REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaKoncert chopinowski w polskiej szkole im. Fryderyka Chopina

Koncert chopinowski w polskiej szkole im. Fryderyka Chopina

-

1 1092

W sobotę, 25 lutego w Palatine odbył się koncert z okazji 207. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Gospodarzem wydarzenia była Polska Szkoła im. Fryderyka Chopina w Palatine i Buffalo Grove, natomiast jego organizatorem Fundacja Sounds and Notes z prezes Grażyną Auguścik na czele. Koncert odbył się w ramach festiwalu muzyki „Chopin in the City”, organizowanego przez tę fundację, a stawiającego sobie za cel „prezentację muzyki Chopina w różnych środowiskach i grupach wiekowych, w różnych stylach muzycznych, na różnych instrumentach”.

REKLAMA

W Palatine wśród zaproszonych gości byli: Grażyna Auguścik – znana wokalistka jazzowa, prezes Fundacji Sounds and Notes, Zofia Barczyk – współzałożycielka i dyrektorka szkoły im. Fryderyka Chopina wraz z najbliższą rodziną, Helena Sołtys – wiceprezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce. Widownię stanowili uczniowie, nauczyciele i rodzice polskiej szkoły im. Fryderyka Chopina.

Koncert, zapowiedziany uroczyście przez dyrektora szkoły Ewę Górski oraz kierownika lokalizacji w Palatine Wandę Antczak, składał się z dwóch części. Pierwsza to muzyczny spektakl pt. „Herbatka u Chopinów” w wykonaniu uczniów Akademii Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra w Chicago, który poprowadziła Barbara Bilszta, dyrektor generalny Paderewski Symphony Orchestra and Academy of Music of Chicago. Publiczność miała okazję nie tylko wysłuchać utworów Chopina, często w porywającym, a zawsze we wzruszającym wykonaniu młodych muzyków (których wiek wahał się od kilku do kilkunastu lat), ale również dowiedzieć się wiele o czasach, w których Chopin żył, o muzyce, której słuchał, o kompozytorach, których pragnął naśladować, wreszcie o kraju, w którym się urodził. Dekoracja sceny – stoliki, filiżanki z herbatą, świece na staromodnych świecznikach, kwiaty, a wśród nich młodzi muzycy w strojach przypominających modę epoki romantyzmu – wszystko to nadawało przedstawieniu ciepły, rodzinny charakter. Można było podziwiać taniec na scenie (menuet, mazurek, polonez) oraz słuchać opowieści i anegdot z dzieciństwa polskiego kompozytora. Scenografię dopełniały przeźrocza przedstawiające dom rodzinny Chopina w Żelazowej Woli, widoki przyrody, stroje oraz sceny z epoki w obrazach. Dzięki komentarzom Barbary Bilszty oraz ilustracjom widzowie mogli lepiej zrozumieć kulturowy kontekst przedstawianych utworów muzycznych. Oprócz pieśni, mazurków oraz walców samego Chopina młodzi muzycy wykonali utwory Johanna Pachelbela, Adama Jarzębskiego, Antonio Vivaldiego, Jana Sebastiana Bacha, Karola Böhma. Do salonu państwa Chopinów została zaproszona reprezentantka szkoły im. Chopina, tegoroczna maturzystka Monika Cachro, która zaśpiewała „Wiosnę” do muzyki Fryderyka Chopina.

Drugą część koncertu poprowadził Jarosław Gołembiowski, kompozytor i założyciel The Chicago Chopin Society. Zagrał kilka utworów Fryderyka Chopina – wśród nich etiudy, preludia, walce oraz mazurki. Każdy z prezentowanych utworów poprzedzony był interesującą refleksją o interpretacji. Jarosław Gołembiowski wyjawił na przykład słuchaczom, a następnie zademonstrował grą na pianinie, iż ten sam utwór można interpretować ostro, łagodnie, z przyciskiem… podobnie jak robił to mistrz Fryderyk. Chopin bowiem nie tylko tworzył w pocie czoła, ale – jak sugerował Gołembiowski – cieszył i bawił się muzyką. Innym tematem w tej części koncertu były zapożyczenia, których zgodnie z tradycją epoki Chopin nie unikał. Niezwykle interesującą ilustracją tegoż tematu była kompozycja własna Jarosława Gołembiowskiego, „Reminisce Prelude”, powstała jako wariacja na temat preludium op. 28 nr 4 Fryderyka Chopina.

Podczas koncertu można było podziwiać wyświetlane prace plastyczne uczniów szkoły Chopina pt. „Inspiracje muzyką Chopina”. Zorganizowana została również wystawa plastyczna w hallu przy audytorium. Uczniowie klas od przedszkola po liceum wykonali prace plastyczne w różnych technikach na temat Fryderyka Chopina i jego muzyki.

Na zakończenie koncertu prezes Fundacji Sounds and Notes Grażyna Auguścik podziękowała zebranym oraz artystom. Publiczność nagrodziła uczestników przedstawienia wielkimi brawami. Urodzinowy koncert chopinowski w Palatine był rezultatem wysiłku wielu osób. Szczególnie symboliczny jest fakt, że cztery organizacje polonijne – Fundacja Sounds and Notes, Paderewski Symphony Orchestra, Chicago Chopin Society oraz Polska Szkoła im. Fryderyka Chopina w Palatine i Buffalo Grove – połączyły wysiłki, aby przyczynić się do zaistnienia i sukcesu koncertu. Jego bogaty program dostarczył słuchaczom wartościowych doświadczeń, zarówno w sensie artystycznym, jak i pedagogicznym.

Joanna Kurowska

  • 3 1026
  • 1068
  • 1129
  • 1034
  • 1 1092
  • 4 1161
  • 5 1015
  • 6 1119
  • 2 1094

REKLAMA

2091030227 views

REKLAMA

2091030528 views

REKLAMA

2092826987 views

REKLAMA

2091030809 views

REKLAMA

2091030955 views

REKLAMA

2091031099 views