Switzer oraz akompaniujący im pianista Andrew Blenderman byli wspaniali. Widownia doceniła również zróżnicowany i interesujący repertuar koncertu dobrany przez dyrektor Artystyczną Lira Ensemble, Lucynę Migałę. Wolne datki składane przez publiczność pokryły koszty organizacji koncertu.

REKLAMA

Koncert zatytułowany „American & Polish Sacred music” miał dwa cele. Upamiętniał 20. rocznicę ataków z 11 września, oraz uroczystość beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który odegrał szczególną rolę w historii Polski w XX wieku.

Jak wyjaśniła Lucyna Migała w komentarzu do wydarzenia, Lira Ensemble czuła się zobligowana, aby uczcić pamięć kardynała Wyszyńskiego, który podczas jednej z sześciu tras koncertowych przyjął zespół na 90-minutowej audiencji, wysłuchał krótkiego występu, zaprosił na modlitwę w swojej prywatnej kaplicy i obdarował każdego artystę książką o Matce Bożej Częstochowskiej. Było to niezapomniane przeżycie dla artystów Liry. Kardynał Wyszyński zostawił członkom zespołu przesłanie z prośbą o ciągłą popularyzację polskiej muzyki.

W maju 2020 roku zespół lira uczcił setną rocznicę urodzin wielkiego przyjaciela kardynała Wyszyńskiego – papieża, św. Jana Pawła II godzinnym koncertem polskiej muzyki sakralnej napisanej ku jego czci. Była to reedycja koncertu danego przez Lira Ensemble w chicagowskiej stacji radiowej WFMT z okazji 25. rocznicy pontyfikatu Papieża Polaka. Ta reedycja była możliwa dzięki pomocy polskich jezuitów z Chicago. Koncertu można było wysłuchać na stronie internetowej Lira Ensemble. Został odtworzony ponad 4000 razy.

Niestety, z powodu trwającej pandemii COVID-19, zespół Lira nie zorganizuje w tym roku tradycyjnego koncertu bożonarodzeniowego. Natomiast już teraz trwają przygotowania do dwóch koncertów polskich piosenek i tańców, które upamiętnią Dzień Pułaskiego w 2022 roku. W repertuarze koncertu znajdą się utwory o tym wielkim polsko-amerykańskim żołnierzu, wojowniku o niepodległość USA. Niektóre z nich zostały specjalnie na tą okazję zamówione przez Zespół Lira. Szczegóły dotyczące obu koncertów zostaną opublikowane w styczniu 2022 r. na stronie www.liraensemble.org.

Podczas pandemii COVID-19, zespół Lira wydał czternasty album w swoim dorobku – „Chopin Songs” – kolekcję wszystkich znanych utworów wokalnych skomponowanych przez tego największego polskiego kompozytora. Było to wyjątkowe przedsięwzięcie, które pozwoliło przybliżyć tę mało znaną część twórczości Chopina publiczności Lira Ensemble, którą w przeważającej większości stanowią Amerykanie polskiego pochodzenia. Album zebrał fantastyczne recenzje, określono go między innymi „muzycznym triumfem”. Jest fantastycznym prezentem pod choinkę. Można go nabyć w cenie 25 dolarów na stronie internetowej Lira Ensemble, oraz pod numerem telefonu: 773-505-8731.

Zainteresowane osoby mogą zakupić również 7 wcześniejszych wydawnictw zespołu Lira, za jedyne $15, z darmową przesyłką. W tej grupie znajduje się fantastyczna kolekcja polskich i amerykańskich kolęd w akompaniamencie orkiestry symfonicznej, oraz piosenek ludowych z różnych regionów Polski.

Pandemia COVID-19 zmusza zespół Lira do koncentrowania się na aktywności w internecie i mediach społecznościowych. Lira promuje album „Chopin Songs” oraz utrzymuje stały kontakt z swoimi fanami. W planach na rok 2022 są również trzy kulturalne wyprawy do Polski prowadzone przez Lucynę Migała – przedsięwzięcia, które są realizowane od ponad 30 lat i które stanowią najważniejsze źródło finansowania Lira Ensemble oraz misji zespołu, czyli popularyzacji kultury polskiej w najlepszym wydaniu w Stanach Zjednoczonych.

(Komunikat prasowy)

REKLAMA

2116505529 views

REKLAMA

REKLAMA

2116505731 views

REKLAMA

REKLAMA

2118302106 views

REKLAMA

2116505846 views

REKLAMA

2116505933 views

REKLAMA

2116506026 views