REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoLiban. Straty po wybuchu w Bejrucie przekraczają 15 mld USD

Liban. Straty po wybuchu w Bejrucie przekraczają 15 mld USD

-

Koszt strat w Bejrucie, spowodowanych potężną eksplozją z 4 sierpnia, przekracza 15 miliardów dolarów – poinformował w środę prezydent Libanu Michel Aoun. Od piątku w sprawie wybuchu prokuratura przesłuchiwać będzie obecnych i byłych polityków najwyższego szczebla.

„Wstępne szacunki strat po eksplozji w porcie przekraczają 15 miliardów dolarów” – powiedział Aoun w rozmowie telefonicznej z królem Hiszpanii Filipem VI.

Służba prasowa libańskiego prezydenta poinformowała, że hiszpański monarcha wyraził gotowość do podjęcia „dodatkowego wysiłku, mogącego pomóc zatrzeć ślady +bolesnej+ eksplozji w stolicy Libanu”.

REKLAMA

Libańska prokuratura podała w środę, że od piątku przesłuchiwać będzie kilku ministrów, byłych i obecnych, w sprawie obecności w porcie w Bejrucie dużej ilości azotanu amonu, który wybuchł w zeszłym tygodniu.

„Przesłuchania rozpoczną się w piątek, na początek wezwanie dostał były minister robót publicznych Ghazi Aridi. W przyszłym tygodniu przesłuchanych będzie co najmniej trzech innych ministrów, w tym obecnie ustępujący minister robót publicznych Michel Nadżar” – poinformowały źródła sądowe w Bejrucie.

Rząd podał się do dymisji w poniedziałek w wyniku fali protestów, która ogarnęła Bejrut po wybuchu w tamtejszym porcie.

Bejrut fot. WAEL HAMZEH/EPA-EFE/Shutterstock

Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że połowa z 55 placówek medycznych w Bejrucie nie działa, w tym trzy główne szpitale w stolicy Libanu. „Nasza kontrola wykazała, że ponad 50 procent tych obiektów jest nieczynnych z powodu eksplozji” – powiedział w Kairze Richard Brennan, regionalny dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych.

„To oznacza, że straciliśmy 500 łóżek” – podkreślił Brennan i wezwał libańskie władze do „jak najszybszego przywrócenia zdolności tych placówek” w celu zaspokojenia potrzeb, wynikających także z walki z pandemią koronawirusa.

Do eksplozji w bejruckim porcie doszło 4 sierpnia. Wybuchło 2750 ton saletry amonowej, która mimo wielu ostrzeżeń przez sześć lat była składowana w portowym magazynie. Zginęło co najmniej 171 osób, a ponad 6 tys. zostało rannych.

Niszczycielski wybuch pogorszył i tak skomplikowaną sytuację społeczno-gospodarczą w Libanie. Eksplozja zniszczyła zapasy zboża i całą infrastrukturę w głównym porcie kraju, przez który przechodzi większość sprowadzanych dóbr. Około 300 tys. osób zostało bez dachu nad głową. (PAP)

REKLAMA

2090969171 views

REKLAMA

2090969471 views

REKLAMA

2092765931 views

REKLAMA

2090969754 views

REKLAMA

2090969900 views

REKLAMA

2090970044 views