REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia 17 i 18 października świętujemy Polonijny Dzień Dwujęzyczności

17 i 18 października świętujemy Polonijny Dzień Dwujęzyczności

-

17 i 18 października po raz szósty obchodzony jest Polonijny Dzień Dwujęzyczności (Polish Billingual Day)Pomysłodawcą obchodów jest nowojorska Fundacja Dobra Szkoła Nowy Jork (DSNY Foundation). Partnerem organizacji jest Fundacja Edukacji Polonijnej z Krakowa.

Polish Billingual Day obchodzony jest już po raz szósty. Jego celem jest propagowanie dwujęzyczności, dzielenie się dobrymi pomysłami, jak ją osiągać i szukanie dróg, którymi cenne informacje mogą docierać do społeczności polonijnych na całym świecie. Święto posiada swoje logo, którego autorką jest Beata Ślązak – Zalewski oraz piosenkę – „Trzy słowa”. Uruchomiono również stronę internetową z bogatymi zasobami dla nauczycieli i rodziców. „Przekazując polonijnemu dziecku język ojczysty, przekazujemy mu polskie korzenie, wzbogacamy jego osobowość i poszerzamy horyzonty w sposób wyjątkowy, otwierając przed nim furtkę do pełnej partycypacji w życiu Polski i Polonii w dorosłym życiu. Jednocześnie wychowujemy pokolenie osób, które dzięki swojej dwujęzyczności staną się w przyszłości najlepszymi, najefektywniejszymi ambasadorami i rzecznikami polskości za granicą. Funkcjonalna dwujęzyczność Polonii jest bowiem zawsze najważniejszym pomostem łączącym brzegi świadomości Polski na temat innych krajów i zagranicy na temat Polski. To najkrótsza i najszybsza droga do eliminacji nieporozumień, błędnych koncepcji i stereotypów” – piszą organizatorzy Polskiego Dnia Dwujęzyczności na swojej witrynie.

REKLAMA

Święto obchodzone jest już w 18 krajach na całym świecie. W Illinois świętować będzie aż 34 organizacji szkolnych i edukacyjnych. Inicjatywę wsparło i współfinansowało Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Senat RP w ramach konkursu Współpraca z Polonią i Polakami za granicą”.

(kk)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks